09 грудня 2021, 15:09

Коли пост у соцмережі вартує клієнта

Опубліковано в №23 (753)

Артем Донець
Артем Донець керуючий партнер адвокатського об’єднання «Донець і Партнери»

Нещодавно Марк Цукерберг анонсував перейменування компанії Facebook у Meta. Колишня соцмережа буде розширюватись і доповнюватись новими вимірами та способами взаємодії користувачів, створюючи у них так званий мета-світ і мета-досвід, де будуть поєднуватись віртуальний світ і реальність. У планах компанії — створити паралельну електронну реальність, де користувачі зможуть вести цифрове життя нової якості. І це все — на базі соціальної мережі Facebook, де сьогодні можна знайти як серйозну аналітику, так і знімки котів і приколи.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Але ми вже живемо у мета-світі. Кажучи «ми», я маю на увазі адвокатів. Профіль у соцмережі чи мікроблог адвоката вже стали звичними робочими інструментами. Пригадаймо хоча б нещодавню ситуацію навколо резонансного ДТП в Харкові та надзвичайно бурхливу реакцію суспільства саме на цей випадок, а також подальшу комунікацію адвокатів і обвинувачення в мережі, які вплинули на перебіг досудового розслідування.

Саме робота адвокатів у соцмережі стала каналом комунікації, через який взаємодіяли учасники цього резонансного провадження, і саме цей канал вплинув на укладення клієнтом договору з адвокатами. І стратегічні успіхи та невдачі у справі завдячують, у першу чергу, комунікації адвокатів у соцмережі. Навіть недосвідченому оку середньостатистичного глядача швидко стало зрозуміло, що до чого у цій справі.

І саме соцмережі стали чи не трибуною для тих, кому намагаються закрити рота і переслідують через небажання терпіти нахабство й беззаконня. Це я можу сказати з власного досвіду і практики як адвокат і керівник об’єднання. Бо тільки за цей рік через публікації в соцмережах я отримав 2 дисциплінарні скарги (одна з яких — від контрольованої НААУ комерційної установи), а наше адвокатське об’єднання — ще й позов від Glovo про спростування інформації у справі, де ми викрили їх ухилення від виконання вимог законодавства про працю і офіційного оформлення кур’єрів.

Цей пост у ФБ коштує, на думку позивачів, 150 тис. грн. Вважаю, це гідна оцінка потужності цього засобу комунікації. Цей позов ми, до речі, в першій інстанції виграли, та подивимось, що буде в апеляції.

Профіль у соцмережі також є потужним інструментом для адвокатів, які захищають бізнес. Про це свідчить наш досвід захисту компанії PRIME під час обшуків, які проводилися цього літа безперервно протягом тижня одночасно на декількох підприємствах концерну, і їх вдалося зупинити через медійний тиск і суспільний розголос на сторінках наших адвокатів щодо залучення силовиками для проведення обшуку співробітника компанії-конкурента PRIME. З власних джерел ми в подальшому дізнались, що на нарадах після невдалої спроби паралізувати бізнес силовики скаржились на наслідки такого розголосу.

Сьогодні взагалі складно уявити компанію чи адвоката, які не мають сторінок у соцмережах чи сервісі мікроблогів, тому що на цих платформах найбільш зручно обмінюватися інформацією та висловлювати свою позицію порівняно з тими ж сайтами або ЖЖ, які вже своє віджили. І для ведення такої сторінки, з огляду на її потужність, варто докладати не менше зусиль, бо вона доступніша, легша у досяжності і зрозуміліша, ніж будь-які інші засоби комунікації. Саме тому варто інвестувати в розвиток цього інструменту адвоката не менше зусиль та експертизи, ніж у розвиток власної експертності в частині володіння правом та процесом, чи зручний сучасний офіс, чи якісний і гарний костюм та візитівки. Бо ж найкраща ваша візитівка — на кінчиках пальців клієнта: це ваш профіль у соцмережі на екрані його смартфона.

До речі, цілком очікувано, що саме на цих майданчиках йде найбільший наступ на свободу слова та думки адвокатів, у т.ч. з боку професійних самоврядних організацій і силовиків, що я побачив цього року також з власного досвіду. А це означає, що цей канал комунікації є чи не єдиним дієвим і справді надійним.

Тож чи вартує пост у соцмережі клієнта? На мою думку, відповідь проста: так! Різкий своєю правдивістю і відкритий для поширення пост може бути не лише рятівним жилетом для вашого клієнта у штормі бурхливих подій його справи, а й гамівною сорочкою для функціонерів, які вважають допустимим, посівши посаду у структурі самоврядної адвокатської організації, за гроші тих самих адвокатів намагатись запустити свої ручки до керування не лише підзвітним відомством з підлеглими, а й окремими незалежними митцями добра і справедливості, себто адвокатами.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати