Так сталося, що росія розпочала війну з Україною на початку весняної посівної кампанії 2022 р. Ймовірно, це вчинено в т.ч. для провокування кризи в країні додатково до війни, яка мала призвести до паніки, перебоїв з продуктами харчування, а в подальшому і голоду. Тим паче, що продовольча криза не обмежиться кордонами нашої держави, а вплине і на світовий продовольчий ринок. Ще в грудні 2021 р. міністр оборони О. Резніков писав, що повномасштабне вторгнення спровокує глобальну продовольчу кризу.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Міністерство економіки України, цитуючи дані Міністерства сільського господарства США, зазначає, що у 2019–2020 рр. в рейтингу найбільших експортерів зернових Україна посіла 2 місце за обсягом поставок ячменю, 4 — кукурудзи, 5 — пшениці. Це в сукупності за обсягами експорту всіх зернових культур зробило нашу країну «срібним призером» — попереду лише США. Це тисячі тон зернових, які є сировиною для таких країн, як Індонезія, Іспанія, Нідерланди, Іран, Пакистан, Лівія, Туніс, Єгипет та інші країни Азії, Африки і Європи.
Прогнозуючи найважчу посівну компанію за часи незалежності, виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми (ВПП) Девід Бізлі на засіданні Ради безпеки ООН зазначив, що війна в Україні може призвести до наймасштабнішої продовольчої кризи з часів Другої світової війни. Усі ці побоювання зумовлені тим, що:
- деякі райони і області тимчасово окуповані, морські порти, дороги, склади та зерносховища заблоковані, що призводить до значних проблем з логістикою та сировиною;
- поля і дороги заміновані або всіяні нерозірваними снарядами;
- наявна значна нестача ПММ та необхідних запчастин;
- зруйновані та пошкоджені господарства разом з технікою, на південному сході с/г техніку окупанти вивозять на територію рф;
- нестача оборотних коштів та захмарні ціни на добрива, яких і так не вистачає.
Додамо ще заборону роботи у вечірній і нічний час, польоти дронів, погодні умови — і в результаті надскладна посівна ще й затягується у часі (відстає від графіку). Через такі форс-мажорні обставини до 30% посівних площ країни залишаться незасіяними.
Війна війною, а сіяти треба! Незважаючи на всі наявні складнощі, фермери на свій страх і ризик виходять на посівну і власними силами роблять усе можливе для продовження запланованих робіт. У аграріїв на рахунку кожен день. Але без додаткових гарантій, реальної підтримки та законодавчих змін з боку держави повноцінно провести посівну майже неможливо.
Тож більш детально про державну допомогу для полегшення ведення посівної кампанії.
Окремої уваги заслуговує Закон України №7178 «Про забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану». Це комплексний закон, який:
- дозволяє використання всіх доступних сільськогосподарських угідь для проведення посівної кампанії (спрощує набуття прав користування на земельні ділянки сільськогосподарського призначення в умовах воєнного стану). Крім того, створено передумови для ведення с/г виробництва на землях державної власності, які зараз перебувають у постійному користуванні держпідприємств Мінагрополітики, НААН України, закладів освіти тощо;
- орендні земельні відносини автоматично продовжуються на рік без внесення відомостей у відповідні реєстри;
- районні військові адміністрації можуть передавати в оренду строком до року державні та комунальні земельні ділянки с/г призначення для ведення с/г виробництва. Орендна плата не може перевищувати 8% нормативної грошової оцінки ділянок. Для розрахунку розміру орендної плати застосовуватиметься середня НГО одиниці площі ріллі по області. Для таких земель встановлюється обмеження щодо зміни цільового призначення ділянок. Договори оренди такої землі укладаються лише на рік в е-формі без проведення торгів. Їх не можна буде поновлювати або укладати на новий строк. Право оренди землі, переданої в оренду військовою адміністрацією, не підлягатиме держреєстрації;
- передача с/г землі, яка перебуває у постійному користуванні державних та комунальних підприємств, установ, організацій і на якій відсутні посіви, здійснюється за письмовим погодженням керівника відповідного державного, комунального підприємства, установи, організації, причому право постійного користування земельними ділянками не припиняється.
На час воєнного періоду закон забороняє:
- безоплатну передачу земель державної, комунальної власності у приватну власність;
- формування земельних ділянок (крім тих, що передаються в оренду військовими адміністраціями);
- земельні торги щодо прав оренди, емфітевзису, суперфіцію щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної, комунальної власності.
При цьому земельні ділянки державної і комунальної власності сільськогосподарського призначення, права оренди, емфітевзису щодо яких були виставлені на земельні торги, але переможець у них не визначений, підлягають передачі в оренду військовими адміністраціями.
Скасовуються незавершені земельні торги щодо набуття права оренди с/г землі державної та комунальної власності. Оголошувати нові забороняється.
Якщо товариство не може розпочати польові роботи, користувачам с/г землі на рік надається право передавати свої права землекористування іншим аграрним виробникам, які забезпечені необхідними матеріально-технічними, фінансовими та трудовими ресурсами. Районні військові адміністрації отримують повноваження щодо здійснення реєстрації договорів про передачу прав землекористування шляхом ведення відповідних реєстраційних книг.
За попередніми оцінками, усе це дозволить додатково залучити до обробітку близько 20 тис. га земель комунальної власності і 300–400 тис. га земель державної власності.
Безпека
Найгостріша проблема всіх власників сільськогосподарських товариств — безпека працівників під час польових робіт. Навіть якщо поле на вигляд не має небезпечних об’єктів (мін, нерозірваних боєприпасів або снарядів), це ще не значить, що міни різних типів не будуть закопані в родючу землю, тож їх неможливо виявити без спеціальних приладів чи відповідної техніки.
Для збереження безпеки працівників на полях компанія Feodal спільно з Міністерством аграрної політики України запустила проєкт Military.feodal.online, який допомагає аграріям оперативно передавати інформацію про заміновані поля до органів ДСНС та ЗСУ, щоб якнайшвидше знешкодити залишені небезпечні об’єкти. «Для цього заявник залишає на базі сервісу компанії Feodal заявку, в якій у супровідному інтерфейсі вказує інформацію про стан і проблему поля та координати, де потрібні перевірка і знешкодження об’єкту», — йдеться у повідомленні компанії.
Податкові пільги
Прийнято Закон України №2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період воєнного стану» який встановлює:
1) тимчасово, на період з 1 березня 2022 р. по 31 грудня року, наступного за тим, у якому буде припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, та перебувають у власності або користуванні, у т.ч. на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди;
2) тимчасово, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями рф, та/або за ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
На КМУ покладено обов’язок визначити перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих збройними формуваннями рф.
Крім того, платники єдиного податку 4 групи мають право перейти до сплати єдиного податку в розмірі 2%.
Грошова допомога/кредитування
Для забезпечення с/г товаровиробників кредитними коштами до постанови КМУ від 14 липня 2021 р. №723 внесено такі зміни:
1) встановлення строку дії державної гарантії для забезпечення часткового виконання боргових зобов’язань за портфелем кредитів банків-кредиторів та за кредитами, що надаються суб’єктам господарювання-сільськогосподарським товаровиробникам — 1 рік;
2) надання кредитування суб’єктам господарювання-с/г товаровиробникам виключно у вигляді кредиту (не поширюється на кредитну лінію);
3) передбачено нову мету кредитування у рамках портфеля — для фінансування забезпечення посівів сільськогосподарських культур, у т.ч. купівлі сільськогосподарської продукції (сільськогосподарських товарів), що підпадає під визначення груп 1-24 УКТ ЗЕД, а також добрив, засобів захисту рослин, пестицидів та агрохімікатів, паливно-мастильних матеріалів, запасних частин, основних засобів та нематеріальних активів, оплати праці, оренди нерухомого та рухомого майна, інших товарів (робіт, послуг), що використовуються суб’єктами господарювання-с/г товаровиробниками при здійсненні операційної діяльності;
4) для кредитів, що надаються суб’єктам господарювання-с/г товаровиробникам, встановлено максимальний строк — до 1 року, а також максимальна сукупна заборгованість позичальника та учасників групи пов’язаних з ним контрагентів, — 1500 млн грн;
5) розмір комісій на покриття витрат банку-кредитора (не враховуючи плати за надання державної гарантії) на обслуговування кредиту — не більше, ніж 1% річних суми кредиту (для кредитів зі строком менш ніж рік — до 1% разово).
З метою підтримки с/г товаровиробників уряд доповнив відому державну програму «Доступні кредити 5–7–9%», і тепер середнім підприємствам з річним доходом до 50 млн євро та великім підприємствам з річним доходом більше 50 млн євро незалежно від кількості працюючих доступно:
1) максимальна сума кредиту для всіх суб’єктів підприємництва складає 60 млн грн з урахуванням груп пов’язаних компаній;
2) процента ставка — 0% річних;
3) мета кредитування:
- інвестиційний кредит на придбання сільськогосподарської техніки,
- кредит на поповнення обігових коштів для придбання насіння, добрив та паливно-мастильних матеріалів;
4) строк кредиту — 6 місяців;
5) строк подачі заявки на участь у програмі — до 31 травня 2022 р.;
6) розмір кредитної гарантії — 80% від суми кредиту суб’єкта мікро-, малого та середнього підприємництва (крім суб’єктів великого підприємництва).
Станом на 5 квітня (без урахування перехідних минулорічних кредитів) за підтримки уряду та завдяки злагодженій співпраці Мінагрополітики, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України за підтримки НБУ і банківських кіл більше 900 с/г товаровиробників залучили кредити в українських банках на загальну суму 1 млрд 785 млн грн, за програмою портфельних гарантій 80 % — на 1 млрд 494 млн грн.
Логістика/страхування
У зв’язку з військово-політичною ситуацією, окупацією портів на Азовському морі і небезпекою пересування вантажних кораблів по Чорному морю, руйнуванням і пошкодженню залізничних станцій і колій страхові компанії призупинили покриття страхових виплат по залізничним вантажам та суднам. Це призводить до зростання ризиків для перевізників не отримати відшкодування за можливе пошкодження майна через воєнні дії. Задля збереження покриття страхових виплат і розширення логістики КМУ видав розпорядження №255-р від 30 березня 2022 р. Міністерству інфраструктури разом з Міністерством економіки та Міністерством фінансів забезпечити виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії росії проти України та воєнних дій на території України у разі відмови страхувальниками у наданні страхового покриття на такі ризики:
- фрахтувальникам, операторам та/або власникам морських суден та суден внутрішнього плавання, що ходять під прапором України та прапорами іноземних держав, — у разі перебування таких суден в акваторії українських портів у Дунайському регіоні;
- власникам та/або операторам рухомого складу, допущеного до обігу залізницями колії 1435 мм, — у разі перебування такого рухомого складу на території України.
Паливо/техніка
Постанова КМУ від 16 березня 2022 р. №292 «Про внесення змін до Технічного регламенту щодо вимог до автомобільних бензинів, дизельного, суднових та котельних палив» дозволяє продаж пального стандарту Євро-3 та Євро-4. Це зроблено для того, щоб сільгосптехніка, яка може працювати на такому пальному, мала більше паливних ресурсів для ведення посівної.
Наказом №154 Міністерства аграрної політики та продовольства України «Про технічне забезпечення комплексу польових робіт в умовах воєнного стану 2022 року» дозволяється експлуатація сільськогосподарської техніки (тракторів, самохідних шасі, самохідних с/г, дорожньо-будівельних та меліоративних машин, інших с/г машин та їх складових вітчизняного й іноземного виробництва) без реєстрації. Але після завершення воєнного стану аграріям доведеться зареєструвати (перереєструвати) с/г техніку протягом 90 днів.
Сертифікація насіння/пестициди
Наказ Державного центру сертифікації і експертизи сільськогосподарської продукції №132 від 01.03.2022 р. забезпечує: безперешкодний процес реалізації насіння і садивного матеріалу суб’єктами насінництва та розсадництва врожаю 2021 р. та залишків минулих років, необхідного для посіву, без додаткових процедур з сертифікації; визнання іноземних сертифікатів на імпортоване насіння без застосування додаткових процедур з сертифікації. Це забезпечить сільгоспвиробників насінням для проведення весняної посівної 2022 р.
У постанові КМУ від 16 березня 2022 р. №297 «Деякі питання перевезення (транспортування), зберігання, застосування та торгівлі пестицидами і агрохімікатами» зазначено, що ліцензію на зберігання, транспортування та застосування пестицидів продовжено на 90 днів після її припинення або скасування на період дії воєнного стану.
В цілому посівна 2022 р. показала, що в умовах воєнного стану аграрії та держава через МінАПК акумулювали зусилля і злагоджено працюють на забезпечення максимального можливого в таких умовах урожаю. МінАПК запустило декілька онлайн-платформ зі збору актуальних потреб аграріїв під посівну в режимі реального часу, також створено онлайн-платформу для покращення логістичних маршрутів аграріїв в умовах воєнного стану.
Проблема робочої сили в сільському господарстві також не залишена поза увагою. МінАПК першим розпочало бронювання військовозобов’язаних працівників сільськогосподарських товаровиробників для забезпечення потреб роботодавців і недопущення нестачі робочих рук.