На практиці у медичних комунальних некомерційних підприємств (надалі — КНП) доволі часто виникає об’єктивна потреба у придбанні нових приміщень задля покращення медичного обслуговування населення на території громади та розширення мережі власних місць надання медичних послуг.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Тож чи можливо це та яких труднощів зазнає медичний заклад у процесі купівлі нового приміщення?
1. Перше, на що варто звернути увагу, — це те, що приміщення не будуть купувати у власність самого КНП. Відповідно до статті 78 Господарського кодексу України усе майно КНП перебуває у комунальній власності й закріплюється за таким підприємством на праві оперативного управління. Таким чином, купівля приміщення (навіть, якщо вона відбувається за рахунок власних коштів КНП) здійснюється у комунальну власність громади.
2. Друге, на що треба звернути увагу, — це те, що порядок купівлі приміщення та погодження такої купівлі власником (яким є відповідний орган місцевого самоврядування (надалі — ОМС), тобто та чи інша рада) варто деталізувати у Статуті КНП до здійснення наступних кроків у цьому процесі.
Зверніть увагу! У разі купівлі приміщення за кошти, отримані від НСЗУ, рекомендуємо заздалегідь подбати про наявність підтвердження можливості купівлі приміщення за кошти, отримані за програмою медичних гарантій. Це не є обов’язковим кроком, оскільки статус коштів, отриманих від НСЗУ, не забороняє їх використання для купівлі приміщення, що буде використовуватись для надання медичних послуг, але на практиці без цього підтвердження (або хоча б формального запиту про отримання такої відповіді) ваш власник може не погодити купівлю.
3. Під час пошуку приміщення переконайтесь, що воно підходить для медичної практики, відповідає Державним будівельним нормам і головне, що воно належить до нежитлового фонду.
Перевірте наявність права власності у Продавця, відсутність прав на приміщення у третіх осіб, упевніться, що на приміщення відсутні обтяження (не перебуває в заставі чи арешті, що воно не є предметом судового спору, виконавчого провадження).
Як це перевірити?
- отримати довідку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- переглянути Єдиний державний реєстр судових рішень;
- переглянути Єдиний державний реєстр виконавчих проваджень.
4. Задля захисту суспільного інтересу заздалегідь подбайте про оцінку нерухомості, яку плануєте придбати, суб’єктом оціночної діяльності. За загальним правилом оплата оцінки нежитлового приміщення покладається на замовника оцінки майна (продавця), але за домовленістю може й покладатися на покупця. В останньому випадку буде укладатися тристоронній договір.
5. Для спрощення процесу купівлі заздалегідь підготуйте проєкт рішення місцевої ради про погодження такої купівлі та досягніть домовленості з власником про прийняття такого рішення на черговій сесії. Одразу передбачте в зазначеному рішенні передачу цього приміщення в оперативне управління КНП після реєстрації власності на нього за ОМС. Це убезпечить вас від ситуації, коли власник після купівлі приміщення та його державної реєстрації відмовиться передавати приміщення в оперативне управління вашого КНП.
Підсумовуючи, потрібно зазначити, що купівля нерухомості медичним КНП можлива, але такий процес подекуди може супроводжуватись певними нюансами та труднощами, що потребуватимуть компетентної допомоги юристів