Згідно зі ст. ст. 87, 88, 90 ЦК України для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчий документ — статут. Найменування (організаційно-правова форма та назва) юридичної особи вказується у статуті і вноситься до Єдиного державного реєстру. Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації. Юридична особа не має права використовувати найменування іншої юридичної особи.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Отже, найменування юридичної особи ідентифікує її, зокрема шляхом його зазначення у документах, які укладаються після держаної реєстрації юридичної особи.
Водночас у практичній площині постає запитання: «Як коректніше у документах прописувати найменування юридичної особи: великими, малими літерами, чи великими та малими літерами?». Наприклад, Товариство з обмеженою відповідальністю «Тире» чи ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТИРЕ»?
Вимоги до написання найменування юридичної особи установлені наказом Міністерства юстиції України «Про затвердження Вимог до написання найменування юридичної особи, її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, крім організації профспілки» від 05.03.2012 № 368/5 (далі — Наказ МЮУ № 368/5).
В установчих документах та при заповненні реєстраційної картки використовуються великі літери українського та латинського алфавіту (п. 3.3. первинної редакції Наказу МЮУ від 05.03.2012).
Однак у Наказ МЮУ № 368/5 (Наказом МЮУ № 2095/5 від 10.12.2014) внесено зміни, відповідно до яких дозволено в установчих документах та при заповненні реєстраційної картки використовувати не лише великі, але і малі літери українського та латинського алфавіту. Крім того, вказано, що великі та малі літери, використані в установчих документах та при заповненні реєстраційної картки, вважаються тотожними (Схоже за змістом формулювання міститься у п. 2 чинної редакції Наказу МЮУ № 368/5).
Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва у листі «Щодо написання найменування юридичної особи» від 04.11.2009 № 13574 зазначив: «… найменування юридичної особи, написане великими буквами, є тотожним найменуванню юридичної особи, написаному великими та малими буквами, якщо кожна буква (символ, розділовий знак та ін.) найменування, написаного великими літерами, відповідає буквам (символам, розділовим знакам та ін.) найменування, написаного великими та малими буквами.
Іншими словами: найменування юридичної особи, написане великими буквами, є тотожним найменуванню юридичної особи написаному великими та малими буквами, якщо ці букви повністю співпадають».
Згідно п. 5.4. ДСТУ 4163:2020 «Вимоги до оформлення документів» найменування юридичної особи — автора документа — має відповідати повному найменуванню, зазначеному в положенні (статуті) про юридичну особу.
Зважаючи на вищевказане, коректніше найменування юридичної особи зазначати так, як написано у статуті юридичної особи (з врахуванням великих та малих літер). Якщо у статуті найменування написане виключно великими літерами, то допустимим є написання найменування відповідними великими та малими літерами. Якщо у статуті найменування написане великими та малими літерами, то допустимим є написання найменування відповідними великими літерами.