Ми повністю перейшли на віддалену роботу. Раніше ми також намагалися економити час, але тепер це стало необхідністю. Ми оцінили, як добре, що привчили своїх клієнтів користуватися електронною поштою.
- Як не дивно, ми почали більше спілкуватися всі разом. Ми щодня проводимо спільну конференцію. Це значно ефективніше, ніж якщо ти просто знаходишся в офісі, оскільки загальна щоденна конференція дисциплінує та примушує бути готовим прокоментувати будь-яке своє доручення.
- Клієнти почали більше цінувати час, зрозуміли, що не завжди потрібно витрачати на дорогу кілька годин свого часу, щоб обговорити питання, на які в Zoom можна витратити 10 хвилин.
- Ситуація змусила повністю переглянути нашу присутність в інтернет-просторі. Сайт, соціальні мережі, контент, наповнення, подача матеріалу — все має суттєве значення. Наразі це вікно у світ, яке повинно бути чистим і красивим.
- Я відкрила для себе нове явище, яке назвала ефектом перших 10 секунд. Я усвідомила, що протягом перших 10 секунд вже фактично стає зрозумілою цінність першого контакту і можливість правильно вирішити подальшу долю звернення: або культурно відмовитися, або включити турборежим і перевести потенційного клієнта на більш щільний контакт.
- Дистанційна робота надає можливість подивитися на багато процесів з іншого боку, побачити недоліки й переваги команди, не тонути у плинності, а зосередитися на глобальних планах. Це змушує співробітників бути більш відповідальними, частіше приймати рішення самостійно, оскільки немає кабінету, в який можна забігти та скинути питання на партнера.
- Віддалений режим простимулював майже всі освітні платформи перевести заходи в online, на освіту витрачається набагато менше часу, що суттєво розширює можливості отримання освіти без шкоди для роботи.
Що мені не подобається? Ніхто не скасовував тепло людського спілкування і таїнство адвокатського шепоту у відокремленому затишному кабінеті (ми знаємо, як це працює). Я сумую за зустрічами з клієнтами, за емоціями, коли вони отримують правильне рішення, стратегію та допомогу. Ніякі online не замінять ефекту особистої зустрічі. До того ж мало хто приймає суттєві, глобальні рішення під час online-конференції.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Не всі можуть підтримувати себе на жорсткій самодисципліні, комусь дистанційна робота категорично не підходить, потрібно вчасно відчути, кого слід стягувати з дивана. На дистанції набагато складніше підтримувати корпоративний дух, зміцнювати впевненість та задавати темп роботи. Тут вже працює не тільки юридична освіта і досвід, але й знання людської природи, навички психології. Однак, загалом, я «за» перехід від традиційної краватко-офісно-сидячої роботи до більш сучасної лайтової версії з великою часткою віддаленої роботи.
Як це позначиться на ринку? Вже почався процес об'єднань/розділень, змін спеціалізації тощо. Найскладніше індивідуально практикуючим адвокатам, адвокатським бюро, адже їхня клієнтура — населення з питаннями загальногромадянського характеру. Всі ті, хто це розуміють і готові жертвувати своєю абсолютною незалежністю, будуть об'єднуватися або приєднуватися до великих компаній. Найскладніше буде великим юридичним компаніям з великими офісами, великим персоналом, який не весь потрібен у процесі віддаленої роботи, з великими бюджетами на врегулювання питань клієнтів. Окрім того, достатньо часто вони орієнтовані на невелику кількість клієнтів з максимальним бюджетом на юридичні послуги. Карантин нікого не шкодує. Навіть найбільші клієнти виявилися в локдауні. Все це веде до скорочення персоналу, зменшення бонусів. До хорошого персонал звикає швидко, а будь-які скорочення — як сніжний ком, який може знести всю компанію.
Я бажаю всім нам стійко пройти це випробування. Як кажуть мудрі, не буває поганого досвіду, буває тільки хороший або корисний.