29 листопада 2023, 13:36

Бізнес як потерпіла сторона воєнних злочинів: досвід Групи МЕТІНВЕСТ

Світлана Романова
Світлана Романова директор з правового забезпечення Групи Метінвест

Війна — виклик, до якого нас ніхто не готував, працювати з яким нас не вчили в жодних університетах. Це досвід, який ми здобували одними з найперших у країні, прокладаючи шлях іншим. Це тест на професійну і особисту зібраність, здатність приймати рішення і діяти в найважчих, найнепередбачуваніших умовах. Впевнена, що цей важкий життєвий і професійний іспит юридична команда Групи МЕТІНВЕСТ склала на «відмінно», в черговий раз підтвердивши своє звання найкращих на українському ринку.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Для Групи МЕТІНВЕСТ війна почалася ще в 2014 році, коли ми були змушені евакуювати співробітників наших підприємств, розташованих у Донецькій і Луганській областях, згодом повністю втративши контроль над нашими виробничими потужностями на тимчасово окупованих територіях. Тому з початком повномасштабного вторгнення ми оперативно організували роботу по оновленню алгоритмів дій в умовах війни і фіксації завданих нам збитків, а також розпочали аналіз юридичних можливостей їх стягнення з країни-агресора.

За перші пів року війни нам вдалося майже неможливе — в умовах воєнних дій ми об’єднали навколо масштабної роботи по документуванню збитків 366 співробітників компанії, зробивши це дистанційно, без доступу до майна і об’єктів нашої інфраструктури, а також на тлі багатьох втрачених правовстановлюючих документів. Це дозволило вже в 2022 році подати до ЄСПЧ позови від 27 наших підприємств, а навесні 2023 року ініціювати на рівні Групи СКМ два інвестиційні арбітражі.

Але робота по документуванню і фіксації наших збитків триває. Наразі під постійним обстрілом знаходиться найбільше коксохімічне виробництво в Європі — Авдіївський КХЗ, регулярних збитків зазнають наші підприємства у Кривому Розі, Запоріжжі і Покровську. Саме зараз нами оформлено вже більше 1894 актів фіксації збитків, відкрито 80 кримінальних проваджень за ст. 437, 438 КК України, заявниками та потерпілими в яких є 30 компаній Групи.

На цьому шляху було багато невідомих складових і викликів:

  • Відсутність процедур і алгоритмів дій. Через нестачу попереднього досвіду, законодавчі лакуни, брак доступу до персоналу і майна нам прийшлося з нуля розробити «з нуля» і терміново запровадити на всіх підприємствах Групи унікальний алгоритм документування збитків;

  • Втрачені документи. Ще одним викликом стала необхідність швидкого відновлення і систематизації правовстановлюючих документів на більш ніж 5000 об’єктів нерухомості. В умовах відсутності доступу до самих об’єктів, паралізованої роботи державних органів і закритих реєстрів така робота вимагала багато зусиль і терпіння;

  • Медіа моніторінг. Окремим завданням стало налагодження процесу всебічного моніторингу українських, російських і іноземних засобів масової інформації, а також соціальних мереж для виявлення інформації про факти пошкодження майна Групи і воєнні злочини в містах присутності компанії. Нами також був розроблений підхід до фіксації такої інформації в якості доказів;

  • Документування збитків. Враховуючи масштаб завданих збитків, робота по їх фіксації була складною і кропіткою. Ми зібрали свідчення у більш ніж 800 співробітників-очевидців подій. Ми займалися детальним описом пошкоджених/зруйнованих об’єктів, приділяючи особливу увагу встановленню причинно-наслідкового зв’язку між воєнними діями і нашими втратами. Ми присвятили увагу визначенню і відокремленню пошкодженого майна від вкраденого (наприклад, готової металопродукції). За браком доступу до місця подій ми придбавали сателітні знімки у провайдерів сателітного зв’язку і здійснювали аналіз і порівняння з іншою доказовою базою в наявності. Ми багато і плідно співпрацювали з державними органами для забезпечення правильного документування завданих нам збитків;

  • Зберігання інформації. Не в останню чергу ми вирішували проблему належного зберігання нашої доказової бази, для чого ми розробили спеціальну ІТ-платформу і створили електронний архів усіх документів з резервними копіями. Ми також організували і підтримуємо архів всіх оригіналів документів.

Група МЕТІНВЕСТ системно та методично підходить до фіксації збитків та роботи щодо притягнення винних до відповідальності. Наразі ми працюємо над визначенням оцінки втраченого майна і сподіваємося, що дуже скоро рф та її очільники будуть притягнуті до суворої і невідворотної відповідальності не лише за збитки, завдані нашій компанії, але й головне — за руйнування десятків тисяч життів, сімей і майна усіх постраждалих від воєнної агресії рф. Переконані, що детальна фіксація воєнних злочинів дозволить у майбутньому зобов’язати росію заплатити дуже високу ціну за нанесені збитки Україні, а встановлені факти міжнародних злочинів проти людства забезпечать притягнення конкретних міжнародних злочинців до персональної відповідальності.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати