Очевидно, вірус Covid-19 в останні 2 роки став небезпечним не лише для людей, а й для бізнесів. Зокрема, негативні наслідки та грошові збитки понесли численні компанії в Україні та за її межами. Народні депутати пропрацювали та прийняли низку ініціатив з метою полегшення життя власників бізнесів у цей непростий для всіх час, однак не всі ці нововведення пророчать здоровий сон для деяких компаній.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
2021 р. підійшов до завершення, і настав традиційний час підбиття підсумків. Крім того, важливо обговорити очікування і прогнози як для окремих підприємців, так і для економіки України в цілому.
Зняття мораторію
Верховна Рада прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо врегулювання окремих питань процедур банкрутства на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби Covid-19». Ним фактично скасовується мораторій на відкриття проваджень у справах про банкрутство юридичних осіб за заявами кредиторів, вимоги яких виникли під час карантину. Нагадаю, цей мораторій був уведений з 12 березня 2020 р. задля тимчасового спрощення життя боржників у період дії карантинних обмежень. Тепер кредитори знову матимуть змогу відкривати провадження у справах про банкрутство боржників без будь-яких обмежень стосовно моменту виникнення кредиторських вимог.
З одного боку, це погана новина для багатьох суб’єктів підприємницької діяльності, адже для компаній це матиме певні наслідки, і для боржників перспективи не дуже приємні. Вже найближчим часом очікується суттєве зростання числа проваджень у справах про банкрутство, а відтак, і маса роботи для арбітражних керуючих та юристів, які супроводжують ці процедури. Однак це також і можливості для компаній покинути боргову яму та відновити платоспроможність. Тобто попри певні обмеження, для бізнесу це позитивний момент.
Механізми реструктуризації боргів
Зняття мораторію дає змогу відкривати провадження у справах про банкрутство, але не варто забувати і про такий інститут відновлення платоспроможності, як досудова санація. Цей інструмент може допомогти суб’єктам господарювання розрахуватись з кредиторами на умовах, що будуть вигідні для всіх учасників правовідносин, зберегти робочі місця та уникнути банкрутства. Для боржників це унікальна можливість фактично без ініціювання судової процедури банкрутства та відкриття відповідного провадження розпочати процес оздоровлення власного фінансово-господарського становища. Санація в цілому і досудова санація зокрема є одними з найефективніших механізмів реструктуризації боргів, які передбачені Кодексом України з процедур банкрутства. Процедура досить гнучка та передбачає відновлення платоспроможності підприємства як у судовому, так і в позасудовому порядку.
Реальна та законна можливість для боржників
Підприємствам, які перебувають у скрутному становищі, варто було вже вчора подумати про власний порятунок та ініціювати процедуру досудової санації. Для цього необхідне рішення засновників або акціонерів боржника, а також згода кредиторів на затвердження плану досудової санації. Однією з найважливіших умов затвердження такого плану є ретельна підготовка ліквідаційного аналізу. Цей документ має свідчити про вигідні для кредиторів аспекти виконання плану досудової санації порівняно з ліквідацією боржника. Крім того, вирішальним для боржників є кваліфікований юридичний супровід.
Що на практиці
Процедуру досудової санації не можна назвати популярною серед боржників. Це пояснюється банальним незнанням переваг такого інструменту та певним острахом на фоні цього. Крім того, донедавна фактично була відсутня успішна судова практика.
Карантинні заходи негативно вплинули на фінансовий стан практично всіх компаній не лише в Україні, але й у світі. Велика кількість вітчизняних підприємств припинили діяльність та перебувають на межі банкрутства. Проте дехто встиг вчасно зреагувати та скористатись процедурою досудової санації. До прикладу, Харківський тракторний завод мав 1 423 742 699,71 грн заборгованості, але отримав у рамках досудової санації 2 роки відстрочки.
Варто окремо згадати Дніпропетровський металургійний завод, який мав 1 246 094 297,45 грн заборгованості. Судом було затверджено план досудової санації, яким передбачено 2 роки відстрочки в рамках санації та рік розстрочки боргів. За нормами Кодексу України з процедур банкрутства, досудова санація підприємства була погоджена судами 3 інстанцій, що є першим таким випадком для нашої держави. Фаховий супровід адвокатів дав змогу розробити детальний план санації, куди включені 243 кредитори. Підприємство не зупиняло роботу та уникло ризику арешту та реалізації майна чи блокування діяльності.
Найближчим часом кількість проваджень у справах про банкрутство суттєво зросте. За даними юристів, які працюють у цій сфері, за час дії мораторію була значна кількість звернень від кредиторів суб’єктів господарювання, котрі опинились на межі банкрутства під час пандемії. Однак тоді фактично не було можливості залучати механізми погашення боргів через процедури банкрутства. Та вже незабаром ми очікуємо на таку можливість після набрання чинності проголосованим законом.