24 лютого 2022, 12:32

Було ваше, стало наше: як захистити іноземного інвестора від рейдерів?

Денис Овчаров
Денис Овчаров «Legal House» партнер

Рейдерство – бізнес, що процвітає в Україні


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Згідно зі статистичними даними, рейдерство в Україні має прибуток та успіх. Основна його спеціалізація – нелегальне захоплення управління підприємством та його активів з корисливих мотивів. Об’єктом захоплення є високорентабельний, економічно привабливий бізнес з вразливою структурою власності й управління. Під удар рейдерства підпадає як український бізнес, так і бізнес, в якому відбувається залучення іноземного інвестора. Іноземний інвестор в Україні найчастіше інвестує в сільськогосподарський, аграрний бізнес та машинобудівну промисловість.

Аналіз платіжного балансу України за 9 місяців 2021 р., розміщеного на сайті Національного банку України, показав, що надходження іноземних інвестицій в Україну залишаються низькими у 2021 р. та не відіграють суттєвої ролі ні у стимулюванні економічної активності, ні у пропозиції іноземної валюти на ринку». До того ж за 9 місяців від початку 2021 р. виплата доходів від прямих інвестицій на користь нерезидентів становили майже $11 млрд, з яких $5,2 млрд – виплачені дивіденди, $5,2 млрд – реінвестовані доходи, $0,6 млрд – процентні виплати на користь прямих іноземних інвесторів. Окрім того, за портфельними інвестиціями чиста виплата доходів на користь іноземних інвесторів становила $2,2 млрд.

Спостерігається тенденція відтоку коштів з України. Варто зазначити, що за рівнем інвестиційної привабливості Україна (58 місце) ще рік тому суттєво поступалася Чехії (25), Естонії (27), Литві (31), Польщі (32). Попереду нас були Угорщина (30), Румунія (35), Росія (37) і Казахстан (52). В рейтингу Global Foreign Direct Investment Country Attractiveness Index ми перебували між Оманом (57) та Уругваєм (59).

Як відомо, в Україну іноземні інвестиції залучаються за допомогою системи гарантій, яка передбачається Законом України «Про режим іноземного інвестування». Також для підтримки іноземних інвестицій створений офіс Національної інвестиційної ради, який є консультативно-дорадчим органом при Президентові України, виступає майданчиком найвищого рівня та сприяє діалогу між бізнесом, міжнародними інвесторами та офіційними органами державної влади в Україні.

Найважливіше для іноземного інвестора – це гарантування захисту його прав та безпеки. Для захисту своїх прав та інтересів загалом інвестори звертаються за правовою допомогою до правників, які здійснюють професійний висококваліфікований юридичний супровід та аналіз ризиків. Однак цього замало, щоб інвестори почувалися в Україні комфортно. Адже  на державу також покладена основна відповідальність щодо створення здорового ґрунту та інвестиційного клімату, політики сприяння інвестиціям в національну економіку. Підвищення довіри з боку інвесторів і захист їхніх прав Глава держави назвав одним із ключових завдань влади.

У червні 2020 р. Верховна Рада створила інструмент, який має сприяти виправленню ситуації – це Тимчасова спеціальна комісія з питань захисту прав інвесторів (далі – ТСК). На розгляді комісії перебувають складні кейси, з якими зіштовхнувся український та іноземний бізнес. Здебільшого вони були спричинені неправомірними діями окремих посадовців, правоохоронців та суддів. ТСК у своєму звіті роботи за 2021 р. зазначила, що допомогла розв’язати 9 резонансних справ. Загальний обсяг інвестицій, врятованих для української економіки, складає 12,5 млрд грн.

Однак наразі в Україні залишається неврегульованим питання щодо визначеності поняття «рейдерство» у кримінальному законодавстві. Відтак «рейдерство» як окремий склад злочину досі не обліковується в офіційній статистиці правоохоронних органів та судів. Існує деякий вичерпний перелік статей КК України, за сценаріями яких відбувається атака на майнові та корпоративні права з боку зловмисників. Основними «рейдерськими» статтями, що застосовуються для притягнення до кримінальної відповідальності та за якими відбувається відкриття кримінального провадження, є такі: №205-1, №206, №206-2, №190, №191 КК України.

 Не варто зайвий раз нагадувати, що захист порушеного права в суді – це роки, а обвинувального вироку щодо винних осіб можна взагалі не дочекатися. Проте найефективнішими інструментами юридичного захисту компанії досі залишається арешт активів, грошових коштів на рахунках та заборона вчиняти дії в державних реєстрах. Захист прав у Міжнародному комерційному арбітражному суді при ТПП України, на жаль, також затягується на роки.

Рейдерство на практиці

Корпоративне рейдерство в Україні фактично стало інструментом позбавлення власників законних майнових прав із застосуванням різноманітних протиправних схем. Використовуються при цьому достатньо банальні методи: фізичне захоплення підприємства, підробка документів, скупівля контрольного пакета акцій, ініціювання банкрутства, перереєстрація компаній на підставних осіб, підкуп силових структур, чиновників, суддів тощо. При цьому рейдери володіють значними фінансовими можливостями, залучають до своїх дій адміністративні, судові та силові ресурси.

Основними критеріями новітнього рейдерства є такі: швидкість (через втручання до державних реєстрів); прихованість (складність з встановленням особи виконавця, що діє через інформаційний простір); перехід в інформаційний простір без необхідності фізичного контакту з активом.

Набувають поширення випадки доступу до реєстрів, що здійснюються через хакерські атаки, несанкціоноване проникнення до баз даних з нелегальним використанням кодів доступу нотаріуса чи реєстратора без їхнього відома.

Основні методи захоплення бізнесу: реєстраційне рейдерство (коли право власності просто переписується на іншу особу); закупівля акцій (ціллю є отримання блокуючого або контрольного пакета акцій компанії); банкрутство (викуп кредитної заборгованості підприємства з метою подальшого ініціювання процедури його банкрутства (процес є довготривалим та затратним); створення фіктивного банкрутства при штучній створеній заборгованості); силове захоплення підприємства.

Захист об’єктів інвестування

Найефективнішим засобом від захоплення підприємства є побудова системи надійного захисту бізнесу від будь-яких зовнішніх атак. Фахівці надають рекомендації щодо системної реструктуризації бізнесу, що дозволить створити таку систему володіння та управління найбільш привабливими активами, яка зробить їх захоплення нерентабельним бізнесом.

Також дієвими методами захисту є такі:

- юридична захищеність підприємства (грамотні установчі документи, чиста історія приватизації, відсутність боргів);

- концентрація акціонерного капіталу (щоб контрольний пакет акцій був під контролем інвестора);

- вказати бенефіціарними власниками компанії іноземців (перебування за кордоном унеможливлює силовий доступ та силовий вплив з території України);

- постійний моніторинг змін у складі акціонерів (щоб не дозволити скупівлю акцій людьми «зі сторони»);

- недопущення концентрації власності в межах одного підприємства (створення кількох підприємств та розподілення майна компанії між ними);

- вдосконалення роботи менеджменту та персоналу;

- надійна фізична охорона об’єктів (професійна охорона, ефективна робота служби безпеки на підприємстві, залучення новітніх технологій);

- залучення громадськості та засобів масової інформації до боротьби з рейдерством;

- залучення локального, місцевого радника, який знає специфіку ринку та може організувати надійний юридичний захист компанії.

- звернення в антирейдерську колегію з описом усіх деталей;

- запровадження системи корпоративного комплаєнсу;

- створення ефективної системи захисту службової інформації;

- відстеження інформації у відкритих джерелах;

- створення так званих маячків, які повідомляють про сторонні реєстраційні дії;

- підготовка компанії до обшуку та іншого втручання правоохоронних органів.

Україна охоче заявляє, що відкрита для інвесторів. Однак поки не буде реальних змін та дій з боку держави в цьому напрямку, будь-які заяви такого характеру залишатимуться виключно риторичними. Іноземні інвестори прагнуть отримувати прибуток замість вкладених коштів в український бізнес, а найголовніше – бути впевненим, що бізнес розвиватиметься, а не стане об’єктом рейдерських атак.

Сьогодні іноземному інвестору, який вклав кошти в бізнес в Україні, доводиться постійно відстоювати та захищати право на спокійне ведення бізнесу й доводити, що саме компанія, яку вони придбали, є законним власником. Таким чином, іноземні інвестори мають труднощі з вибором,  оскільки вони витрачають достатньо вагомі фінанси на юридичний супровід та захист, замість пошуку ніші для нової успішної інвестиції в нашій державі.

Допоки не буде віднайдений міжнародний та вітчизняний дієвий механізм захисту для інвесторів, відбуватиметься відтік іноземних інвесторів (ОВДП та інші займи), скорочення обсягів «нових» інвестицій, значний приріст вкладень українських інвесторів в іноземні облігації та займи.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати