09 березня 2017, 16:29

Нові можливості розвитку юридичного бізнесу в період кризи

Опубліковано в №10-11 (560-561)

Марина Слободніченко
Марина Слободніченко «Jurimex, ЮК» партнер

Для юридичного бізнесу «період кризи» – це період нових відкриттів, досягнень та можливостей. Особисто я – оптиміст, тому зовсім не вірю у кризу. Моя життєва позиція зводиться до того, що в країні, а отже, і в політиці, і в бізнесі, і в суспільному житті відбуваються зміни. Тому не можна марно гаяти час, потрібно спрямовувати всі свої зусилля на розвиток юридичних практик, відкриття нових напрямків у юриспруденції.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Не буду далеко забігати й аналізувати всі «а-ля кризи», які протягом останніх років спіткали нашу державу. Якщо говорити про сьогодення, то сфер для розвитку юридичного бізнесу, як то кажуть, «не пахане поле». Головне – чітко зрозуміти, що від нас (фахівців у своїй сфері) вимагає замовник, які його забаганки. Дейл Карнегі казав: «Коли я йду на риболовлю, я думаю не про те, що люблю я, а про те, що любить риба». Така позиція, звичайно, змушує нас розвиватися у тій чи іншій галузі права, трансформуватися та не обмежуватися стандартним набором фахових знань.

Government relations

Такі крилаті в політичних колах вислови та напрямки як «дерегуляція» та «децентралізація» розкривають нові можливості для правників. Одним з прогресивних напрямків у юриспруденції є government relations. Налагодження комунікацій з органами державної влади з кулуарного лобізму перетворюється у відкритий і продуктивний діалог. Відповідно, юристу, потрібно володіти не лише правовими особливостями регулювання бізнес-процесів у сфері господарювання та захищати інтереси бізнесу, а й мати навички досягнення компромісу з владою, досконало знаючи при цьому стратегію державного розвитку.

Своє місце в цьому сегменті займають і громадські організації. Вони, як посередники між державою та громадським суспільством, повинні мати кваліфіковану юридичну підтримку. Законодавче регулювання, впровадження нових проектів та ініціатив, яких безліч у період змін, здійснюється завдяки громадським організаціям, що отримують гранти на розробку таких проектів. Однак бути ініціативним у таких проектах не достатньо. Кваліфікована допомога юристів різних правових спеціалізацій вкрай необхідна. Тому саме для юридичних компанії, які об’єднують фахівців з різних галузей права, така сфера діяльності стає актуальною.

Медицина і фармацевтика

Варто звернути увагу ну реформаторський курс країни. В кожній галузі відбуваються реформи. Говорячи про наш досвід, ми зіштовхнулися з дефіцитом професійної юридичної підтримки в галузі медицини та фармацевтики. Ми вже понад 5 років плідно працюємо в цьому напрямку, розуміючи, що це достатньо вузька спеціалізація, тому потрібно володіти знаннями не лише вітчизняного законодавства, а ще й особливостями регулювання системи охорони здоров’я в інших країнах. Фахівців-правників у цій галузі обмаль, однак є багато питань, які потребують професійної юридичної підтримки, нових поглядів та підходів.

Ми зіштовхуємося з питаннями міжнародної закупівлі ліків, з діяльністю банків пуповинної крові та кісткового мозку. Ми маємо справу навіть з такими, здавалося б, далекими від юриспруденції, але стратегічно важливими для країни питаннями як генетична зброя. Ми розуміємо, що від правильного правового трактування тих чи інших законодавчих норм може залежати доля української нації. Курс на євроінтеграцію відкриває для нас можливості запозичення прогресивних іноземних процесів та впровадження їх в нашій державі. Наприклад, страхова медицина, професійне ліцензування лікарів. Замало просто говорити про ці вкрай необхідні для впровадження в Україні процеси, потрібно втілювати їх у життя. Початком таких нововведень має бути логічна, юридично зважена стратегія, розробка низки нормативно-правових актів та правильно позиціонування таких новел суспільству.

Місцеве самоврядування

Напевно, ще кілька років тому юристи ніколи б не замислилися над тим, що юридична підтримка в сегменті місцевого самоврядування може бути таким цікавим напрямком юридичного бізнесу. Однак децентралізація відкрила для нас нові можливості. Ми починаємо звертати увагу на проблеми територіальних громад, що відкриває для нас новий простір для застосування своїх професійних знань. Територіальний устрій, бюджетне законодавство, розподіл влади та земель не є новим напрямками для юридичного бізнесу, але сьогодні вони набирають все більших обертів, оскільки на них є попит.

Бізнес у мережі

Бізнес вже досить давно використовує всесвітню мережу Інтернет. Інколи здається, що люди там живуть. Вони відкривають торгові осередки, купують, продають, грають в он-лайн ігри, надають послуги, розраховуються електронними грошима тощо. IT-індустрія набирає чималих обертів. Новий сегмент клієнтів – інкубатори для стартапів, розробники ПО, стартапи, краудфандингові платформи – вимагає нових креативних поглядів від юриста. Однак в Україні багато питань цієї сфери залишаються законодавчо не врегульованими. Наша компанія вже давно створила окремий департамент IT-права та активно працює в напрямку приведення національного законодавства у сфері он-лайн платежів до міжнародних стандартів, врегулювання процедури блокування сайтів, вирішення питань використання робототехніки, визначення правового статусу роботів. Ми беремо участь у розробці проектів нормативних актів, що стосуються кібербезпеки.

Інтернет, як середовище для продажу юридичних послуг, також є привабливим інструментом розвитку юридичного бізнесу. Зокрема, наші партнери Bitlex надають юридичні послуги в мережі Інтернет. Цей ресурс має попит, оскільки є доступним для населення. Нові реформи та зміни в законодавстві змушують пересічного громадянина шукати відповіді на безліч питань, адже зміни в країні торкаються, насамперед, простих людей, що відбивається на соціальних благах та правах. Юридична допомога через Інтернет є швидким і доступним способом знайти відповіді на більшість запитань.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати