Коли я працював керівником юридичного департаменту в одній з найбільших в Україні телекомунікаційних компаній, мені здавалося, що спектр питань у зоні моєї відповідальності є всеосяжним: від майже банальних корпоративних та трудових аспектів до побудови мережі в морських глибинах (нехай мої колишні колеги не ображаються за слово «банальні», оскільки враховуючи масштаби компанії, це була величезна робота).
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Однак коли ми говоримо про практику у сфері технологій у найбільшій юридичній фірмі України, яка працює з іноземними blue chips та провідними українськими клієнтами, то для мене це вже факт, що всі проєкти для нашої Tech & Comms команди є унікальними. По‑перше, ми не надаємо клієнтам якісь commodity-послуги. Напевно, це природно, коли ми працюємо на етапі величезних змін у цих сферах. Це призводить до того, що наш Tech & Comms юрист змушений витрачати більше зусиль на реалізацію «ексклюзивного» проєкту. Можливо, пізніше деякі питання вже не будуть виглядати такими ексклюзивними. Однак наразі унікальність наших юристів, навпаки, більше мотивує.
По‑друге, це дуже широкий спектр питань: від рефармінгу частот, реалізації технологічних рішень у корпораціях та державному секторі до впровадження в Україні краудсорсингових платформ для тестування на вразливість інформаційних систем державного сектору та об'єктів критичної інфраструктури.
По‑третє, наша команда змушена постійно навчатися. Зовсім не через те, що наша Верховна Рада щось там вчергове планує приймати щодо електронних комунікацій або крипторинку. Ні, це майже прогнозовано, але потрібно стежити, щоб не «вигадували велосипед».
Tech & Comms юрист не лише вивчає профільні закони або провідну міжнародну юридичну практику (хоча, звісно, це must have), але й повинен поринути в океан «технічних» нюансів. Неможливо впроваджувати краудсорсингові моделі тестування для інформаційних систем критичної інфраструктури та державного сектору, якщо юрист не розуміється, що таке власне «інформаційні системи», які існують моделі тестування, чим вони відрізняються, як взагалі це працює.
Окрім того, цінність Tech & Comms юриста у врегулюванні спору (наприклад, щодо впровадження ERP або інших систем, що можуть коштувати сотні мільйонів) полягає в його тонкому розумінні усього цього процесу. Саме тому експерти-правники в галузі Tech & Comms — це юристи, які постійно вчаться бути трішки «технарями» та проєктними менеджерами. Оскільки в більшості випадків реалізація проєкту відбувається спільно з командами Tech-експертів, необхідно вміти розмовляти з ними однією мовою.
Достатньо часто доводиться бути таким собі Колумбом та постійно відкривати Америку, адже сучасний діджиталізований світ стрімко розвивається, а право, як відомо, не завжди йде в ногу з часом. Величезна кількість проєктів напряму пов'язана з впровадженням нових технологій, проте недолугість законів, відсутність практичного досвіду країн у впровадженні тих чи інших технологій зазвичай ускладнюють роботу юриста у процесі реалізації проєкту.
Копирсатися в «життєвому» досвіді інших країн, стежити за останніми світовими тенденціями та політичними подіями — це майже завжди must have для «юристів-колумбів», щоб бути юридичним інженером проєкту, моделювати його зв'язки та наслідки.
Іноді за такими гучними та широковідомими словами як блокчейн, біткоїн, крипта, хмарна послуга тощо переховується дуже цікава юридична начинка, яка може видозмінюватися залежно від цілі, яку перед нами ставить клієнт. Тут результати «копирсання» та знання технічних аспектів також відіграють свою роль.
Наостанок варто зазначити, що головна особливість роботи юриста в ТМТ полягає в тому, що це найцікавіша та найдрайвовіша сфера, яка майже щодня ставить нові виклики. У смартфоні такого юриста окремі закладки щодо всіх найновіших цікавинок в IT, телекомі, технологіях та курсі біткоїну, а у списку щойно завантажених файлів — нова книга зі скраму.
До речі, ми також практикуємо скрам-метод у процесі відпрацювання деяких проєктів та вдячні за це нашим IT‑проектам, адже хто, як не девелопери, можуть навчити юристів відпрацьовувати завдання у спринтах.