12 жовтня 2020, 11:56

Підводні камені «дистанційки»

Опубліковано в №19 (725)

Михайло Кочеров
Михайло Кочеров «IBC Legal Services» керуючий партнер, адвокат, д.ю.н

Дистанційний контакт завжди складніше тримати, ніж безпосередній. Звичайно, бути доброзичливим і зацікавленим співрозмовником можна і по телефону, але «живе» спілкування має низку невербальних переваг. Погодьтеся, клієнт реагує не тільки на рівень вашого знання, а й на вашу міміку, жестикуляцію, тональність голосу тощо.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Жива взаємодія створює таку обстановку, яка дозволяє клієнту найбільш повно розкрити адвокату свою проблему, а адвокат, спостерігаючи за клієнтом, може швидше помітити ті моменти, яким варто приділити більше уваги. Психологи називають це емпатичним слуханням, коли співрозмовники відчувають емоційний стан один одного. Саме через емоції досягається почуття довіри. А якщо ми говоримо про довіру, то у нашому суспільстві склалася практика, що за допомогою дистанційного зв'язку таємниці та серйозні справи не обговорюються.

Ми спеціалізуємося в податковій галузі, і я не уявляю, що хтось з клієнтів почне розповідати по телефону про схему ведення бізнесу, яка призвела до порушення податкового законодавства. Отже, незалежно від ситуації з COVID-19, адвокат вимушений ризикувати здоров'ям та безпосередньо зустрічатися з деякими клієнтами, якщо вони мають свої таємниці.

Робота з колективом

Як і в ситуації з клієнтом, живий контакт з колегами теж має велике значення. Але зараз хочу поговорити про контроль за працівниками. Справа в тому, що праця юриста не піддається точному обліку в часі, а отже, досить важко дистанційно встановити, скільки часу працівник реально працював, а скільки займався особистими справами. Це значно гальмує ефективність спільної роботи та рентабельність проєктів. Звичайно, можна встановити різноманітні програмні продукти, які будуть слідкувати за співробітниками та надавати звіти. Але всі ми розуміємо, що статистична інформація лише частково висвітлить фактичну завантаженість. До того ж, додаткові заходи контролю призводять до трудовитрат, а посилений контроль нерідко викликає дискомфорт у колективі. Тому в ситуації з COVID-19 керівнику слід уважно переглянути свій стиль управління та поміркувати про можливість застосування різних стилів управління — від командного до демократичного, коли поряд з мотиваційною дисципліною та строгістю керівник час від часу акцентує увагу на добрих особистих стосунках у колективі.

Саморозвиток

Професійний саморозвиток — це процес від студентської лави до моменту виходу на пенсію. Практикуючому адвокату, як будь якому професіоналу, постійно слід реалізувати свої можливості та боротися з власними недоліками. Звичайно, зараз багато літератури, інтернет переповнений веб- сайтами, а соціальні мережі — професійними спільнотами, де можна ознайомитися з останніми подіями у галузі права. Проте сидячи вдома, неймовірно важко змусити себе спочатку скласти план самопідготовки, а потім його дотримуватися. Виходити з зони комфорту іноді складніше, ніж брати участь у найскладнішому судовому процесі. Для професії адвоката самовпевненість щодо власних знань — Ахіллесова п'ята. Мені у боротьбі з цим допомагає вислів одного античного філософа: «Я знаю, що нічого не знаю». Отже, раджу всім своїм колегам знайти в собі сили для самонавчання, розставити пріоритети в предметах навчання та не жаліти на це часу.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати