12 червня 2020, 12:39

Litigation в Україні крізь призму пандемії

Опубліковано в №11 (717)

Михайло Ілляшев
Михайло Ілляшев «ЮФ Ілляшев та Партнери» керуючий партнер

Україна, як і весь світ, зазнала суттєвого удару від коронавірусу. Однак вплив на Україну все ж таки виявився менш суттєвим, ніж на інші країни. На початку карантину я прогнозував, що якщо карантин продовжиться до кінця травня, то ми всі вийдемо з нього у звичний для себе світ ринку юридичних послуг, а якщо карантин протримається до середини літа, то юридичний ринок зміниться дуже радикально. На щастя, карантин де‑факто не протримався навіть до кінця травня. Отже, повернувшись до активного життя, всі побачили звичну для себе картину.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Судова практика протягом карантину виконувала «домашні завдання»: складалися процесуальні документи та скарги, інколи відбувалися поодинокі судові засідання. Звісно, це вплинуло на кількість годин, витрачених на надання послуг. Однак після закінчення карантину суди активізувалися. Судові засідання, які не відбулися через карантин, призначаються до розгляду в червні та липні. Отже, судові адвокати будуть дуже завантажені протягом наступних місяців, надолужуючи втрачене у спокійний період.

До того ж необхідно враховувати, що кризова ситуація породила багато суперечок та конфліктів через невиконані зобов'язання, звільнення тощо. Все це призведе до виникнення великої кількості судових процесів, що забезпечить великим обсягом роботи судових адвокатів, які не отримали б цих завдань на сталому ринку.

Проте багато фірм зазнали сильного удару від цієї тримісячної «перерви». Доходи впали, що потребуватиме коригування витратної частини. Це може призвести до скорочення кількості працівників, розміру оплати їхньої праці. Хтось може не витримати та розпочати зниження цін на свої послуги. Якщо так почнуть робити лідери ринку, то це потягне за собою весь ринок. Тоді вже всі будуть змушені зменшувати вартість послуг та заробітні плати юристам. Маю надію, що у наших колег-конкурентів нерви витримають. Зі свого боку, ми не плануємо цього робити.

Можливо, іноземні юридичні компанії з офісами в Україні, що не приносять суттєвих доходів, вирішать піти з українського ринку. Однак українським компаніям немає куди йти. Отже, всі провідні компанії залишаться, а зменшення попиту тільки збільшуватиме конкуренцію. Сподіваюся, що конкурувати ми будемо якістю та строками, а не цінами!

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати