15 липня 2015, 18:22

ДФС не повинна нараховувати штрафи за помилки у призначенні платежу

Опубліковано в №29-30(475-476)

Владислав Кочкаров
Владислав Кочкаров «Prove Group, ЮК» керуючий партнер

Застосування штрафних санкцій з боку ДФС періодично стає об’єктом судових спорів, які можуть тривати роками. 16 червня цього року Верховний Суд України своїм рішенням підтримав платника податків у ситуації з помилковим зарахуванням податку. А саме – платник виявив на наступний день, що гроші були зараховані на інший податковий рахунок. Помилка була оперативно виправлена, проте фіскальний орган у таких діях вбачав прострочення платежу, терміни якого визначені п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України, і вирішив застосувати штрафні санкції.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Від такої ситуації не застрахований жоден платник податків. Помилкою може бути банальна друкарська помилка під час зазначення коду призначення платежу, яка потім обернеться штрафом.

За зазначеними обставинами не тільки платник податків і фіскальна служба неоднаково тлумачили положення закону, а й суди різних інстанцій виносили протилежні рішення у справі.

У свою чергу ВСУ, розглядаючи цей спір між платником податків і фіскальним органом, дійшов висновку, що платник податків перерахував суму податку до державного бюджету. Оскільки такі кошти зараховуються на єдиний казначейський рахунок, то помилкове визначення коду бюджетної класифікації та номера рахунку не є достатньою підставою для висновку про те, що податки не сплачені. Отже, немає і порушення з боку платника податків.

Якщо у разі сплати податків буде допущена помилка у призначенні платежу, і гроші будуть зараховані як сплата іншого податку, то бухгалтерія зможе звернутися до фіскального органу і сума буде перекинута з одного рахунку на інший. До того ж штрафні санкції за порушення терміну сплати податків не повинні нараховуватися. Однак тут важливим моментом є те, що платник повинен сплатити податок. Якщо гроші не були перераховані до бюджету, нехай навіть через помилку, то у фіскальної служби будуть всі підстави оштрафувати платника.

Також нагадаю, що у деяких випадках гроші надходять до різних бюджетів (місцеві і державний). А територіальні фіскальні органи у згаданих умовах, можливо, не будуть дотримуватися позиції, встановленої Верховним Судом, і спробують все одно нарахувати штрафні санкції.

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати