14 вересня 2021, 14:26

E-лікарняні – все, що варто знати

Ілля Костін
Ілля Костін «Правовий Альянс, ЮК» партнер

01.10.2021 р. закінчиться період дії перехідної моделі роботи з медичними висновками про тимчасову непрацездатність та листками непрацездатності. Зміни щодо лікарняних листів, які наберуть чинності 01.10.2021 р., містяться в наказі МОЗ від 01.06.2021 р. № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки».


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Відтепер для всіх закладів охорони здоров’я, незалежно від форми власності, стане обов’язковим формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність у Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров'я (далі – Реєстр). Планується, що такі висновки замінять листки непрацездатності. В наказі зазначається, що обов’язковою умовою є наявність відповідних технічних можливостей у закладах охорони здоров’я щодо функціонування таких висновків.

Загалом, процедура отримання медичного висновку про тимчасову непрацездатність не зазнала істотних змін. Задля отримання такого висновку пацієнтові необхідно звернутися до лікаря, надаючи документ, який засвідчує особу. Необхідно зауважити, що лише лікуючі лікарі, окрім деяких визначених, мають право на формування таких медичних висновків.

У чому ж полягають основні зміни?

Новою є форма медичного висновку, оскільки тепер у ньому мають міститися посилання на номер медичного висновку в Реєстрі, посилання на пацієнта, лікаря в інших реєстрах, суть висновку, строк дії тощо. Сьогодні електронний листок непрацездатності видається у вигляді медичного висновку за такими категоріями:

  • «Захворювання або травма загального характеру»;
  • «Догляд за хворою дитиною»;
  • «Догляд за хворим членом сім'ї»;
  • «Догляд за дитиною у разі хвороби особи, яка доглядає за дитиною»;
  • «Карантин»;
  • «Обсервація, самоізоляція під час дії карантину з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2»;
  • «Переведення особи на легшу роботу»;
  • «Лікування в санаторно-курортному закладі»;
  • «Ортопедичне протезування»;
  • «Вагітність та пологи».

Важливо зазначити, що наразі положення про Електронний реєстр листків непрацездатності втратило чинність. Незважаючи на це, тим же наказом МОЗ визначено, що персональні дані пацієнтів з медичних висновків все ще будуть передаватися до цього Електронного реєстру листків непрацездатності. Державні органи ще не надавали уточнень чи коментарів щодо цієї ситуації.

Таким чином, в електронних реєстрах буде наявна така інформація: ПІБ, дата народження, стать, реквізити документа, що засвідчує особу, унікальний ідентифікатор пацієнта в Реєстрі пацієнтів в електронній системі охорони здоров'я, а за наявності – реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Відповідно до офіційного сайту Фонду соціального страхування України, Е-лікарняні формуються автоматично після створення медичного висновку за умови, що особа є застрахованою, а для дитини – якщо застрахований хоча б один із батьків.

Що стосується роботодавців, то Е-лікарняний працівника буде доступний у кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Важливо відзначити, що такий лікарняний матиме статус «Закритий» до завершення терміну непрацездатності працівника, а потім зміниться на «Готовий до сплати», після чого роботодавець має тільки 10 календарних днів на призначення матеріального забезпечення.

Отже, основною зміною можна назвати перехід до Е-лікарняних, які є частиною медичної реформи. Головною особливістю є отримання категорій медичних висновків, а також процес оформлення матеріального забезпечення працівників роботодавцями.

Стаття написана у співавторстві  з Анною Мінаковою,
помічником юриста ЮФ «Правовий Альянс»

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати