Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Згідно з вітчизняним податковим законодавством України, іноземці, які знаходяться в Україні на законних підставах, мають ті самі права та обов’язки, що і громадяни України. А тому, якщо така особа-нерезидент отримує доходи із джерелом походження з території України, то вона зобов’язана сплатити податок з таких доходів.
Важливі питання для іноземця щодо податків
Об’єктом оподаткування є саме доходи, що отримані з території України. Отже, українське законодавство не забороняє іноземцям займатися підприємництвом в Україні, якщо вони перебувають в країні на законних підставах.
При реєстрації іноземця платником податків, йому необхідно отримати реєстраційний номер облікової картки платника податків. Також іноземець, який зареєструвався підприємцем, може обрати спрощену систему оподаткування.
Статус податкового резидентства може визначатись такими чинниками як:
-
місце знаходження особи,
-
місце постійного проживання,
-
реєстрація суб’єктом підприємницької діяльності,
-
визначення місця проживання на території України особою самостійно,
-
реєстрація самозайнятою особою,
-
«Центр життєвих інтересів»,
-
перебування в Україні не менше, ніж 183 днів протягом періоду податкового року.
Що таке «Центр життєвих інтересів»
«Центр життєвих інтересів» — це особисті чи економічні зв’язки, що можуть вплинути на визнання статусу резидента країни. Якщо у особи не має постійного місця проживання в жодній країні та не можливо визначити « Центр життєвих інтересів», особа вважається резидентом України за умови її перебування в країні не менше 183 днів протягом податкового періоду.
Так, Україною укладено цілу низку міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування. Це більше ніж 72 країни світу.
Особливо питання подвійного оподаткування стосується ФОП із українською реєстрацією, оскільки дохід від діяльності іноземного ФОПа також може бути оподаткований Україною.
Задля уникнення можливих проблем ми б радили уважно вивчити міжнародний договір нашої країни з відповідною іноземною юрисдикцією про уникнення подвійного оподаткування.
І взагалі, адвокати з податкових питань не радили б ототожнювати резидентство зі схемами ухилення від сплати податків.
Як підтвердити резидентство
Для підтвердження ж статусу податкового резидента саме України будь-якою особою (фізичною чи юридичною) може бути отримання довідки-підтвердження в органах Державної податкової служби України.
Довідка, що підтверджує резидентство, також дає право на застосування положень міжнародних договорів.
Заяву на отримання вказаної довідки особа може подати особисто, шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом) на адресу територіального органу ДПС або заповнивши заяву онлайн на сайті.
Вказану довідку потрібно оновлювати щороку.
Е-резидентство
Хочемо зауважити, що з 1 квітня 2023 року іноземці можуть ставати е-резидентами України та «перевести» свій бізнес в Україну без необхідності переїжджати фізично.
Після реєстрації в «Дії» та проходження фінансової та безпекової перевірки іноземець стає електронним резидентом, а, значить, фактично електронним платником єдиного податку 3 групи без ПДВ та отримує електронний цифровий підпис, відкриває рахунок у банку дистанційно, працює та сплачує податок — 5% від доходів у межах ліміту підприємців на 3 групі єдиного податку (більше ліміту — 15%).
Документи ведуться в електронній формі, листування з Державною податковою службою — онлайн, всі розрахунки — безготівкові..
Е-резидентами не можуть бути громадяни країни-агресора рф, внесені в «чорний список» FATF, особи які мають дохід в Україні (крім пасивного).
Особливості сплати податків нерезидентами
Згідно з міжнародними договорами щодо уникнення подвійного оподаткування, стороною яких є Україна, особа-нерезидент є резидентом договірної країни, може мати пільги або звільнятися від оподаткування доходів. При цьому видається довідка про уникнення оподаткування компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визнаним міжнародним договором України, за затвердженою відповідною країною формою, легалізована та перекладена державною мовою відповідно до законодавства України.
Якщо нерезидент України, який отримує дохід з її території, має дипломатичні привілеї та імунітет, встановлені чинними міжнародними договорами України щодо доходів, які отримані від дипломатичної чи прирівняної до неї діяльності, то така особа не є платником податку з доходів, отриманих з території України.