Створюючи Міжнародний фінансовий центр «Астана», основною метою Казахстану було залучення нових інвестицій в країну. Міжнародний фінансовий центр «Астана» (МФЦА) складається з певних структурних органів, що включають і Суд МФЦА, компетенція якого стосується розгляду цивільних та комерційних спорів у Центрально-Азіатському регіоні, а також Міжнародний арбітражний центр. Судді Суду МФЦА є визнаними англійськими суддями, які складають присягу на посаду в Казахстані. Тому саме створення такого Суду викликає багато обговорень.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Порівнюючи досвід Казахстану щодо створення Міжнародного арбітражного центру, слід у першу чергу наголосити на тому, що в Україні вже існує Міжнародний комерційний арбітражний суд при ТПП України, який досить успішно здійснює функцію щодо розгляду справ між іноземними та українськими юридичними особами. Система розгляду спорів у МКАС при ТППУ передбачає вибір сторонами трибуналу зі списку, який включає не лише українських, а й іноземних арбітрів. Саме існування такої можливості для сторін спору відрізняє арбітраж від судової системи в цілому.
Проводячи паралель між Україною і Казахстаном щодо створення саме суду з розгляду комерційних справ або захисту іноземних інвестицій, така ідея є непоганою з точки зору залучення нових іноземних інвестицій в Україну, однак є декілька серйозних «але».
По-перше, в Україні, на жаль, не існує такого фінансового центру, як в Казахстані, який зміг би закласти основи розвитку тенденції залучення постійного потоку інвестицій в країну, а отже, і можливого виникнення комерційних спорів для розгляду таким судом.
По-друге, наразі важко оцінити, яким чином могло б здійснюватися створення такого суду в Україні паралельно з уже існуючою усталеною державною судовою системою та МКАС при ТПП України: чи було б це створення через певну реформу, чи запровадження окремої державної програми тощо.
По-третє, вже зараз можна припустити, що призначення іноземних суддів може бути доволі складним механізмом. У Конституції України зазначена чітка норма, яка визначає, що на посаду судді може бути призначений громадянин України. Тому, якщо впроваджувати механізм призначення іноземних громадян суддями в Україні, необхідно вносити зміни до ряду нормативно-правових актів та, у першу чергу, до Конституції України. Також немає чіткого розуміння, чи будуть іноземні судді, наприклад, з Великобританії розглядати спори лише за англійським (в тому числі прецедентним) правом, чи, можливо, за українським також. Якщо і за українським правом, виникає питання, яким чином англійський суддя може бути компетентний у застосуванні українського права. Але якщо спори будуть розглядатись за принципами УНІДРУА, це, можливо, «спростить завдання», адже застосування таких принципів є загальновстановленою практикою.
Процес відбору судді на посаду також потребує обговорення, адже важко уявити, який український державний орган зміг би оцінити компетенцію англійського судді. Задля здійснення такого процесу необхідно також залучати іноземних фахівців.