24 вересня 2018, 11:52

Дежавю, або вітаємо ДСІВ у новому обличчі?

Опубліковано в №39 (641)

Олександр Молотай
Олександр Молотай «Evris» партнер, керівник практики інтелектуальної власності

З перших статей проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення правової охорони інтелектуальної (промислової) власності» №5699 від 23.01.2017 р. (далі – проект) відчувається дежавю. Здається, щось схоже вже було. Звісно, була Державна служба інтелектуальної власності (до того департамент). Загалом, є що згадати. Така сама дворівнева система: Міністерство, а за ним установа. Так само установа реєструє і видає документи… Однак де Укрпатент? Мабуть, входить у сукупність наукових, освітніх, інформаційних та інших державних підприємств, установ та організацій відповідної спеціалізації, що входять до сфери управління центрального органу виконавчої влади.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Постає питання про те, для чого знову назад у майбутнє? Відповідно до пояснювальної записки до проекту, його метою є створення оптимальної, якісної та ефективної державної системи правової охорони інтелектуальної власності, здатної сформувати, реалізувати прозору публічну модель подолання наявних викликів і ризиків та запропонувати дієві інструменти сфери інтелектуальної власності як стимули для розвитку споріднених економічних та суспільних чинників.

Як зазначається в пояснювальній записці, прийняття закону «забезпечить виконання Україною вимог Угоди про асоціацію щодо приведення у відповідність законодавства України у сфері охорони прав на торговельні марки та промислові зразки до законодавства ЄС, а також функціонування дієвого механізму боротьби з «патентним тролінгом» шляхом впровадження процедури адміністративного оскарження виданих свідоцтв на промислові зразки («post-grant opposition»)».

Проте цікавим є той факт, що Угода про асоціацію не визначає переліку актів ЄС у сфері інтелектуальної власності для їх імплементації Україною, у зв’язку з чим Україна має зобов’язання лише в частині імплементації відповідних положень Угоди про асоціацію.

Комітет з питань європейської інтеграції у висновку зазначив, що проект не суперечить праву ЄС та зобов’язанням України відповідно до Угоди про асоціацію, але при цьому не враховує деякі положення актів права ЄС.

Відповідно до висновку Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя від 22.02.2017 р., проект не суперечить положенням Конституції України. Водночас, відповідно до висновку Головного науково-експертного управління від 16.05.2017 р., зміни до п. 1 ст. 8 ЗУ «Про охорону прав на промислові зразки» не повною мірою узгоджуються зі ст. 54 Конституції України. Проект також має певні неточності, описки.

Загалом, в усіх висновках пропонується за результатами розгляду в першому читанні прийняти проект за основу, враховуючи висловленні застереження та пропозиції. Однак щось пішло не так, тому 04.09.2018 р. голосування щодо законопроекту було провалено.

Чекаємо на продовження…

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати