15 лютого 2022, 14:08

На хвилі популярності: практика морського права є однією з основних у юрфірмах півдня України

Юрій Сергєєв
Юрій Сергєєв «Юридичне бюро Сергєєвих» керуючий партнер, адвокат, к.ю.н.

2021 р., як і рік минулий, був пов'язаний з проблематикою функціонування торгового судноплавства під час дії карантинних обмежень. Міжнародна палата судноплавства (ICS), яка має консультативний статус при Міжнародній морській організації ООН (ІМО) та Міжнародній організації праці (МОП), у березні 2021 р. видала керівництво «Коронавірус (Covid-19). Юридичні питання, питання відповідальності та страхування, що виникають внаслідок вакцинації моряків» та практичний посібник «Вакцинація від коронавірусу (Covid-19) для моряків та судноплавних компаній». Лондонська асоціація морських арбітрів (LMAA), один зі світових лідерів у розгляді морських спорів, у 2021 р. затвердила нові правила та процедури, передбачивши можливість здійснення віртуальних слухань справ. Крім того, нові правила передбачають, що арбітражні рішення можуть бути підписані в електронному вигляді, а також доведені до відома сторін електронними засобами.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Щодо українських реалій, то залишалися актуальними питання реалізації концесійних проєктів (порти Ольвія та Херсон), неправомірних дій Держекоінспекції щодо іноземних суден/судновласників в морських портах України, портових зборів, порушень антимонопольного законодавства у сфері діяльності морського транспорту. Особливо гостро в Україні цього року постала проблема неналежного функціонування системи підготовки та дипломування моряків. Беручи до уваги, що наша держава перебуває у топ-5 країн світу-постачальників робочої сили на судна під іноземними прапорами, ця проблема набула не тільки національного, а й міжнародного характеру. Через неможливість своєчасного підтвердження та отримання документів українськими моряками Міністерство інфраструктури України було вимушене декілька разів протягом 2021 р. повідомляти Міжнародну морську організацію (IMO) про продовження строків дії кваліфікаційних документів українських моряків. Не можна не згадати, що 11 жовтня 2021р. набула чинності постанова Шостого апеляційного адміністративного суду у справі №640/31875/20, яка залишила без змін рішення Окружного адміністративного суду Києва від 23.06.2021 р. про визнання протиправними низки підзаконних нормативно-правових актів, які передбачали ліквідацію Інспекції з питань підготовки та дипломування моряків та передачу її функцій Державній службі морського та річкового транспорту України.

Суттєвим проривом до нормалізації процедур дипломування моряків став Закон України «Про внесення змін до ст. 51 Кодексу торговельного мореплавства України щодо вимог до кваліфікації членів екіпажу» від 29.06.2021 р. №1578-IX. Проте розробка нормативно-правових актів, спрямованих на реалізацію цього Закону, ведеться й досі. Серед останніх новин у морській галузі: у листопаді 2021 р. Державна регуляторна служба визнала «Положення про підготовку та перепідготовку державних морських лоцманів» таким, що суперечить основним принципам державної регуляторної політики, та запропонувала Міністерству інфраструктури України визнати його нечинним. А вже на початку грудня 2021 р. МІУ за власної ініціативи з метою дерегуляції господарської діяльності у морських портах України було запропоновано скасувати діючі «Правила оформлення вантажних перевізних документів на перевезення морським транспортом», які регламентують порядок оформлення паперових перевізних документів та не врегульовують оформлення перевізних документів у електронному вигляді, тоді як портові оператори та морські термінали розробили та впроваджують власні інформаційні системи з можливістю обміну документами та інформацією в електронному вигляді. У 2022 р. фахівців у сфері морського права чекають нові випробування. Значна кількість проєктів нормативно-правових актів у сфері морського транспорту, розроблених в Україні у 2021 р., будуть розглядатись та впроваджуватись саме в наступному році. Це стосується і «Порядку та умов укладання договорів про внесення суб'єктами господарювання інвестицій у стратегічні об'єкти інфраструктури внутрішнього водного транспорту», що розроблений з метою забезпечення реалізації положень Закону України «Про внутрішній водний транспорт», який, до речі, набуває чинності з 1 січня 2022 р.!

Очікується старт приватизації українських портів. Так, Фонд держмайна готує до приватизації у 2022 р. Усть-Дунайський, Скадовський та Білгород-Дністровський морські порти. У Новому році буде гаряче!!!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати