20 травня 2025, 16:09

Чи вдасться Міжнародному кримінальному суду пережити президентство Трампа?

Ірина Назарчук
Ірина Назарчук журналіст, спеціально для «Юридичної Газети»


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Таку цитату від свого співрозмовника з числа високопосадовців МКС в Гаазі наводить агентство Associated Press у статті про те, як запроваджені в лютому місяці адміністрацією Трампа санкції вже вплинули на роботу МКС першого постійного суду з юрисдикцією притягати до відповідальності за найтяжчі міжнародні злочини. 

Посадовці, пише AP, говорили з журналістами інформаційного агентства на умовах анонімності через страх помсти. Один із них взагалі поставив під сумнів, чи зможе Суд протримається наступні чотири роки. Станом на сьогодні Суд, який у діяльності значною мірою залежить від підрядників і неурядових організацій, пригальмував роботу. Наприклад, співробітники неурядової організації, що відіграє важливу роль у зусиллях Суду у зборі доказів та пошуку свідків, розповіли: організація перевела гроші з банківських рахунків США через побоювання, що їх може конфіскувати адміністрація Трампа.

На тлі зовнішніх проблем (крім санкцій з боку США це порушення кількома державами своїх зобовʼязань перед Міжнародним кримінальним судом співпрацювати) прогресують в МКС й внутрішні. 

Генеральний прокурор МКС Карім Хан 16-го травня оголосив рішення взяти відпустку до завершення незалежного розслідування його ймовірних неправомірних дій, що проводиться на запит  Президії Асамблеї держав-учасниць Міжнародного кримінального суду (орган управлінського нагляду та законодавства МКС ред.). Прокурора обвинувачують у сексуальних домаганнях до помічниці, сам Хан звинувачення відкидає. Крім цього 55-річний Карім Хан став першою особою, на яку з лютого поширюються економічні санкції та обмеження на поїздки, впроваджені Сполученими Штатами Америки.  

Під час його відсутності за управління Офісом Прокурора як незалежного органу Суду відповідатимуть заступники Карім Хана Назхат Шамім Хан (свого часу посол Фіджі в Організації Об'єднаних Націй) та Маме Мандіає Ніанг (представник Сенегалу, працював в Міжнародному кримінальному трибуналі з Руанди). Утім, якщо звинувачення проти Карім Хана підтвердяться, його мають усунути через голосування на Асамблеї держав-учасниць Римського статуту МКС. 

Чи вдасться МКС зберегти баланс між політикою та правосуддям? Який вплив ці процеси матимуть на Україну? Згадується, що від початку повномасштабної війни Карім Хан шість разів приїздив в Україну, у тому числі в 2024 році після російського ракетного удару по дитячій лікарні «Охматдит». 

Що врешті-решт буде з ордерами на арешт, виданими Судом стосовно російських високопосадовців та військових командирів? (путін, омбудсменка Львова-Бєлова, Шойгу, Герасімов, генерали Соколов і Кобилаш. Загалом шість ордерів ред.)? 

З одного боку, механізм роботи МКС такий, що головний прокурор лише ініціює подання, а ордер на арешт видає Судова палата після незалежного розгляду. Тобто, навіть якщо Хан залишить посаду, видані ордери залишаться чинними. З іншого боку, ставиться під загрозу не лише робота МКС, а й перспективи майбутнього механізму правосуддя щодо України. 

 

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати