У зв’язку із законопроєктом №8401, яким передбачається скасування 2% ставки та повернення до звичайного оподаткування, виникають питання щодо податкового кредиту по товарах, які існували на момент переходу на 2%. Тому пропонуємо з’ясувати нюанси щодо ПДВ у таких платників.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Пригадаймо, що з початком війни внесли зміни до «Перехідних положень» ПКУ, а саме пп. 9.5 підрозд. 8: платники, які вибрали спрощену систему 2%, звільнені від нарахування та сплати ПДВ, подання декларації з ПДВ, також призупинена реєстрація платником ПДВ. Операції, здійснені платником на спрощеній системі 2%, не є об’єктом оподаткування ПДВ. Крім того, не підлягають урахуванню в обрахунку реєстраційного ліміту за отриманими податковими накладними від платників ПДВ.
Оскільки для спрощеної системи 2% призупинено обов’язки, установлені розд. V та підрозд. 2 розд. XX ПКУ, в цьому періоді вони не повинні вчиняти жодних дій щодо оподаткування ПДВ. Тобто під час здійснення продажу товарів (робіт, послуг) ці операції не обкладаються ПДВ, та відповідно ПН за такими операціями складати не потрібно. Облік операцій після повернення на сплату ПДВ. Згідно з пп. 9.9 підрозд. 8 розд. «Перехідних положень» ПКУ за товарами (послугами, необоротними активами), які придбавались із ПДВ до переходу платників на застосування ставки 2% від обороту, та їх використання в операціях під час перебування на спрощеній системі, платнику ПДВ необхідно не пізніше за останній день звітного періоду, коли повернеться реєстрація платником ПДВ, нарахувати ПЗ відповідно до п. 198.5 ПКУ.
Те саме стосується й авансів, якщо відбулося їх повернення, коли платник перебував на спрощеній системі 2%. База оподаткування для такого нарахування визначатиметься: — за необоротними активами — виходячи із залишкової вартості; — за товарами (послугами) — за вартості їх придбання. Ці операції відображаються в рядку 4 декларації з ПДВ (ПЗ від умовного продажу).
Отже, в цих платників виникає обов’язок не пізніше останнього дня першого звітного періоду, в якому відбудеться відновлення його реєстрації платником податку, зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну за товарами (роботами, послугами, необоротними активами), які були реалізовані протягом періоду перебування на спрощеній системі зі ставкою 2%. Звертаємо увагу! Якщо законопроєкт №8401 вступить у дію і в результаті у спрощенців відновиться реєстрація платником ПДВ, у платника залишається право включення до рядка 16.1, від’ємного значення рядка 21, яке залишилося до переходу на спрощену систему.
Тому ПЗ, які виникнуть від умовного продажу, нівелюються від’ємним значенням від придбаних товарів (робіт, послуг), що сформувалося під час переходу на спрощену систему. Також необхідно пам’ятати про податкові зобов’язання в тих платників, які до моменту переходу на ставку 2% з об’єктивних причин не змогли виконати свої обов’язки, що виникли після 24 лютого 2022 року, щодо реєстрації ПН у Єдиному реєстрі податкових накладних. Ці податкові накладні, для уникнення штрафних санкцій, потрібно зареєструвати протягом 60 календарних днів із дня вступу в дію Закону №8401. Звільнення від відповідальності передбачає пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідних положень» ПКУ.
Тому важливо тримати на контролі цей законопроєкт та не пропустити термін для реєстрації ПН, що не були своєчасно зареєстровані, та скласти зведену ПН на умовний продаж по товарах (роботах, послугах), по яких сформовано ПК та здійснено реалізацію під час перебування на спрощеній системі