Для українського бізнесу, як і для будь-якого іншого, питання міжнародного інвестування, насамперед, є питанням розвитку та фінансової доцільності, а враховуючи українські реалії, ще й убезпечення статків від додаткових ризиків, пов’язаних із непередбачуваною економічною ситуацією та високим рівнем корумпованості урядовців різних рівнів.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Саме тому український бізнес шукає можливості для інвестування у більш стабільні юрисдикції, зокрема до Австрії, яка з багатьох позицій виглядає привабливою. Як одна з найбільш розвинених економік Європи, яка згідно з рейтингом Світового Банку Doing Business входить до ТОР-20 прогресивних країн, Австрія забезпечує необхідні умови для успішного бізнесу та комфортного проживання.
Починаючи з 2014 р. Lavrynovych & Partners Law Firm отримує чимало запитів щодо переміщення та збереження українського капіталу в безпечних юрисдикціях, зокрема в Австрії. Ці проекти є частиною глобального тренду деофшоризації: власники бізнесу в усьому світі переводять кошти з офшорних країн до інших юрисдикцій. Певна річ, такий процес переведення капіталу не є простим та вимагає проходження комплаєнс-процедур. Проте якщо капітал має чисту історію та був сформований в результаті законної діяльності, у власників не виникає проблем за результатами комплаєнс-перевірок. Нагадаємо, що використання офшорів в українському бізнесі було абсолютно буденною практикою протягом останніх 20 років. Навіть більше, жодна країна у світі не назвала використання офшорів нелегальним методом ведення бізнесу. Ми говоримо про низько податкові юрисдикції, іноді безподаткові, але про злочин не йде мова.
До нас також звертаються власники капіталу, які до сьогодні тримали кошти в Україні, а наразі шукають можливості для зростання шляхом інвестування за кордоном. Отже, завдяки цим чинникам Lavrynovych & Partners Law Firm отримала новий напрямок роботи – інвестування до Австрії, який охоплює супровід клієнтів у співпраці з банками, проходження комплаєнс-процедур та розміщення коштів і/або інвестування. Зараз чимало нашого часу займає робота саме з інвестиційними проектами, ефективність юридичного супроводу яких забезпечує наше представництво у Відні. Після того як інвестор відкриває рахунок в австрійському банку, він починає шукати можливості для потенційного зростання. Оскільки австрійські банківські процентні ставки за депозитами, а також на інші банківські продукти є порівняно низькими, можлива прибутковість не є задовільною. Тому найбільш поширеною практикою стало інвестування в комерційну нерухомість, яка вже переважно збудована та має довгострокових орендарів. Такі угоди генерують в середньому 6-7% на рік.
Які ще чинники роблять Австрію привабливою для українського інвестора? Варто відзначити надійність цієї європейської юрисдикції для створення холдингів. Як юридична фірма ми працюємо з чималою кількістю проектів зі створення холдингових компаній в Австрії, до яких передаються українські акції та майно. Цей підхід забезпечує одразу кілька переваг: по-перше, захист відповідно до міжнародних договорів та двосторонніх договорів з Австрією, по-друге, ускладнення діяльності нечистих на руку підприємців або рейдерів. Важливо зазначити, що кошти, які далі інвестуються з австрійських холдингів в Україну, стають реінвестицією. Ці кошти мають українське походження, проте підлягають захисту як міжнародна інвестиція, що не може не приваблювати українського інвестора.
Звісно, Австрія – це ще й країна, яка дозволяє користуватися набагато нижчими ставками кредитування та запозичення, ніж Україна. Український бізнес, розуміючи це, успішно співпрацює з авторитетними австрійськими банками.
Часто бізнесмени, які відкривають свої компанії, просять надати їм послуги більш приватного характеру (наприклад, отримання дозволу на проживання – резидентських карток в Австрії для них, а також для членів їхніх родин). Тому говорячи про переваги австрійського бізнес-середовища, я не можу оминути увагою можливості, які відкриває отримання дозволу на проживання в Австрії. Власники резидентських карток користуються тими ж правами, що і громадяни (окрім права голосувати): їм доступна добре розвинена австрійська соціальна інфраструктура, в тому числі безкоштовне медичне обслуговування, а також право на необмежене перебування на території будь-якої країни ЄС.
Отже, в Австрії український інвестор знаходить вигідні інвестиційні проекти, комфортні та безпечні умови перебування, прозору й прогнозовану систему оподаткування, яка надає можливість довгострокового планування, необхідного для бізнесу.