02 жовтня 2017, 15:53

Нове дихання для держбанків?

Опубліковано в №40 (590)

Юрій Кацер
Юрій Кацер директор, керівник відділу юридичного консультування KPMG в Україні

Це вже друга спроба Міністерства фінансів України та Кабінету Міністрів України визначити спеціальні особливості управління державними банками на рівні закону.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Попередній законопроект було відкликано з Верховної Ради України 14.04.2016 р. Маємо надію, що цього разу Міністерство фінансів України та представники міжнародних інституцій набагато ґрунтовніше підійшли до питання розробки законодавчої моделі корпоративного управління державними банками в Україні з метою приведення її у відповідність із рекомендаціями ОЕСР, Європейської комісії, Базельського комітету з банківського нагляду.

Що стосується ключових позицій нового закону, то головним нововведенням у сфері корпоративного управління державними банками стане врегулювання питання щодо порядку створення та повноважень наглядової ради державного банку, зокрема:

  • наглядова рада складатиметься з семи членів, серед яких п’ятеро будуть незалежними, відповідно до критеріїв незалежності, визначених законом, один член призначатиметься за пропозицією Президента України, а ще один – за пропозицією Кабінету Міністрів України;
  • відбір претендентів на призначення на посади членів наглядової ради державного банку здійснюватиметься конкурсною комісією, до складу якої входитимуть три представники від Президента України та три представники від Кабінету Міністрів України;
  • претенденти на посади незалежних членів наглядової ради державного банку визначатимуться через конкурс з-поміж кандидатів, відібраних на умовах відкритого конкурсу міжнародно визнаною компанією з підбору персоналу;
  • в наглядовій раді державного банку утворюватимуться комітети з питань аудиту, комітет з питань ризиків та комітет з питань призначень та винагород, а вимоги до складу й порядку формування таких комітетів наглядової ради визначатимуться на рівні закону.

Водночас порядок створення та діяльності наглядової ради державного банку, так само як і інші нововведення щодо управління державними банками, детально можна буде проаналізувати лише після презентації тексту законопроекту або внесення його Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України.

Маємо надію, що запропоновані законодавчі зміни сприятимуть розвитку процесів докорінної зміни принципів та механізмів корпоративного управління державними банками, внаслідок чого зросте якість прийняття рішень в державних банках без впливу політичних або адміністративних чинників, що загалом матиме позитивний вплив на конкурентоспроможність та ефективність діяльності державних банків.

Нагадаємо, Уряд схвалив проект ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей управління державними банками».

27.09.2017 р. Кабінет Міністрів України схвалив проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей управління державними банками». Проект був розроблений Міністерством фінансів спільно з представниками Міжнародного валютного фонду, Європейського банку реконструкції та розвитку, Світового банку та Міжнародної фінансової корпорації.

З цього приводу Міністр фінансів Олександр Данилюк заявив: «Сьогодні ми зробили важливий крок у комплексній реформі державних банків, спрямованій на підвищення їх ефективності та відновлення кредитування».

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати