06 лютого 2023, 18:34

Чергові зміни законодавства у сфері закупівель

Тетяна Руденко
Тетяна Руденко адвокат у сфері захисту економічної конкуренції, публічних закупівель

Закупівельна спільнота країни в очікуванні чергових змін законодавства у профільній сфері – у професійних колах вже обговорюється, як саме буде вдосконалена постанова Кабінету Міністрів України № 1178. 


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Адже заплановані зміни – це черговий крок до повернення закупівель у конкурентне середовище. 

Нагадаю, що з 19.10.2022 на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, замовники, що зобов’язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі з урахуванням Особливостей, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178 на виконання вимог Закону.

Надамо короткий огляд змін, на які очікуємо. 

Пункт 10 Особливостей планується відредагувати таким чином, що знімаються всі неоднозначності у розумінні того,  закупівля послуг з якого саме поточного ремонту вартістю до 200 000 грн проводиться без застосування електронної системи закупівель. Мається на увазі саме поточний ремонт будівель, споруд, приміщень, об`єктів тощо, але не ремонт техніки або обладнання. 

Планується внести зміни до пункту 12 Особливостей та чітко прописати порядок здійснення запиту цінових пропозицій в електронному каталозі ProZorro Market. 

Заплановано істотно відредагувати також пункт 13 Особливостей, в який включені винятки, за наявності яких замовник має право провести закупівлю шляхом укладання прямого договору.

Усі винятки збереглися, але відтепер підстави для їх застосування стали більш жорсткими. 

Так, підпункт 1 Інформація, що повинна бути оприлюднена в оголошенні про проведення відкритих торгів, належить до інформації з обмеженим доступом або її розголошення під час дії правового режиму воєнного стану може нести загрозу національній безпеці та/або громадській безпеці і порядку, за наявності відповідного обґрунтування. Тобто, посилаючись на вказаний виняток, замовник має підготувати підтвердження, що оприлюднення інформації про закупівлю дійсно завдать шкоди національній безпеці та/або громадській безпеці.

Підпункт 2 пункту 13 – замовник або його відокремлений підрозділ, що здійснює закупівлю згідно з абзацом другим пункту 15 цих особливостей, перебуває на території активних бойових дій на момент прийняття рішення про здійснення закупівлі або її здійснення. Особливості приведені у відповідність до наказу Мінреінтеграції № 307, винятки стосуватимуться лише тих учасників, що знаходяться на території активних бойових дій, а також у разі необхідності відокремленого підрозділу замовника. 

Щодо всіх випадків, зазначених у підпункті 3, замовник повинен буде документально підтвердити, що не може дотриматися строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу. Тобто, коли закупівлі проводяться для проведення заходів із мобілізації та цивільного захисту; будівництва, реконструкції, капітального ремонту та облаштування місць проживання внутрішньо переміщених та евакуйованих осіб; будівництва, реконструкції, капітального або поточного ремонту, облаштування захисних споруд цивільного захисту, у тому числі подвійного призначення, найпростіших споруд, укриттів; підготовки до проведення опалювального сезону (крім закупівлі енергоносіїв).

Корисні зміни буде внесено до підпункту 6 пункту 13, якщо замовник передбачив у тендерній документації відсоток, на який пропозиція учасника може перевищувати очікувану вартість, то у разі, якщо відкриті торги не відбулися, замовник може укласти договір на суму, що враховує зазначений прийнятний відсоток.

Тепер про закупівлі для забезпечення функціонування об’єктів критичної інфраструктури. Цей виняток стосуватиметься лише об`єктів І та ІІ категорії критичності та документального підтвердження замовником неможливості дотриматися строків для проведення закупівлі із застосуванням відкритих торгів та/або електронного каталогу.

Внесеними змінами буде також визначено, що за результатами закупівлі, здійсненої відповідно до пункту 13 Особливостей, замовники оприлюднюють в електронній системі закупівель звіт про договір про закупівлю, укладений без використання електронної системи закупівель відповідно до пункту 3-8 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, не застосовують положення частини дев’ятої статті 41 Закону.

Також частина договорів, укладених відповідно до п.13 Особливостей, буде оприлюднюватися в електронній системі закупівель. 

Редагування пункту 18 знімає всі суперечності, пов`язані із тимчасовим припиненням проведення електроних аукціонів. 

У результаті запланованих змін взяти участь у торгах не зможуть учасники також і у випадку, якщо санкції (відповідно до п.11.ст.17 Закону) накладено на кінцевого бенефіціарного власника такого учасника, що теж є корисною та правильною зміною.

Доопрацюють механізм 24 години, оскільки двозначне трактування органом оскарження формулювання призводила до абсолютно протилежної практики. У пункт 40 буде додано про відсутність інформації щодо технічних характеристик предмета закупівлі.

Це перелік основних змін до законодавства у сфері закупівель, що очікуються найближчим часом. Дійсно поступово закупівлі стають все більше проконкурентними. Додатково опрацюємо прийняті нормативно-правові акти та повідомимо про них. 

Підписуйтесь на "Юридичну Газету" в FacebookTwitterTelegramLinkedin та YouTube.


0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати