15 листопада 2016, 12:34

Light-версія звітності

Опубліковано в №46 (544)

Юлія Лавреха
Юлія Лавреха «Jurimex, ЮК» старший юрист

У Верховній Раді України був зареєстрований проект закону №4841 щодо скасування обов’язку подання суб’єктами роздрібної торгівлі звітів про обсяги придбання й реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів у роздрібній мережі (форми №1-РА, №1-РТ), а також скасування можливості застосовувати штраф за не подані або подані з порушеннями звіти з моменту запровадження такого обов’язку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Безумовно, такі зміни є актуальними. Необхідність їх прийняття є очевидною ледь не для кожного. Проте, можливо, це крайній варіант, як і те, проти чого він спрямований.

Попри суспільний резонанс, перш за все реагує не Міністерство фінансів України, а комітет податкової та митної політики Верховної Ради України. Депутатські звернення з цього приводу направлялися до міністра фінансів України ще до набрання чинності вказаним наказом. Хоча саме з прийняттям Міністерством наказу №49 від 11.02.2016 р. було запроваджено подання звітів суб’єктами роздрібної торгівлі, а норма закону не змінювалася з 2012 р. Жодного перехідного періоду для підготовки до таких законодавчих вимог не було надано: штрафи можуть бути застосовані також і до перших звітів.

Автори законопроекту №4841 посилаються на те, що штрафи за недостовірні дані у звітах непосильні для суб’єкта роздрібної торгівлі (17 тис. грн), а дані, які ці ж суб’єкти повинні подавати в деклараціях з акцизного податку, містять таку ж інформацію, тільки у вартісному вигляді.

Якщо припустити, що суб’єкти роздрібної торгівлі з часом пристосуються до збору та обробки інформації про обіг продукції в літрах і поштучно (наприклад, придбають чи створять програмну продукцію, наймуть додаткову робочу силу, зобов’яжуть працівників проводити інвентаризацію щомісяця або обліковувати закупівлю та продаж кожного факту таких операцій у розрізі кодів і видів продукції), де гарантія, що добросовісний платник, допустивши незначну помилку, не буде притягнений до відповідальності. Вина платника у такому випадку взагалі не має значення.

Законодавство не розрізняє помилки за кількісними характеристиками та наслідками. Отже, одна недорахована сигарета коштуватиме 17 тис. грн. Оскільки звіти мають бути подані щомісячно, то і загроза штрафу виникатиме кожного місяця. Якщо суб’єкт продає і алкоголь, і сигарети, штраф подвоюється. Також необхідно врахувати, що якщо помилка допущена у травні, а виявлена в листопаді, то вона вплинула на показники звітів за весь період з травня до листопада. Одна фіскальні органи нарахують штраф скоріше за кожен щомісячний звіт з недостовірними даними, ніж одноразово, з огляду на те, що особа вчинила помилку одноразово. Всі платники так чи інакше зіштовхувалися з тим, як податкова тлумачить норми та кваліфікує дії.

І хоча суб’єкти оптової торгівлі також повинні подавати подібні звіти, для суб’єкта роздрібної торгівлі це становить значно більший тягар, у зв’язку з великою кількістю дрібних операцій.

З огляду на розмір штрафів і випадки, коли такі штрафи застосовуються, про який принцип пропорційності може бути мова? За аналогією з податковими деклараціями – штраф застосовується лише у випадку, якщо помилка вплинула на суму сплаченого податку і пропорційно до такої суми.

А якщо додати до переліку також РРО, податкову звітність, у тому числі акцизний податок у 5% від вартості реалізованого товару, максимальні роздрібні ціни на сигарети та мінімальні роздрібні ціни на алкоголь, то про легкість ведення бізнесу і дерегуляцію не можна й говорити.

Як альтернативу законопроекту №4841, можна запропонувати хіба що встановлення пом’якшення відповідальності та/або пропорційність штрафів.

Нагадаємо, Комітет з питань податкової та митної політики рекомендує Верховній Раді прийняти за основу і в цілому законопроект щодо скорочення звітності для суб’єктів малого бізнесу. Про це повідомляється на сайті парламенту. Законопроектом №4841 пропонується скасувати для суб’єктів, які отримали ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, обов’язок подавати щомісячний звіт про обсяги обігу алкогольних та тютюнових виробів.

«Одночасно, з метою уникнення випадків застосування значних штрафів за неподання чи невчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пропонується не застосовувати штрафи до суб’єктів господарювання, які отримали ліцензію, з дати виникнення зобов’язання щодо подання такого звіту», – повідомляє прес-служба.

Під час обговорення законопроекту на засіданні Комітету необхідність його прийняття обґрунтовувалася тим, що суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами щомісяця подають декларацію акцизного податку з роздрібної торгівлі, в якій міститься аналогічна звіту інформацію, тільки у вартісному вигляді.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати