04 вересня 2023, 18:21

До кого з 1 жовтня не будуть застосовуватися штрафи з РРО

Опубліковано в No9–10 (767–768)

Олександр Лещенко
Олександр Лещенко к.ю.н., адвокат, керуючий партнер АО «Лещенко, Дорошенко і партнери»

Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» №3219-IX встановлює правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі — РРО) та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Його дія поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Вказаний Закон №3219-IX визначає, які суб'єкти господарювання повинні використовувати РРО у своїй діяльності та які будуть притягнені до відповідальності за порушення порядку їх використання або ж невикористання у своїй діяльності.

Ст. 3 Закону №3219-IX закріплює перелік суб'єктів господарювання, котрі повинні використовувати у своїй діяльності РРО, до яких відносяться суб'єкти господарювання, що здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також здійсненні операцій з приймання готівки для виконання платіжної операції.

Водночас положеннями Закону №3219-IX та Постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2000 року №1336 «Про забезпечення реалізації ст. 10 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» закріплено перелік суб’єктів господарювання, яким дозволено проводити розрахункові операції без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок і книг обліку розрахункових операцій.

Варто зазначити, що для підприємців на єдиному податку, які не є платниками ПДВ та не продають підакцизні товари, технічно складні побутові товари, медичні засоби чи ювелірні вироби, з 1 жовтня 2023 року до 31 липня 2025-го передбачені такі штрафи за відсутність РРО: 25% вартості товарів/послуг у разі їх продажу без використання РРО або з використанням на неповну суму, а також 50% вартості проданих товарів/послуг за аналогічне повторне порушення.

Як відомо, з 24 лютого 2022 року за порушення вимог Закону №3219-IX фінансові санкції до суб’єктів господарювання не застосовуються — при тому, що звільнення суб’єктів господарювання від застосування РРО у своїй діяльності немає. Однак 30 червня 2023 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», відповідно до якого механізм застосування таких санкцій (штрафів) відновлює свою дію з 1 жовтня 2023 року.

Державна податкова служба України на своєму офіційному вебсайті повідомила про особливості відновлення відповідальності за порушення вимог Закону №3219-IX у зв’язку із прийняттям до нього вказаних вище змін.

Йдеться про те, що з 1 жовтня 2023 року застосування штрафних санкцій буде відновлено щодо всіх підприємців і компаній, які займаються торгівлею, працюють у сфері громадського харчування або надають послуги.

Водночас відповідальність за порушення, вчинені в період з 1 січня 2022 року до 30 вересня 2023 року включно, анулюється для всіх суб'єктів господарювання, окрім тих, які: торгують підакцизними товарами (алкогольною, тютюновою продукцією, паливом); займаються обміном валют; ведуть діяльність у сфері азартних ігор.

Водночас Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» все ж таки виокремлено перелік суб'єктів господарювання, до яких, починаючи з 1 жовтня 2023 року, не будуть застосовані фінансові санкції (штрафи) і які звільняються від відповідальності за вчинені ними порушення вимог цього Закону (крім порушень порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів), при продажу товарів, наданні послуг на:

— тимчасово окупованих російською федерацією територіях України — по дату завершення тимчасової окупації відповідних територій;

— територіях активних бойових дій — по дату завершення бойових дій на відповідних територіях;

— територіях можливих бойових дій — по дату припинення можливості бойових дій на відповідних територіях.

Дати завершення бойових дій і тимчасової окупації, припинення можливості бойових дій визначаються відповідно до даних Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих росією затверджений Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року №309, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за №1668/39004.

Загалом чинним законодавством передбачені такі штрафи за порушення вимог Закону №3219-IX:

— 100% вартості товарів/послуг — за реалізацію товарів/послуг без використання РРО або за невидачу фіскального чека. При повторності порушення сума штрафу становить до 150% суми.

510 грн — за неподання звітності, пов'язаної із застосуванням РРО, та за відсутність контрольної стрічки на РРО.

5100 грн — за використання РРО, у конструкцію якого були внесені зміни, які непередбачені документацією виробника касового апарату/розробника програмного забезпечення.

Додатково до цього можуть накладатися адміністративні штрафи, а саме:

— за порушення порядку проведення розрахунків — 34–85 грн з особи, яка не використала РРО (продавця, касира), та 85–170 грн — із посадових осіб суб’єкта господарювання;

— за ненадання покупцю/клієнту можливості розрахуватися електронними платіжними засобами — 1700–3400 грн із посадових осіб суб’єкта господарювання.

0
0

Останні коментарі

Вітаю Вас! Скажіть, будь ласка, чи маю я застосовувати РРО, якщо я буду надавати виключно послуги письмового перекладу і кошти надходитимуть на картку підприємця? Я зареєструвалася як ФОП 15.09.2023 р., доходу ще немає. На спрощену систему оподаткування переведуть з 01.10.2023 р. (друга група). Щиро дякую заздалегідь за відповідь!

Додати коментар

Відмінити Опублікувати