24 лютого 2015, 11:28

Міжнародна військова місія – нездійсненна

Опубліковано в №8(454)

Владислав Кочкаров
Владислав Кочкаров «Prove Group, ЮК» керуючий партнер

Заява Президента України від 18 лютого цього року про залучення іноземного військового контингенту в Україну для проведення миротворчої операції більше схожий на дипломатичний і політичний хід, ніж дієвий крок до отримання військової допомоги для проведення АТО.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Ключовий момент – для того, щоб «блакитні шоломи» увійшли на територію тієї чи іншої країни – необхідне прийняття відповідного рішення на рівні ООН, а саме Радою Безпеки ООН. До того ж важливо розуміти, що для прийняття рішення Радою безпеки ООН необхідний консенсус серед так званих постійних членів Радбезу ООН. Це 5 країн, серед яких РФ. Тобто РФ має право заблокувати таке рішення.

Слід зазначити, що й українське законодавство передбачає особливий порядок прийняття подібних рішень. Зокрема ст. 85 Конституції України передбачає обов'язкове схвалення рішення про допуск підрозділів збройних сил інших держав на територію України. Крім того, є  Закон України «Про порядок допуску та умов перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України».

До того ж ст. 3 цього Закону передбачає перелік випадків, коли іноземні війська можуть перебувати на території України, і в цьому переліку не зазначена така підстава, як проведення антитерористичної операції. Тобто потрібно визнавати на офіційному рівні, що є агресія з боку іншої держави. Набагато простіше внести зміни до закону, доповнивши його відповідним положенням.

Враховуючи, що Рада Національної Безпеки і Оборони України погодила проект закону про внесення змін до законодавства, що регулює військовий стан, то, прогнозовано, що він піде шляхом «підгонки» законодавства під нинішню ситуацію.

На жаль, проект, про який говорили на нараді РНБО, ніде не опублікований, і невідомо, чи є він взагалі, як конкретний документ, або ще пишеться. Тому, наразі говорити про те, до яких наслідків призведе його прийняття – неможливо. Але швидше  зміни торкнуться саме особливості дій збройних сил, ніж порядку ведення бізнесу або прав людей.

У будь-якому випадку, чи будуть внесені додаткові зміни до законодавства України чи ні, цей законопроект є сигналом, зокрема й для представників іноземного бізнесу, про нездатність України протистояти загрозі.

Нагадаємо, що 18 лютого цього року Президент України Петро Порошенко провів телефонну розмову з президентом Європейської ради Дональдом Туском і запропонував Раді ЄС направити миротворчий контингент на Донбас.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати