28 квітня 2015, 14:48

Про повернення державою витрат по податкових деклараціях

Опубліковано в №17(463)

Владислав Кочкаров
Владислав Кочкаров «Prove Group, ЮК» керуючий партнер

До 01.05.2015 усі платники податків – фізичні особи зобовʼязані подати декларацію про майновий стан і доходи у разі, якщо протягом податкового року вони отримували додаткові доходи, відмінні від заробітної плати за місцем офіційного працевлаштування. Але не всі з них знають про те, що можна претендувати на так звану податкову знижку від держави.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Громадяни, які претендують на податкову знижку, вказують це у разі подання декларації, а ті, хто не зобов’язаний її подавати за минулий рік, можуть подати заявку до 31 грудня поточного року. Слід зазначити, що податкова знижка може застосовуватися виключно до доходів, одержаних протягом року у вигляді заробітної плати. Тому такі категорії громадян, як приватні підприємці та самозайняті особи, не мають права скористатися податковою знижкою.

Для отримання знижки платник податків може включити частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, суму пожертвувань, або благодійних внесків неприбутковим організаціям, витрат на лікування та внесення страхових платежів. Також податкова знижка може бути надана на суму оплати навчання, покриття витрат на лікування, суму сплачених пенсійних внесків до недержавних пенсійних фондів. Слід звернути увагу на те, що якщо платник податку не скористався правом на отримання податкової знижки за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Отже, якщо платник податку має офіційно підтверджений дохід і в поточному році він поніс витрати, які дозволяється включати до суми податкової знижки, держава зобовʼязана відшкодувати частину таких витрат. Для цього необхідно вказати суму цих витрат у податковій декларації і додати  документи, які це підтверджують.

Понесені платником податку витрати повинні підтверджуватися платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та їхнього покупця.

Сума зараховується на банківський рахунок платника податку, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації. Тому під час подання декларації доцільно додати заяву про спосіб повернення коштів.

Зазначимо, що на практиці надання громадянам податкової знижки проглядаються корупційні ризики. Так, сума податкової знижки повинна бути зарахована на рахунок платника податку протягом 60 днів з моменту подачі декларації, проте податківці часто ігнорують встановлений Податковим кодексом термін і відшкодовують кошти у довільному порядку незалежно від дати надходження декларації. Щоб не стати жертвою фіскалів платникам податків слід врахувати, що завчасна подача декларації істотно збільшить шанси на отримання податкової знижки, тому задекларувати свої доходи краще не чекаючи крайнього терміну, а також необхідно чітко фіксувати дату подання декларації.

Багато у чому надання податкової знижки залежить від наявності коштів у місцевому бюджеті, оскільки податківці можуть посилатися на відсутність фінансування на обгрунтування невиплати відшкодування витрат, на яке претендує платник податків. Труднощі у громадян можуть викликати відсутність документів, що підтверджують понесені ними витрати, тому важливо памʼятати про необхідність зберігати квитанції та інші платіжні документи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати