05 лютого 2015, 21:20

Основою будь-якого цивілізованого демократичного громадянського суспільства є середній клас, представниками якого є інтелігенція, зокрема, особи вільних професій

Опубліковано в №5 (451)

Сергій Деледивка
Сергій Деледивка партнер, адвокат ТОВ «ДЖІ ЕНД ДІ»

До незалежної професійної діяльності, згідно із визначенням п. 14.1.226. ст. 14 Податкового кодексу України, належить участь у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю. Прикметно, що більшість видів такої діяльності провадиться, не маючи своєю метою отримання прибутку або за своєю сутністю, або за вимогою закону. Такою, наприклад, є адвокатська діяльність.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Завданням держави в цьому сегменті має бути не фіскальний тиск, а всебічне сприяння діловим верствам населення. Прикладом від протилежного є підхід вітчизняного законодавця до оподаткування осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Зокрема, на відміну від фізичних осіб – підприємців, основною метою яких є отримання прибутку і які мають можливість обрати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності зі сплатою єдиного податку в розмірі 4 (2)%, а також скористатись можливістю сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) в мінімальному розмірі 422,65 грн, податкове навантаження на осіб незалежної професійної діяльності є таким: 34,7% ЄСВ від бази оподаткування (різниці між доходами і витратами) та 15(20)% податку на доходи фізичних осіб. Крім того, на відміну від спрощенців вимоги до податкового обліку осіб незалежної професійної діяльності є суттєво переобтяженими. Навряд чи такий підхід є оптимальним з боку економічної доцільності та соціальної справедливості.

Саме на подолання такої податкової дискримінації спрямований законопроект народного депутата Лубінця Д.В. під № 1826. Однак законопроект має певні недоліки змістовного та техніко-юридичного характеру, усунення яких може збільшити його шанси стати чинним законом.

Пропоновані зміни, на мою думку, не повністю відповідають правилам законодавчої техніки, оскільки, по-перше, є частковим відтворенням визначення самозайнятої особи, що подане в п. 14.1.226. ст. 14 ПК України, а по-друге, будуть зайвим переобтяженням нормативного матеріалу ст.ст. 291-293 ПК України. Вважаю, що більш прийнятною є пропозиція доповнити ст. 291 пунктом 291.3-1 такого змісту: «норми глави 1 розділу ХІV застосовуються також до фізичних осіб, які проводять незалежну професійну діяльність у випадку обрання ними спрощеної системи оподаткування».

Також для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, доцільно залишити альтернативу вибору тієї чи іншої системи оподаткування, доповнивши ст. 178 («Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність») пунктом 178.2.-1 такого змісту: «Особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, можуть обрати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності відповідно до правил глави 1 розділу ХІV Кодексу».

Для того щоб рівень податкового навантаження осіб незалежної професійної діяльності був прийнятним, необхідно також внести зміни до ЗУ«Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», передбачивши можливість сплати такими особами мінімального розміру ЄСВ, аналогічно до спрощенців.

Очевидним також є те, що з огляду на статус нотаріусів як податкових агентів, як осіб, що надають специфічні публічні послуги, пропозиція про можливість застосування до них спрощеної системи наразиться на спротив як у відповідних парламентських комітетах, так і з боку Міністерства юстиції України. Тому для цілей позитивного проходження законопроекту пропоную норми про спрощену систему для осіб незалежної професійної діяльності доповнити словами: «крім нотаріусів».

Необхідно також зауважити, що 23.01.2015 р. робочою групою Національної асоціації адвокатів України підготовлений і погоджений законопроект про можливість використання спрощеної системи адвокатами, які провадять адвокатську діяльність індивідуально, а також адвокатськими бюро та адвокатськими об’єднаннями.

 

Нагадаємо, що  23 січня ц.р. до Верховної Ради України був поданий проект закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо вдосконалення застосування спрощеної системи оподаткування самозайнятими особами)». Внесення змін до Податкового кодексу України, на думку ініціатора законопроекту народного депутата Дмитра Лубінця, обумовлене необхідністю вдосконалення застосування спрощеної системи оподаткування стосовно окремих категорій платників податків. Законопроектом пропонується розширити коло осіб, які можуть сплачувати єдиний податок, визначивши самозайняту особу як платника податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати