Агробізнес у воєнний час став чи не єдиним, що проявив максимальну стійкість і навіть зростання. До того ж наразі експорт агропродукції є основним джерелом валютних надходжень в країну, що робить його життєво важливим для української економіки.
![]() |
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Попри це, однією з основних проблем для агробізнесу залишаються, серед іншого, податкові спори. Блокування податкових накладних, статус ризикованого платника податків, непідтвердження податкового кредиту при відшкодуванні «експортного» ПДВ, позбавлення статусу платника єдиного податку четвертої групи — все це лише частина складнощів, які податкові органи створюють для аграріїв і зернотрейдерів.
Новий порядок експортного забезпечення теж вносить свої корективи. Так, блокування експортної податкової накладної призводить до неможливості відкрити експортну декларацію, а відповідно й експортувати товар. При цьому в постачальника може бути укладений контракт на поставку з обмеженими строками або зафрахтоване судно, простій якого може перевищувати вартість маржі на такій поставці.
Окрема категорія — земельні спори. Судова практика істотно змінилась і цілковито стала на бік орендодавців у питанні реалізації переважного права оренди землі, а отже, аграрії ризикують втратити подекуди основний ресурс. Ще одна категорія викликів — придбання земельних ділянок. У цьому процесі аграріям доводиться стикатися як із розв’язанням складнощів через попередні способи обходу мораторію, так і з конкурентами й агрегаторами землі, які активно намагаються обійти переважне право орендаря шляхом завищення пропозиції на придбання орендованих земельних ділянок.
Звісно, агробізнес на прифронтових територіях має свої додаткові складнощі як із податковою, так і з орендодавцями, які вимагають оплату за оренду земель, навіть якщо їх обробіток об’єктивно неможливий через ризики, а податкова зі свого боку вимагає сплати податків.
Не обходиться і без впливу кліматичних змін. Наприклад, у процесі поглинань компаній із землями в південних регіонах при проведенні Due Diligence доводиться аналізувати також наявність іригаційних систем, оформлення прав на них, а також створення об’єднань водокористувачів.
Зміни логістичних ланцюгів теж додають своїх складнощів, таких як необхідність змінювати способи доставки, здійснювати поставки на нові ринки та взаємодіяти з новими покупцями, які не завжди є добросовісними, що призводить до дефолтів і звернень у міжнародні арбітражі GAFTA і FOSFA.