06 липня 2015, 18:18

Ідея повернення повноважень з управління землями державної власності на місця має право на життя

Опубліковано в №27-28 (473-474)

Майже увесь депутатський склад Верховна Рада VIII скликання з неабияким ентузіазмом поставився до законотворчої діяльності. З чим це пов’язано? Напевно, кожен хоче щось змінити у нашому законодавстві, і таким чином відзначитись та відзвітувати перед своїм електоратом. У зв’язку з цим наша Верховна Рада переповнена законопроектами, більшість з яких, хоча і містять раціональне зерно, проте не можуть бути прийняті в тому вигляді, в якому виклали їхні автори.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Саме так сталось із законопроектом реєстраційний №1139 від 01.12.2014 «Про внесення змін до Земельного кодексу України (щодо зміни порядку розпорядження землями державної власності), який не був підтриманий Комітетом з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування. Крім того, свою негативну думку з приводу цього законопроекту також висловила Всеукраїнська асоціація органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», яка зазначила, що запропоновані зміни ускладнять процедуру отримання юридичними та фізичними особами прав на земельні ділянки.

Слушною також є думка Головного експертного управління щодо системного підходу в запровадження такого механізму розпорядження землями державної власності. Оскільки передача повноважень від одного органу до іншого лише шляхом внесення змін до декількох статей Земельного кодексу, не вирішує цілої низки додаткових супутніх питань. А саме законопроектом не передбачено порядок дій органів місцевого самоврядування та їхньої відповідальності, крім того, до кінця не визначені функції Держгеокадастру. Основний акцент варто зробити на відповідальності, оскільки на цьому етапі розвитку нашої держави, можна сказати ключовою рушійною силою, за допомогою якої вдається контролювати будь-які процеси, є відповідальність та її розмір.

Зрештою нашим законодавцям варто зрозуміти, що для того, щоб щось забрати зі сфери впливу державного органу, варто більш системно та ґрунтовно підходити до вирішення питання. Забираючи якусь функцію у державної структури, як мінімум, потрібно заручитись підтримкою тих, кому будуть передані такі функції. Потрібно врахувати пропозиції всіх сторін процесу, що не було зроблено під час підготовки цього законопроекту.

Враховуючи останні тенденції держави до децентралізації, сама ідея повернення повноважень з управління землями державної власності на місця до органів місцевого самоврядування та місцевих органів виконавчої влади має право на життя. На практиці справді є проблемні питання під час роботи з органами Держгеокадастру, проте їхнє вирішення потребує системного підходу, який не був втілений у цьому законопроекті.

Крім того, слід зазначити, що 27.06.2015 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визначення складу, змісту та порядку погодження документації із землеустрою», яким зокрема внесено зміни до Земельного кодексу України та уточнено повноваження органів місцевого самоврядування та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (Держгеокадастру). Цими змінами частково збільшені повноваження місцевих органів.

 

Нагадаємо,

профільний комітет не підтримав зміни до Земельного кодексу щодо порядку розпорядження землями державної власності

Відповідне рішення було прийнято на засіданні Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування 24 червня цього року. Законопроектом №1139 пропонується вилучити положення ст. 122 Земельного кодексу України, відповідно до якого центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи наділялись повноваженнями щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених ч. 8 цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Крім того, пропонується наділити сільські, селищні, міські ради правом надавати згоду на передачу земельних ділянок із земель державної власності, на території яких розташовані відповідні земельні ділянки.

Голова підкомітету з питань місцевих органів виконавчої влади та територіального устрою Микола Федорук наголосив, що Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України висловлює ряд зауважень до законопроекту та вважає, що за результатами розгляду у першому читанні законопроект доцільно повернути на доопрацювання суб’єкту права законодавчої ініціативи.

Також членів Комітету було поінформовано про думку Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України», яка вважає, що законопроект значно ускладнить процес отримання земельних ділянок громадянами та юридичними особами у власність та користування. Асоціація пропонує відхилити законопроект за результатами розгляду у першому читанні.

Члени Комітету підтримали рішення підкомітету з питань місцевих органів виконавчої влади та територіального устрою – вважати за доцільне запропонувати Комітету Верховної Ради України з питань аграрної політики та земельних відносин, який визначено головним з підготовки і опрацювання цього законопроекту, рекомендувати Верховній Раді України проект за наслідками розгляду в першому читанні повернути субʼєкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати