Не секрет, що система державного контролю в Україні давно потребує реформування, особливо в частині підстав, порядку проведення перевірок суб’єктів господарювання, відповідальності посадових осіб, які іноді діють з перевищенням своїх повноважень. На жаль, прийнятий 03.11.2016 р. Закон України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (законопроект №3153, надалі – «Закон») не вирішує вищевказані проблеми.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Так, Закон лише формально продовжує мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових перевірок до 31.12.2017 р. До того ж мораторій стосується лише планових перевірок деякими державними органами та передбачає суттєві обмеження й виключення з мораторію при проведенні податкових перевірок. Варто нагадати, що сьогодні в Україні існує понад 50 різних контролюючих органів, діяльність яких регламентується Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Наразі відсутня остаточна редакція Закону. Очевидно, в документ наразі вносяться технічні правки, проголосовані поіменно на засіданні парламенту 03.11.2016 р. Тому складно підтвердити, чи продовжена дія норми про мораторій на перевірки платників податків податковими органами на весь 2017 р. Якщо виходити з доступного на сайті парламенту тексту законопроекту, відповідним мораторієм зможуть скористатися суб’єкти господарювання з обсягом річного доходу до 20 млн грн за попередній календарний рік. Водночас планова перевірка може бути проведена з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
«Нефіскальні» контролюючі органи можуть здійснювати перевірку на підставі скарги фізичної особи. Але для проведення позапланової перевірки такі контролюючі органи зобов’язані отримати дозвіл Державної регуляторної служби. Інші підстави для перевірки, як і випадку з ДФС, включать, зокрема, письмову заявку суб’єкта господарювання, наявність рішення суду, аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку у зв’язку з діяльністю суб'єкта господарювання. При цьому на сайті Державної регуляторної служби має бути оприлюднена інформація про проведення позапланового заходу контролю.
Продовження мораторію (як і сам мораторій) викликає неоднозначну реакцію. З одного боку, для бізнесу (особливо для малого і середнього) відсутність формального контролю та перевірок від держави – це, однозначно, плюс. З іншого боку, відсутність культури комплаєнсу в Україні та бажання багатьох недобросовісних підприємців збільшити свої прибутки завдяки заощадженню на якості та безпеці продукції чи послуг (наприклад, в перукарнях) може призвести до систематичного порушення прав споживачів, що можна було б попередити шляхом проведення «профілактичних» перевірок. В Законі передбачені деякі можливості державних органів реагувати на порушення підприємцями законодавства України взагалі та прав споживачі зокрема. Однак наскільки такий обмежений підхід і контроль «постфактум» буде ефективним та дієвим для попередження неналежних бізнес-практик у майбутньому – покаже час.
На дату підготовки матеріалу відсутня інформація про фінальний текст Закону та про його підписання Президентом України.
Нагадаємо, ВР встановила мораторій на проведення перевірок підприємств до 2018 року.
Верховна Рада прийняла Закон «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Законом передбачено встановити до 31.12.2017 р. мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів зі здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (реєстр №3153). Про це повідомляє прес-служба парламенту.
Згідно із Законом, до 31.12.2017 р. позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю):
за погодженням центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності (далі – Державна регуляторна служба);
за письмовою заявою суб’єкта господарювання до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
за рішенням суду;
у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Позаплановий захід державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав проводиться органом державного нагляду (контролю) за погодженням Державної регуляторної служби.
Законом встановлено, що для погодження орган державного нагляду (контролю) подає Державній регуляторній службі копію відповідного звернення фізичної особи та обґрунтування необхідності проведення перевірки. Державна регуляторна служба розглядає подані документи та надає погодження або вмотивовану відмову у наданні погодження протягом 5-ти робочих днів з дня надходження відповідних документів.
Законом також встановлено, що Державна регуляторна служба зобов’язана до початку проведення органами державного нагляду (контролю) заходів державного нагляду (контролю) оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті погодження на проведення таких заходів. Проведення позапланового заходу державного нагляду без оприлюднення погодження Державної регуляторної служби забороняється.