Перед започаткуванням своєї справи будь-якому підприємцю, насамперед, необхідно знайти відповіді на низку питань. Чим саме займатися? На які послуги чи товар буде попит на ринку? Яка діяльність приноситиме стабільний дохід? Юридичний бізнес в цьому аспекті не є винятком. Перед тим як почати свою справу, партнерам майбутньої юридичної компанії чи просто адвокату необхідно визначитися з практиками, на яких він планує спеціалізуватися. Адже варто бути реалістами — все осягнути просто неможливо.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
На мою думку, Топ‑5 практик, на які завжди знайдеться клієнт — це кримінальне право, податкове право, корпоративне право, земельне право та сімейне право. На кожній з цих практик більш детально зупинимося далі.
Кримінальне право
Напевно, це найбільш специфічна, але водночас прибуткова практика. Адвокати, які спеціалізуються на кримінальному праві, беруть на себе колосальний тягар відповідальності, оскільки від правильного вибору стратегії захисту часто залежить, чи буде клієнт позбавлений волі. Водночас клієнти високо цінують власну свободу, що впливає на гонорар адвоката. В моєму колі професійного спілкування не так багато колег, які обрали саме цей напрямок. Однак ті адвокати, які все ж таки займаються кримінальним правом, стали успішними та навіть відомими широкому загалу особами через участь у резонансних справах. Ця практика поряд з прибутковістю, напевно, також є найнебезпечнішою.
Податкове право
Підприємці, хочуть вони того чи ні, під час ведення господарської діяльності рано чи пізно зіштовхнуться з питаннями оподаткування. Як правило, ці завдання вирішує бухгалтер, але лише до того часу, поки за результатами податкової перевірки не постане питання про сплату шестизначного штрафу. На практиці непросто сперечатися з фіскалами без допомоги юридичних консультантів, через складність, заплутаність та великий обсяг податкового законодавства. Частота та розмаїття перевірок помножені на розміри штрафів формують стабільний попит на послуги судового оскарження рішень контролюючих органів.
Корпоративне право
Україна займає 64 позицію зі 190 у рейтингу Doing Business‑2020 (тобто не неможливо, але й не просто). Мабуть, саме тому я часто маю справу з консультаціями в цій сфері. Рівень питань — від легких (питання реєстрації) до завдань рівня «республіканської олімпіади» (корпоративний договір з іноземними елементами трьох різних юрисдикцій). Також стабільний попит є на судовий супровід корпоративних спорів.
Земельне право
Ще одна актуальна і достатньо специфічна практика, яка потребує вузькоспрямованих знань. Землі в України чимало, вона є вартісним активом, а її експлуатація у той чи інший спосіб має наслідком чималі прибутки. Додамо до вказаних чинників далеко не найвдаліше правове регулювання сфери та в результаті матимемо стабільний попит на due diligence земельних ділянок, супровід оформлення земельної документації, а також захист у судах у земельних спорах. Нещодавнє скасування мораторію та поступове становлення ринку землі сільськогосподарського призначення не віщує зменшення роботи юристам у цій галузі.
Сімейне право
Як співалося в одній радянській пісні: «Люди встречаются, люди влюбляются, женятся. Мне не везёт в этом так, что просто беда!». Тому для юристів, яким комфортно працювати з людськими пристрастями, практика сімейного права завжди буде актуальною. Обсяг запитів клієнтів на надання консультацій з питань сімейного права є значним. На жаль, більшість таких запитів стосується питань судового захисту у справах про розірвання шлюбу, вирішення питань щодо виховання дітей, поділу майна та стягнення аліментів. Однак все частіше українці цікавляться порядком укладення та умовами шлюбних договорів.
Звичайно, існує ще багато перспективних практик, в яких можна досягти успіху. Однозначно, перспективними є такі напрямки як врегулювання правовідносин в IT‑сфері, сфера інтелектуальної власності, а також будівництво та нерухомість. Однак ринок юридичних послуг в Україні наразі переповнений, тому для того щоб зайняти своє місце та успішно ділити «пиріг» з іншими гравцями, не так важлива обрана сфера практики, як якість надання послуг та ставлення до клієнта.