Переселенці із зони АТО і території окупованого Криму на сьогоднішній день є однією з найбільш вразливих категорій населення. Оскільки Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» виявився нездатним реалізувати поставлені перед ним завдання, депутати запропонували на розгляд законопроект №1835.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
На перший погляд, згаданий документ спрямований на задоволення потреб переселенців у тимчасовому житлі, працевлаштуванні, відновленні втрачених документів, освіті. Але більш глибокий аналіз демонструє, що реальних важелів допомоги законопроект не містить. Водночас уряд прийняв Постанову, яка створює бюрократичну перепону переселенцям у реалізації своїх законних прав.
Проблема дефіциту житла покликана вирішити норму проекту, згідно з якою переселенці зможуть позачергово отримати тимчасову житлову площу. Однак житло з державного та комунального фондів в умовах нинішньої ситуації в країні не надається ні у власність, ні у користування, тому внесення таких змін тільки призведе до існування ще одного декларативного положення в законодавстві.
Задуманий в проекті спрощений порядок отримання земельної ділянки для переселенців полягає в тому, що заяви таких осіб про надання ділянки, будуть розглядатися 10 днів замість встановленого місячного терміну. І тут знову виникає проблема – виділення земельної ділянки вирішується на пленарному засіданні місцевої ради, яка збирається на сесію раз на місяць, тому й розглядати заяви переселенців у стислі терміни депутати місцевої ради не зможуть.
Також проектом декларується можливість переселенців позачергово влаштувати дітей в школи і дитячі садки, а для студентів – можливість переведення в державні вузи з наданням їм гуртожитків. Очевидно, автори законопроекту не замислювалися над тим, що діти не можуть бути прийняті в школи та дитячі садки понад встановлену санітарну норму. Так само як і студенти можуть бути зараховані до ВНЗ у разі наявності місць державного замовлення. В будь-якому випадку, у супровідних документах до законопроекту немає даних про наявність вільних місць у дитячих садках, школах, вишах для зарахування переселенців.
Слід зазначити, що законопроект хоч і містить ряд норм щодо нагальних проблем переселенців, але не зачіпають питання медичного забезпечення та охорони здоровʼя переселенців загалом.
Водночас можливий позитивний ефект від розширення пільг для переселенців нівелюється політикою уряду. Більш пильний аналіз ініціатив свідчить про приховану мету чиновників скоротити чисельність переселенців, які отримують соціальне забезпечення. Так, постановою Кабміну №79 від 04.03.2015 встановлені додаткові вимоги до отримання довідки переселенця. Тепер переселенці будуть обтяжені обовʼязком отримати позначку органів ДМС на довідці, в іншому випадку остання буде недійсна, і вони втратять право на соціальні виплати.
Отже, сьогодні ми спостерігаємо замість реальної допомоги громадянам введення додаткових бюрократичних процедур з боку держави, що істотно зміщує вектор реалізації поставлених завдань.