15 липня 2015, 15:55

Продовження мораторію на перевірки: захист інтересів бізнесу чи завада у реалізації прав?

Опубліковано в №29-30(475-476)

Леся Якимець
Леся Якимець «PLP Law Group» юрист

З серпня по грудень 2014 р. з метою сприяння розвитку національної економіки та створення сприятливих умов для ведення бізнесу в Україні було запроваджено мораторій на проведення перевірок підприємців контролюючими органами (ст. 31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік»).


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Законом України №76-VIII «Про внесення змін та такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 було запроваджено аналогічний мораторій, і встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб-підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня-червня 2015 р. виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки (п. 8 Розділу «Перехідні положення»). Зазначений Закон, за винятком окремих положень, набув чинності 01.01.2015, а дію мораторію встановлено до 01.07.2015.

Уряд України погодив Проект Закону України «Щодо обмежень проведення перевірок у сфері господарської діяльності» 24.06.2015, внесений Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, яким продовжено мораторій на перевірки бізнесу до кінця 2016 р. 

Таке продовження мораторію ще на 1,5 роки побіжно вказує на те, що з серпня 2014 р., відколи було вперше законодавчо застосовано мораторій, уряд врешті так і не спромігся реформувати систему державного нагляду і контролю, і враховуючи період продовження дії мораторію, відміряв собі ще 1,5 роки на реформаторську діяльність у цій царині.

Громадська оцінка самого законопроекту, яким продовжується дія мораторію, доволі неоднозначна, оскільки, з одного боку,  підприємці схвально поставилися до таких правових обмежень, адже, враховуючи усталені принципи перевірок державними органами суб’єктів підприємницької діяльності, такий мораторій зрештою послаблює тиск на бізнес, з іншого боку, є й критичні зауваження з боку громадськості на прийняте рішення уряду.

Так, відсутність тривалого контролю у сферах, які потрапляють під його дію, а це: забезпечення санітарного та епідемічного добробуту населення, безпека та якість харчових продуктів, захист прав споживачів, екологічна та радіаційна безпека,  питання безпеки на наземному транспорті та ринковий нагляд, може умовно призвести до вияву чисельних порушень у цих галузях.

Наприклад, введення мораторію до чинної редакції суперечить положенню ч. 3 ст. 42 Конституції України, яким чітко передбачено, що держава захищає права споживачів, здійснює контроль за якістю і безпечністю продукції та усіх видів послуг і робіт, сприяє діяльності громадських організацій споживачів. До введення в дію мораторію споживачі й так не тішилися з практичної реалізації захисту своїх прав, спираючись на положення Конституції України та  Закону України «Про захист прав споживачів», а в умовах сьогодення – і ця мізерна можливість нівелюється, оскільки держава фактично самоусувається від виконання завдань, які є основоположними та закладеними Основним Законом України, а населення – безсилим у захисті своїх прав та подоланні явних порушень у сфері торгівлі, виконанні робіт та наданні послуг. «За підсумками 2014 р. та 1-го кварталу 2015 р. можна констатувати масове порушення прав споживачів в Україні. За 2014 р. до Держспоживінспекції надійшло 24411 звернень громадян, а тільки за січень-березень 2015 р. – понад 5 тис. Звернення стосуються передусім якості харчових продуктів, а також послуг, які складають левову частину витрат українців» – зазначає Андрій Скіпальський, голова Центру громадянського представництва «Життя».

Слушною є думка провідного експерта групи «Податкова реформа» реанімаційного пакета реформ, Іллі Несходовського, про те, що «…мораторій має бути продовжено. Та потрібно захистити ринок та споживачів від контрафактної продукції та неякісних товарів. Під час дії тотальної заборони на перевірки споживачам захиститись фактично неможливо» .

За словами першого заступника Голови Укртрансінспекції Володимира Баліна,   «…Мораторій на проведення заходів державного контролю значно погіршив показники аварійності на автошляхах України за участю ліцензованого автомобільного транспорту. Так, протягом другого півріччя минулого року порівняно з аналогічним періодом 2013 р. кількість загиблих зросла майже на 35%, а кількість травмованих на 20%».

У таких ситуаціях доволі складно простежити прямий причиново-наслідковий зв’язок між введенням мораторію на перевірки та збільшенням порушень у сферах, які потрапляють під нього, однак статиcтичні дані повідомляють про тенденції убік збільшення зловживань господарюючими суб’єктами.

Отже, за відсутності корупційної складової у діяльності органів державної влади відпала би необхідність введення мораторію як такого, і тому саме у цьому напрямі необхідно рухатися, здійснюючи реформу системи органів державного нагляду. А наразі, в умовах подовження мораторію на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб – підприємців, законотворцю варто було би паралельно передбачити і державний механізм захисту прав споживачів як гарантованого державою конституційного права.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати