15 грудня 2022, 15:28

Доступ до правосуддя під час війни – успіхи, загрози, рекомендації

Олег Горецький
Олег Горецький «Горецький і Партнери, ЮФ» керуючий партнер, адвокат, к.ю.н, медіатор

Можливість реалізації права на судовий захист в умовах воєнного часу в Україні – невід’ємне право кожної людини.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Безперечно, війна вплинула на правосуддя, частина вітчизняних судів була змушена призупинити свою діяльність через активні бойові дії та тимчасову окупацію. Проте станом на сьогодні більшість судів, у тому числі тих, які розташовані на деокупованій території, продовжує працювати.

Формально введення воєнного стану не впливає на процес здійснення судочинства. До того ж нормами Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що повноваження судів у період воєнного стану не можуть бути припинені. Однак на практиці забезпечити безперебійну роботу судів в період війни вкрай важко.

На початку війни суди здебільшого правосуддя не здійснювали. Розглядались, зазвичай, тільки окремі справи в межах кримінальних проваджень. Про відкриті засідання навіть не йшлося.

Найважчим видався перехідний період від 24 лютого до початку квітня.

Проте вже з 1 квітня суди почали активно відновлювати роботу та намагалися робити її більш повноцінною.

Ще на початку повномасштабної війни Державна судова адміністрація України звернулась до Міністерства цифрової трансформації щодо необхідності забезпечення судів безперервним зв’язком. Згодом ДСА,  за сприяння Мінцифри, отримала від компанії SpaceX станції супутникового зв’язку StarLink.

Надзвичайно важливо, що з 1 квітня запрацював Верховний Суд, продовживши формувати свої правові висновки. Надалі судові органи активно працювали. За даними ДСА з початку війни до 1 серпня судами ухвалено та надіслано до ЄДРСР понад 2 млн рішень.

Не менш важливим здобутком стало те, що, попри обмеження роботи Державного реєстру судових рішень та порталу «Судова влада», які діяли до 19 червня, кожен міг отримати актуальну інформацію про стан та результати розгляду справ як в телефонному режимі, так і в телеграм–каналах та на сторінках засобів масової інформації в мережі інтернет.

Наразі судові засідання призначаються та проводяться, суди ухвалюють рішення та немає перешкод у їх виконанні. Взяти участь в засіданнях можна як офлайн, так і онлайн за допомогою програми EasyCon. Цей інструмент став «проривом» з часів карантину в 2020 році і успішно використовується зараз.

Водночас залишились окремі проблеми, пов’язані безпосередньо з війною.

На жаль, на тлі постійних «блекаутів» загострилася проблема завантаженості судів, а шляхи її остаточного вирішення на сьогодні визначити дуже важко. Працівники суду в такій ситуації об’єктивно, незалежно від їх волі, не можуть вчинити значну кількість дій, що безпосередньо залежать від нормального електропостачання. Здійснювати розподіл справ, проводити та фіксувати судові засідання, вносити рішення до Реєстру з дотриманням розумних строків у такій ситуації надзвичайно складно. Це викликає невдоволення як у працівників судової гілки, так і у адвокатів, які звикли регулярно брати участь у засіданнях.

Звісно ж проблеми з електропостачанням частково впливають на роботу судів, але не можна сказати про повну дестабілізацію.

Досі чутливими залишаються «стандартні» проблеми – питання фінансування судів та кадрового дефіциту.

Як в Києві, так і в інших містах є проблеми з направленням повісток, судових рішень, виконавчих документів та іншої кореспонденції у зв’язку із недофінансуванням витрат, пов’язаних з відправленням поштової кореспонденції.

Звичайно, зазначені вище проблеми можна вирішити у разі залучення до цього достатніх державних, фінансових, людських ресурсів.

Для повноцінного функціонування та здійснення правосуддя варто виробити та напрацювати механізм належного повідомлення учасників справи про розгляд, вирішити проблему з електропостачанням в судах. Остання поступово вже вирішується.

Позитивним є те, що Державна судова адміністрація України звернулась до міжнародних партнерів за технічною допомогою з проханням забезпечити українські суди альтернативними джерелами електропостачання.

Надзвичайно важливим у нинішній обстановці є збереження стабільного зв’язку між різними ланками судової системи, врахування рекомендацій вищих ланок, оскільки саме від них залежить стабільність всієї системи в цілому.

Варто також вирішити питання з порядком дій суддів і працівників суду під час повітряної тривоги. Доцільно запровадити єдині правила для розгляду справ, оскільки підходи у судів значною мірою відрізняються: у деяких судах справи знімаються з розгляду, інші продовжують слухати справи, не зважаючи на повітряну тривогу.

Здійснення правосуддя судами в умовах воєнного стану є необхідним, адже саме на суди покладено конституційну функцію захисту прав, інтересів громадян та бізнесу. Звісно ж, судова система дещо змінила формат роботи під час війни. Проте найголовніше, що судова гілка влади продовжує працювати, а її працівники докладають максимум зусиль за будь-яких обставин.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати