25 серпня 2015, 15:25

Підстави для анулювання ліцензії на право провадження господарської діяльності за новим Законом

Опубліковано в №34 (480)

Юлія Івахненко
Юлія Івахненко «Jurimex, ЮК» юрист

Закон України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.2015 №222-VIII (далі – Закон), що набув чинності 26.05.2015, встановлює додаткові підстави для анулювання ліцензії на право провадження господарської діяльності порівняно з Законом України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності від 01.06.2000 № 1775-ІІІ (втратив чинність). Так, нововведенням є те, що орган ліцензування має право прийняти рішення про анулювання ліцензії у випадку несплати ліцензіатом коштів за видачу ліцензії. Зазначимо, що розмір сплати за видачу ліцензії становить одну мінімальну заробітну плату, з огляду на розмір мінімальної заробітної плати, що діє на день прийняття органом ліцензування рішення про видачу ліцензії, якщо інший розмір плати не встановлено законом та вноситься ліцензіатом у строк не пізніше десяти робочих днів з дня отримання здобувачем ліцензії від органу ліцензування повідомлення про прийняте ним рішення про видачу ліцензії. На думку суб’єктів господарювання, як ліцензіатів, так і потенційних здобувачів ліцензії, недоліком є те, що Законом не прописано процедуру повідомлення органу ліцензування про сплату ліцензіатом коштів за видачу ліцензії, що може призвести до зловживань з боку органів ліцензування та безпідставного анулювання ліцензії, оскільки можливі випадки, коли грошові кошти не відображаються на відповідних рахунках через технічні негаразди. Отже, доречно було б на рівні ліцензійних умов прописати обов’язок ліцензіата в межах строку, передбаченого для оплати  коштів для видачі ліцензії, надати органу ліцензування належно завірену копію документа, що підтверджую сплату коштів за видачу ліцензії.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Іншим нововеденням, як підстави для анулювання ліцензії на право провадження господарської діяльності, є виявлення органом ліцензування факту контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у ст. 1 Закону України «Про оборону України», та (або) дії яких створюють умови для виникнення воєнного конфлікту, застосування воєнної сили проти України.  Відповідно до абзацу 4 ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» контролем вважається вирішальний вплив однієї чи декількох пов’язаних юридичних та/або фізичних осіб на господарську діяльність суб’єкта господарювання чи його частини, який здійснюється безпосередньо або через інших осіб, зокрема завдяки:

– праву володіння чи користування всіма активами чи їхньою значною частиною;

– праву, яке забезпечує вирішальний вплив на формування складу, результати голосування та рішення органів управління суб’єкта господарювання; укладенню договорів і контрактів, які дають змогу визначати умови господарської діяльності, давати обов’язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління суб’єкта господарювання;

– заміщенню посади керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб’єкта господарювання особою, яка вже обіймає одну чи кілька із зазначених посад в інших суб’єктах господарювання; обійманню більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів суб’єкта господарювання особами, які вже обіймають одну чи кілька із зазначених посад в іншому суб’єкті господарювання. Пов’язаними особами є юридичні та/або фізичні особи, які спільно або узгоджено здійснюють господарську діяльність, зокрема спільно або узгоджено чинять вплив на господарську діяльність суб’єкта господарювання. Зокрема пов’язаними фізичними особами вважаються такі, які є подружжям, батьками та дітьми, братами та (або) сестрами.

Це визначення за своїм складом частково перетинається з визначенням кінцевого бенефіціарного власника (контролера), викладеного у пп. 20 п. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», тому вірогідніше одним із доказів, який вказуватиме органу ліцензування  на факт контролю (вирішального впливу) за діяльністю ліцензіата осіб інших держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у ст. 1 Закону України «Про оборону України» буде інформація Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що містить дані про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) суб’єкта господарювання. Якими додатковими методами та засобами буде користуватися орган ліцензування для виявлення факту контролю над суб’єктом господарювання та чи буде це регулюватися окремими нормативно закріпленими актами, покаже час. Наразі чогось окремого на розгляд громадськості не було надано.

Слід зазначити, що анулювати ліцензію у такому випадку орган ліцензування має право лише через складання акта про документарне підтвердження, тобто тільки у межах планових чи позапланових перевірок контроль за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Саме у межах перевірок за додержанням ліцензіатами вимог ліцензійних умов це буде здійснюватися ще й тому, що Закон згідно з абзацом 5 пп. 5 п. 9 ст. 9 встановив наявність обмеження щодо здійснення над суб’єктом господарювання контролю, у значенні, наведеному у ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції», резидентами держав, що здійснюють збройну агресію проти України у значенні, наведеному у ст. 1 Закону України «Про оборону України», та/або дії яких створюють умови для виникнення воєнного конфлікту та застосування воєнної сили проти України як обов’язкової спеціальної вимоги, що повинні бути внесені до ліцензійних умов провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати