30 травня 2023, 14:17

Про справи російських генералів в українських судах

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На міжнародному рівні для притягнення до відповідальності за злочин агресії проти України потрібен окремий трибунал ad hoc. Держава Україна спільно з країнами-партнерами працює над його заснуванням. Нещодавно «Юридична газета» писала  про обґрунтування Україною позиції – чому прийнятною є модель саме трибуналу, а не гібридного суду. 

Як і кого з високопосадовців російської армії за злочин агресії  притягують до відповідальності на національному рівні – на основі Кримінального Кодексу України? 

Зважаючи на офіційні повідомлення Офісу генерального прокурора, зробили вибірку справ щодо російського генералітету. Згідно з даними, що навів Генеральний прокурор Андрій Костін, за 15 місяців повномасштабної війни органи національної прокуратури скерували до суду обвинувальні акти стосовно близько сорока російських військових. Є серед них командири найвищої ланки, яких звинувачують з-поміж іншого у веденні агресивної війни. 

● Перший обвинувальний акт щодо російського генерала скеровано до суду торік у травні. Командувач 22-м армійським корпусом Берегових військ Чорноморського флоту рф безпосередньо брав участь у підготовці та організації широкомасштабного вторгнення в Україну з тимчасово окупованої території Криму. Високопосадовець російського військово-морського флоту обвинувачується в плануванні, підготовці, розв'язуванні та веденні агресивної війни, а також у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України (ч. 2 ст. 437 та ч. 3 ст. 110 КК України).

● Окупація та розграбування ЧАЕС – генерал-майору поліції рф заочно повідомлено про підозру у посяганні на територіальну цілісність і недоторканість України, ведені агресивної війни, а також у порушенні законів і звичаїв війни.  За даними слідства, після захоплення російськими військами Чорнобильської атомної електростанції підозрюваний керував її незаконним утриманням. За наказом генерал-майора поліції зі складів, цехів, адміністративних будівель, службових кабінетів і промислових майданчиків підприємства було викрадено понад 2 тис. одиниць майна вартістю понад 26 млн грн. Окупанти розукомплектували та повністю вивели з ладу Центральну аналітичну лабораторію, де проводили дослідження радіоактивних відходів на різних етапах поводження з ними. Це унеможливило забезпечення контролю за радіоактивними відходами.

Судитимуть генерал-полковника збройних сил рф, який керував операцією зі спроби захоплення Києва і Київської області. Командувач Східним військовим округом держави-агресора обвинувачується у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, у плануванні, підготовці, розв'язуванні та веденні агресивної війни (ч. 3 ст. 110, ч. 2 ст. 437 КК України).

● У порядку спеціального досудового розслідування скеровано до суду  обвинувальний акт стосовно командувача 8 гвардійською загальновійськовою армією Південного військового округу збройних сил рф. Генерал-лейтенант здійснював особисте керівництво підпорядкованими підрозділами під час вторгнення на територію Донецької області. Встановлено, що він віддавав накази про обстріли мирних мешканців Донеччини і окупації території регіону, брав участь у розробленні плану повного захоплення оточеного Маріуполя, а також штурму металургійного комбінату «Азовсталь», де у частково зруйнованих бомбосховищах заблокованими опинилися військовослужбовці ЗСУ й цивільні.

Командувач армією рф обвинувачується за ч. 3 статті 110, ч. 2 статті 28, ч. 2 статті 437 («Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни») Кримінального Кодексу України.  

● Офіс Генерального прокурора скерував до суду обвинувальний акт стосовно командувача Центральним військовим округом рф. У лютому-березні 2023 року він керував спробою захоплення територій Чернігівської, Сумської та Київської областей. Безпосередньо брав участь у підготовці, плануванні та організації вторгнення підпорядкованих підрозділів на територію України. Досудовим розслідуванням встановлено, що генерал-полковник протягом лютого-березня 2022 року перебував на території села Терехівка Чернігівського району. Там в одному із фермерських господарств він облаштував командний пункт.

● Після звільнення населених пунктів Харківської області восени 2022 року органи прокуратури встановили та повідомили про підозру шістьом генералам збройних сил рф. Підозрювані забезпечували збройне вторгнення окупаційних військ на Харківщину, наслідком чого стали численні жертви серед мирного населення. 

Йдеться про: 

  • генерал-майора, заступника командуючого Західним військовим округом рф; 
  • генерал-лейтенанта, командуючого 20-ю загальновійськовою армією, та генерал-майора, начальника штабу цієї армії, що в складі Західного військового округа;
  • генерал-майора, командуючого 1-ї танкової армії рф; 
  • двох генерал-майорів, командирів відповідно 3-ї та 144-ї мотострілецьких дивізій 20 загальновійськової армії. 

Їм інкримінують порушення територіальної цілісності України та ведення агресивної війни (ч. 3 ст. 110, ч. 2 ст. 437 КК України).   

● До суду скеровано обвинувальний акт щодо генерал-майора Повітряно-десантних військ рф, який з 2014 року входить до складу так званої «ДНР». Допомагав диверсійній групі «Стрєлкова / Гіркіна», особисто керував діями при захопленні міста Слов’янськ. Від вищого військово-політичного керівництва держави-агресора отримав звання «герой росії». Досудове розслідування за процедурою in absentia здійснювало Управління СБУ у Вінницькій області, де народився генерал-майор. 

Також повідомлено про підозру генерал-майору, заступнику командувача 8-ї гвардійської загальновійськової армії Південного військового округу рф. Напередодні повномасштабного вторгнення він прибув на Луганщину щоб очолити окупаційну армію так званої «ЛНР».

Повідомлено про підозру у веденні агресивної війни та посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України (ч. 2 ст. 437, ч. 3 ст. 110 КК України) генерал-лейтенанту-командувачу дальньої авіації Повітряно-космічних сил збройних сил рф та адміралу – екс-командувачу Чорноморським флотом рф. Обидва вони віддавали накази про нанесення систематичних і масштабних ракетних ударів по містах України, зокрема по об’єктах, захищених міжнародним гуманітарним правом, ракетами типів Х-555, Х-55, Х-101, Х-22, а «Калібрами». 

В Україні наразі немає спеціалізованих військових судів, але суди цивільні можуть заочно судити російських військовослужбовців – це відповідає нормам як міжнародного гуманітарного права, так й інших галузей міжнародного права, наголошують українські експерти в статті для Institute for War & Peace Reporting (IWPR). 

 

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати