У ході збройної агресії рф на території України українки/ці очікують справедливих вироків суду щодо злочинців. Особлива увага приділена залученості та активній участі саме Міжнародного кримінального суду (МКС), який є міжнародним судом, що розглядає питання притягнення до відповідальності конкретних фізичних осіб, яким пред'явлено обвинувачення у вчиненні міжнародних злочинів.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
У січні 2023 року Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем» долучилася до Коаліції за Міжнародний кримінальний суд, членство у якій відкриває нові можливості щодо співпраці з міжнародними організаціями та експертами/ками й участі в обговоренні ключових політик МКС. Такі політики мають важливе значення у процесі кримінального судочинства як на міжнародному, так і національному рівнях, зокрема щодо особливостей ідентифікації та розслідування злочинів сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом (СНПК). Бути частиною Коаліції означає бути почутим на міжнародному рівні, що є важливим у контексті збройної агресії росії проти України.
За результатами аналізу практики та рішень МКС експертки Аналітичного центру «ЮрФем» підготували збірник оглядів рішень Міжнародного кримінального суду щодо сексуального насильства, пов'язаного з конфліктом.
Враховуючи ґрунтовну залученість українських експертів/ок у міжнародний кримінальний процес, прагнення локалізації окремих програмних документів МКС на національному рівні, важливим є розуміння стратегічних планів Міжнародного кримінального суду, які безпосередньо матимуть вплив на розгляд справ, зокрема щодо воєнних злочинів рф на території України.
Так, нещодавно МКС представив низку стратегічних документів, серед яких особливої уваги заслуговують Стратегічний план Міжнародного кримінального суду на 2023–2025 роки (International Criminal Court Strategic Plan 2023–2025) і Стратегічний план Офісу прокурора на 2023–2025 роки (Office of the Prosecutor Strategic Plan 2023–2025).
Стратегічний план Міжнародного кримінального суду на 2023–2025 роки (далі — Стратегічний план МКС) визначає стратегічні цілі МКС на цей період, які сприятимуть виконанню місії Суду. Остання полягає в тому, щоб розслідувати та розглядати найсерйозніші злочини, що викликають стурбованість міжнародної спільноти, як суд останньої інстанції, що доповнює національні юрисдикції, з метою припинення безкарності та запобігання таким злочинам.
Стратегічний план МКС містить низку цілей і ключових показників (КРІ), спрямованих на їх досягнення. Однією з цілей (стратегічна ціль №3), яка вже не вперше була втілена у стратегічних документах МКС і знайшла своє продовження в останньому документі, є врахування гендерної перспективи в усіх аспектах роботи МКС.
Завдяки виконанню попереднього Стратегічного плану МКС на 2021–2023 роки було запроваджено інноваційний і системний підхід до розслідування та кримінального переслідування сексуальних і гендерно зумовлених злочинів, а також впроваджено посаду координатора/ки з гендерних питань (Court-wide function of Focal Point for Gender Equality).
Стратегічний план МКС на найближчі два роки має за мету продовжити амбітну ціль щодо врахування гендерної перспективи в усіх аспектах роботи МКС, яка буде зосереджена на:
1) приділенні особливої уваги постраждалим від сексуальних і гендерно зумовлених злочинів (SGBC) та злочинів проти дітей (CAC) шляхом розширення повноважень Офісу прокурора (OTP) в роботі з постраждалими від цих категорій злочинів та більш суворого дотримання/застосування чинних політик МКС і стандартів щодо категорій злочинів;
2) впровадженні гендерного підходу не лише в окремих підрозділах Суду, а й розширенні його впровадження в кожному органі та структурному підрозділі Суду шляхом підвищення обізнаності з гендерних питань через проведення навчання та поширення передового досвіду завдяки координатору/ці з гендерних питань (Court’s Focal Point for Gender Equality) та координатору/ці Офісу прокурора з гендерних питань (OTP gender focal point).
Стратегічний план Офісу прокурора на 2023–2025 роки (далі — Стратегічний план Офісу прокурора) є першим за каденції прокурора МКС Каріма Хана та відображає прогресивне бачення розвитку Офісу прокурора МКС, засноване на тому, що робота стає більш динамічною, ефективною та ближчою для тих, хто постраждав від злочинів, передбачених Римським статутом.
Серед важливих цілей є забезпечення ефективного розслідування та судового переслідування сексуальних і гендерно зумовлених злочинів (SGBC) і злочинів проти дітей (CAC). Це стратегічна ціль №6, виконання якої стане можливим завдяки реалізації орієнтирів:
• Пріоритезація при розгляді сексуальних і гендерно зумовлених злочинів (SGBC) та злочинів протидітей (САС). Офіс прокурора надаватиме пріоритет ефективному розслідуванню та судовому переслідуванню злочинів SGBC та CAC, звертаючи особливу увагу від початкових етапів розслідування до обвинувачення на наявність необхідних фактів (facts of the case) та доказів у справі (evidence of the case) під час розробки опису справи (case theory), планів розслідування (investigation plan) та стратегії пред’явлення обвинувачень (charging strategy).
• Розширення можливостей (enhanced capabilities). Досягнення цієї стратегічної мети буде досягнуто шляхом розширення можливостей Офісу та побудови більш потужного механізму відповідності (compliance mechanism). Розширені можливості полягатимуть у проведенні спеціалізованого аналізу, відповідних методів опитування й ефективному забезпеченні психосоціального захисту та підтримки (з використанням підходів culture-informed і trauma-informed approaches).
Досягнення цього орієнтиру є можливим також завдяки передбаченню розвитку гнучкості у персоналу Офісу щодо культурних особливостей постраждалих осіб і свідків. Враховуючи це, Офіс також забезпечить постійне навчання персоналу з таких тем:
— відповідна законодавча база та культурні, дитячі й гендерні питання, що стосуються ситуації та конкретних спільнот, у яких проводиться розслідування (the relevant legal framework and on cultural, child and gender-related issues related to the situation and the specific communities in which the investigation is being conducted);
— гендерно компетентний підхід до розслідувань і судових переслідувань (a gender-competent approach to investigations and prosecutions);
— підхід до розслідування та судового переслідування, що враховує потреби дитини та адаптований до етапів розвитку дітей і різноманітних видів злочинів, беручи до уваги найкращі інтереси дитини (a child-sensitive and child-competent approach to investigations and prosecutions, adapted to children’s developmental stages and to diverse types of crimes, taking into account the best interests of the child);
— підхід до розслідування та судового переслідування з урахуванням вразливих категорій осіб та інформування про травми, зокрема постраждалих від сексуальних і гендерно зумовлених злочинів, дітей, людей старшого віку, людей з інвалідністю та ЛГБТКІ+ осіб (a vulnerable person-sensitive and trauma-informed approach to investigations and prosecutions, including SGBC survivor-victims, children, elderly, disabled and LGBTQI+ persons).
Спеціалізована підтримка щодо сексуальних та гендерно зумовлених злочинів (SGBC) і злочинів проти дітей (CAC) буде інтегрована в усі об’єднані команди (Unified Teams)1. Кожна об’єднана команда матиме експертів/ок і координаторів/ок, які допомагатимуть у всіх питаннях, пов’язаних із SGBC і CAC, на всіх етапах її роботи, щоб забезпечити відповідність політикам і стандартам.
На сьогодні Центр «ЮрФем: освіта» вже систематично навчає і створює нові освітні продукти щодо теми захисту постраждалих від СНПК та необхідності застосування постраждало-центричного підходу, зокрема залучаючи міжнародних експертів і експерток. На онлайн-платформі доступний для проходження відеокурс «Сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом: правове регулювання та практика», а також серія вебінарів для перегляду.
• Удосконалення відповідних політик і стандартів (enhancement of relevant policies and standards). Усі відповідні документи (наприклад, річні плани (annual plans) об’єднаної групи та плани розслідувань (investigation plans), гіпотези у справах (case hypotheses), плани місій (mission plans), звіти про аналіз гендерних питань, щодо дітей і конкретних ситуацій постраждалих і вразливих категорій осіб (gender, children and situation-specific victim and vulnerable persons analysis reports) і плани інтерв’ю (interview outlines) будуть перевірені Відділом із гендерних питань і дітей (GCU) на відповідність політикам, внутрішнім стандартам.
Важливо, що відповідальність за дотримання правил і стандартів лежить на кожному/ій співробітнику/ці Офісу прокурора, а не лише на відповідному спеціалізованому підрозділі (GCU). Вважаємо, що такий підхід однозначно спрямований на ще ефективнішу підтримку цілей забезпечення ефективного розслідування та судового переслідування SGBC і CAC.
У підсумку варто зауважити, що наведені стратегічні документи спрямовані на формування спільного бачення, завдяки якому як Міжнародний кримінальний суд, так і Офіс прокурора МКС допоможуть досягти кращих результатів, ідея яких відображена у місії Міжнародного кримінального суду. Безперечно, що досягнення цієї місії не буде можливим повноцінно без врахування гендерних питань, які відіграють центральну роль як всередині процесів функціонування Суду, так і в комунікації із зовнішніми зацікавленими сторонами.
Беручи до уваги підвищену увагу суспільства та прагнення справедливості, зокрема у вигляді притягнення винних осіб у вчиненні сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК), до відповідальності на міжнародному рівні, правоохоронним органам та організаціям громадянського суспільства, що займаються документуванням цих видів злочинів, важливо враховувати зауваження Міжнародного кримінального суду та Офісу прокурора щодо особливостей розслідування сексуальних і гендерно зумовлених злочинів на найближчі три роки.
За час повномасштабного вторгнення росії на територію України у діяльності національних правоохоронних органів, органів державної влади та громадських організацій спостерігається значне зрушення у питаннях приділення особливої уваги постраждалим від сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом (СНПК). Так, досить показовим є досвід правоохоронних органів та окремих органів державної влади, які впроваджують і проходять навчання щодо особливостей роботи з постраждалими від СНПК (зокрема з дітьми, які постраждали внаслідок СНПК), розслідування злочинів СНПК тощо. Такі тренінги переважно організовуються і проводяться громадськими та міжнародними організаціями, які працюють у відповідному напрямі. Однак звертаю додатково увагу на прогресивне бачення Міжнародного кримінального суду з питань, які варто порушувати під час навчання, серед яких врахування особливостей при розслідуванні злочинів СНПК щодо ЛГБТКІ+ осіб, людей з інвалідністю та інших категорій осіб, переслідування за гендерною ознакою тощо.
Враховуючи, що найближчі три роки Міжнародний кримінальний суд зосереджуватиметься на втіленні у практику низки програмних документів та їхній локалізації на національному рівні, Україні варто приділити особливу увагу нещодавно представленому Офісом прокурора МКС програмному документу щодо злочину переслідування за гендерною ознакою (Policy on the Crime of Gender Persecution). Одним із перших кроків до подальшої локалізації такого документа на національному рівні в Україні є підготовлений Аналітичним центром «ЮрФем» переклад програмного документа щодо злочину переслідування за гендерною ознакою та його огляд. Документ вартий уваги з огляду на актуальність питання переслідування за гендерною ознакою, особливо на території, де має місце міжнародний збройний конфлікт. Це зумовлено настанням тяжких наслідків для постраждалих від переслідування, обставинами, за яких таке переслідування відбувається, і важливістю розгляду злочинів, які традиційно у недостатній мірі доходять до етапу судового переслідування.
1 Об’єднані команди (Unified Teams) — це міждисциплінарні команди, до складу яких входять слідчі, аналітики, юристи/ки, радники/ці з питань міжнародного співробітництва, помічник/ця з управління інформацією, кейс-менеджер/ка, помічники/ці із супроводу судових процесів та інші спеціалісти/ки, якщо це необхідно. Під загальним керівництвом керівника/ці об’єднаної групи ці працівники/ці злагоджено працюють над спільною метою — проведення високоякісних, ефективних і результативних розслідувань, що приводять до успішного судового переслідування. Об’єднані команди та Офіс прокурора (OTP) загалом отримують підтримку, серед іншого, Відділу апеляцій та юридичної координації (APLCS) та Відділу з гендерних питань і дітей (GCU).