26 січня ц.р. Кабінет Міністрів України запровадив режим підвищеної готовності до реагування на надзвичайні ситуації по всій Україні.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Нагадаємо, що правові режими підвищеної готовності і надзвичайної ситуації врегульовані Кодексом цивільної оборони України та Положенням про єдину державну систему цивільної оборони. При цьому, в зазначених документах немає будь-яких суттєвих обмежень, заборон або приписів для бізнесу або населення. Переважно вони стосуються органів державного управління і великих підприємств, на яких затверджуються плани реагування на надзвичайні ситуації. Отже, пересічним громадянам не варто хвилюватися з приводу обмеження їхніх прав.
Якби був оголошений режим надзвичайного стану, тоді доцільність стала б зрозумілою. Оскільки особливості надзвичайного стану визначаються Законом України «Про правовий режим надзвичайного стану», в якому вже прописаний ціла низка можливих обмежень, але такий режим вводиться указом президента з подальшим затвердженням у Верховній Раді України, і нині про нього не йдеться.
Нині ж ухвалення такого рішення виглядає, як політично мотивоване і як необхідність для врегулювання внутрішньої діяльності державних органів, зокрема Служби з надзвичайних ситуацій. Адже в Україні і так вже діє «особливий період», який введено у зв'язку з останнім указом президента про мобілізацію. Такий особливий період уже сам по собі передбачає введення готовності всіх спеціальних служб. Крім цього, оголошена антитерористична операція, яка регулюється ЗУ «Про боротьбу з тероризмом». Є ризик, що така велика кількість різних документів, які регулюють одну і ту саму ситуацію, можуть привнести певне сум'яття, оскільки буде незрозуміло, в який момент надзвичайна ситуація, а в який антитерористична операція і, відповідно, яким документом слід керуватися.