29 серпня 2024, 17:55

Форс-мажор: як правильно прописати застереження в договорі?

Дмитро Данилець
Дмитро Данилець «MK Legal Service» адвокат практики супроводу HoReCa i Retail

Російська агресія та бойові дії на території України вносять критичні корективи в договірні відносини як в українському, так і в міжнародному бізнесі. Українські компанії та їхні іноземні контрагенти на практиці зіткнулися з низкою питань, які раніше вважалися винятково теоретичними. Наразі вони стали критично важливими для збереження вже наявних ділових відносин, а також для встановлення нових.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Кожен договір, хай то договір поставки, договір оренди чи інші договори, так чи інакше містить розділ про форс-мажор. Проте раніше, до часів карантину та повномасштабної війни, сторони не приділяли особливого значення його формулюванню, а сприймали його більше як формальність, яку треба вставити «для галочки». Натомість із подіями останніх років вони набули нового, вже практичного значення.

Що варто врахувати підприємцям при внесенні форс-мажорних застережень у договори?  

Поняття «Форс-мажорні обставини»

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні й невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими й іншими нормативними актами. Сторона звільняється від відповідальності за невиконання своїх зобов’язань, якщо доведе, що це сталось у зв’язку із форс-мажорними обставинами. Це поняття детально розкривається у ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні».

Критеріями форс-мажору є:

  • Надзвичайність таких обставин — не зустрічаються у звичайній, тобто буденній, господарській практиці. Такі обставини ніхто не планує й до них свідомо не готується у межах звичайного господарського циклу. Наприклад, військові дії, смерч, теракт;

  • Непередбачуваність обставин (їхнє настання або наслідки неможливо було передбачити) — це дуже важливо й актуально саме зараз для компаній, які укладають договори сьогодні, коли воєнний стан уже діє. Якщо підприємство не виконало обов’язки за договором, який був укладений після введення воєнного стану, то неможливо буде підтвердити форс-мажор через бойові дії. Для цього діє запобіжник: на момент укладення договору сторони знали, що в країні існує воєнний стан, і розуміли, що можуть відбутись обставини, які зашкодять виконанню договору;

  • Невідворотність (непереборність) обставин — суб’єкт господарювання, фізична особа не може ніяк вплинути на такого роду події. Яких би заходів не вжив суб’єкт господарювання, але він не може відвернути епідемію або не може вплинути на погодні умови. Така ознака згадується у п. 46 листа Вищого господарського суду України від 07.04.2008 № 01-8/211;

  • Причинно-наслідковий зв’язок між обставиною чи подією та неможливістю виконання конкретного зобов’язання. Об’єктивність — це обов’язковий елемент форс-мажору, оскільки саме він доводить зв'язок між невиконаними зобов’язаннями та причиною їх невиконання. Наприклад, смерч знищив посіви, військові перекрили дороги, рішенням уряду припинили авіасполучення, і саме це затримало в часі виконання зобов’язання або зробило його взагалі неможливим. Це перешкода, яку неможливо обійти, або для цього потрібен більш тривалий час, аніж той, який визначений договором.   

Як підтвердити форс-мажорні обставини

Важливу роль у засвідченні настання форс-мажорних обставин відіграє Торгово-промислова палата України. Саме вона видає сертифікати, які підтверджують наявність таких обставин. Для отримання такого сертифіката суб'єкт господарювання має звернутися до Торгово-промислової палати України або її регіонального представництва.

Відтак сертифікат ТПП України є важливим доказом того, що невиконання договірних зобов'язань відбулося не з вини суб'єкта господарювання, а внаслідок дії непереборних сил.

Форс-мажорні обставини під час війни

Враховуючи ту обставину, що не всі підприємства в ході війни можуть звернутися до ТПП, був створений загальний офіційний лист ТПП України про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) від 28.02.2022 № 2024/2.0-7.1. На нього можна посилатися при повідомленні своїх партнерів про настання форс-мажору.

Листом від 28.02.2022 року № 2024/02.0-7.1 Торгово-промислова палата України засвідчила форс-мажорні обставини — військову агресію російської федерації проти України «обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами», що стало підставою запровадження воєнного стану, та підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб за договором.

Однак цей Лист не звільняє від виконання зобов’язань за договором. Для звільнення від відповідальності за невиконання зобов’язань лише одного посилання на Лист ТПП України, як і самого факту ведення воєнних дій на території України, замало.

На Лист ТПП України можна було посилатися, повідомляючи своїх партнерів про настання форс-мажору. Це, до речі, постачальникам слід було зробити в першу чергу, адже постачальнику слід було довести, що обставини пов’язані з веденням війни на території України призвели до неможливості вчасного виконання ним саме конкретного договору укладеного між вами, інакше кажучи, «що ці обставини були форс-мажорними саме для даного випадку виконання зобов’язання». (Верховний Суд у справі №910/9258/20).

Тому форс-мажорність обставин визначається індивідуально через обґрунтування причинно-наслідкового зв’язку між обставинами та неможливістю вчасного виконання зобов’язань і підтверджується сертифікатом ТПП України, який буде засвідчувати форс-мажорні обставини для зобов’язань по конкретному договору.

Як оформити форс-мажорні обставини в договорі

Перелік форс-мажорних обставин, а також способи, як врегулювати спірні питання, якщо настануть такі обставини, бажано вказати в договорі.

У договорі сторони можуть вказати обставини, у разі яких вони звільняються від обов’язків, та вказати порядок, за яким засвідчують такі обставини. Так рекомендує Мін’юст у листі від 30.05.2014 № 6602-0–26-14/8.1.

У договорі необхідно зазначити перелік форс-мажорних обставин, бажано навести в ньому фразу про те, що цей перелік не є вичерпним, а також дії сторін договору в разі, якщо настануть форс-мажорні обставини:

— обов'язок постраждалої від форс-мажорних обставин сторони проінформувати контрагента про неможливість виконати свої зобов'язання і наслідки за порушення такого обов'язку;

— терміни, упродовж яких сторони мають повідомити, що настали форс-мажорні обставини, спосіб повідомлення;

— компетентну організацію, що підтверджує факт настання форс-мажорних обставин (ТПП України або уповноважені нею регіональні ТПП);

— термін дії форс-мажорних обставин, протягом якого дія договору залишається в силі, а також дії сторін, якщо після спливу погодженого терміну дія форс-мажору триває.

Зверніть увагу: якщо в договорі не зазначені форс-мажорні обставини та інші обов’язки, пов’язані з ними, тоді такі обставини визначають на підставі загальних норм законодавчих актів.

Якщо договір не містить форс-мажорного застереження, це не позбавляє сторони по договору можливості посилатися на обставини непереборної сили на підставі норм цивільного та господарського законодавства України, але значною мірою може ускладнити процес доказування.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати