5 грудня 2019 року Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №0858 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству», який спрямований на захист від рейдерства у сфері агробізнесу та земельних відносин. Також законопроєкт містить важливі зміни до загального корпоративного законодавства, що посилюють наявні інструменти превентивного захисту майна та бізнесу в Україні.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Захист прав на землю та інше нерухоме майно
В першу чергу законопроєкт розглядався авторами як засіб протидії рейдерству в аграрній сфері, тому значна його частина стосується змін до земельного законодавства. Відтепер власники земельних ділянок зможуть самостійно встановити вимогу про обов’язкове нотаріальне посвідчення договору оренди землі чи іншого договору, що стосується прав на землю.
Така вимога підлягає нотаріальному посвідченню та реєструється як обтяження у державному реєстрі прав на нерухоме майно. Обтяження рухомого майна дозволить зменшити ризик незаконної перереєстрації прав на земельну ділянку на підставі підроблених договорів, а також маніпуляції із підробленими договорами в судах. Обов’язкова участь нотаріуса, який несе відповідальність за вчинення нотаріальної дії та державну реєстрацію обтяження, посилює гарантії ефективності цього способу превентивного захисту.
Аналогічні нововведення встановлюються також до будь-якого іншого нерухомого майна. Тому відповідні гарантії можуть бути цікавими також банкам при іпотечному кредитуванні та будь-яким іншими особам, що хочуть захистити своє майно.
Автоматичне поновлення оренди землі
Відтепер договори оренди землі, що передбачають умову про їх поновлення після спливу строку дії цих договорів, будуть вважатися продовженими автоматично, якщо одна із сторін за місяць до закінчення строку дії договору, не подала до державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з цього реєстру відомостей про поновлення договору. В іншому разі договір оренди вважається поновленим автоматично, а державна реєстрація речового права (права оренди) продовжується на той самий строк.
Це виключатиме необхідність нести витрати на повторну державну реєстрацію договорів оренди землі. Також значно зменшиться кількість судових спорів з приводу продовження дії договорів оренди землі, які часто виникають між орендарем та орендодавцем.
Загалом ці нововведення є надзвичайно позитивними для аграрних товаровиробників, які орендують значні масиви земель сільськогосподарського призначення.
Варто підкреслити, що дія нового закону поширюватиметься лише на ті договори оренди землі, що укладені, або змінені після набрання ним чинності.
Упорядкування використання інформації з державного реєстру прав та державного земельного кадастру
З набранням чинності законопроєкту №0858 передбачається взаємодія реєстраторів державного земельного кадастру та державних реєстраторів речових прав на нерухоме майно. При вчиненні реєстраційних дій із земельною ділянкою державні реєстратори речових прав на нерухоме майно зобов’язані не лише перевіряти відомості з відповідного державного реєстру прав, але й відомості державного земельного кадастру, і – навпаки реєстратори державного земельного кадастру перевірятимуть відомості державного реєстру прав. Така взаємодія відбуватиметься в онлайн-режимі.
Крім цього, законопроєктом встановлений дедлайн завершення наповнення державного земельного кадастру до 1 січня 2022 року. Відповідні нововведення спрямовані на впорядкування земельних відносин до запровадження ринку купівлі-продажу землі сільськогосподарського призначення.
Зміни у корпоративному законодавстві
Законопроєкт №0858 вносить позитивні зміни у загальне корпоративне законодавство. Так, учасник товариства відтепер матиме змогу встановити вимогу нотаріального засвідчення справжності власного підпису під час прийняття рішень з питань діяльності відповідного товариства та/або вимогу нотаріального посвідчення правочину, предметом якого є частка такого учасника у статутному капіталі відповідного товариства. Така вимога як односторонній правочин також підлягає обов’язковому нотаріальному засвідченню. Інформація про це вноситься до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що слугуватиме гарантією для учасника, що його корпоративні права не будуть порушені.
Ці превентивні заходи дозволять убезпечитися від більшості схем рейдерських захоплень контролю над підприємствами та їх майном, які були поширеними донедавна. Тому загалом можна стверджувати, що законопроєкт №0858 справді вперше запроваджує комплексну дієву систему корпоративного захисту підприємств та їх майна, що безперечно матиме позитивний вплив на бізнес-середовище.
З урахуванням змін до реєстраційних процедур нещодавно внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності» № 159-IX від 3 жовтня 2019 року, можна дійсно підтвердити, що нові превентивні інструменти будуть істотно ефективнішими, ніж ті, що були у власників бізнесу до сьогоднішнього дня.