Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
1) Опівночі 24 лютого 2022 року енергетичну систему України від'єднали від енергосистем росії та білорусі. Планувалося, це триватиме декілька діб, але повномасштабне вторгнення рф плани остаточно змінило. У спільній енергосистемі з росією та білорусю Україна залишалася ще з радянських часів. Вже через 21 день великої війни Україна стала членом «енергетичного Євросоюзу» – українська енергосистема синхронізувалася з енергосистемою ЄС.
Як згадує ті події міністр енергетики України Герман Галущенко, «величезна підтримка була від міністра енергетики США, енергокомісара ЄС, всі міністри енергетики включилися, щоб це відбулося. Це дало більшу стійкість нашій енергосистемі, особливо через масовані російські ракетні удари по ній».
2) Через місяць повномасштабної війни – 31 березня 2022 року – Всесвітня асоціація організацій, що експлуатують атомні електростанції (ВАО АЕС) перевела українські атомні електростанції до Паризького центру. Раніше українські АЕС входили до московського центру ВАО АЕС від моменту створення цієї організації у 1989 році.
3) На Чорнобильській АЕС російські окупанти перебували 36 днів.
Запорізька атомна електростанція залишається окупованою з 4-го березня 2022-го й донині.
Після ЗАЕС російська армія намагалася взяти під свій контроль також Південноукраїнську атомну станцію, однак ЗСУ розбили противника у Вознесенську (місто розташовано за 30 кілометрів від станції – ред.) та відкинули його за Миколаїв.
ПУАЕС неодноразово ставала об’єктом російських ракетних атак. 16 квітня, 5-го та 26-го червня російські крилаті ракети пролетіли на критично низькій висоті над станцією. Це зафіксували камери спостереження, інформація була передана до МАГАТЕ.
19 вересня під час чергового ракетного удару по Миколаєву та області одна із російських ракет впала та вибухнула на промисловому майданчику за 300 метрів від ядерних реакторів Південноукраїнської атомної електростанції.
Ці та чимало інших дій російських окупаційних військ суперечать категоричній забороні будь-яких нападів на об’єкти підвищеної небезпеки, зокрема на атомні електростанції, про що йдеться в статті 56 Додаткового протоколу I до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року.
4) Вперше в історії незалежної України в листопаді 2022 року на українських АЕС спрацював аварійний захист, всі енергоблоки автоматично відключилися. Це сталося через спричинене ракетними обстрілами зниження частоти у вітчизняній енергосистемі.
Систематичні, масовані обстріли по енергосистемі України російська федерація завдає починаючи з жовтня 2022 року. 15 листопада 2022 року територія України зазнала одного з найбільш масованих ракетних ударів. З Ростовської області, акваторій Чорного та Каспійського морів противник випустив 96 ракет різного типу, понад 10 дронів-камікадзе. 23 листопада трохи в менших масштабах ракетна атака повторилася.
Енергетична система як така та окремі її складові є цивільними об’єктами, напад на які заборонений міжнародним гуманітарним правом. Загальний захист цивільних об’єктів випливає зі ст. 52 Першого Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 р.
Водночас, враховуючи кліматичні умови України та високий рівень її урбанізації, об’єкти електро-, водо- та теплопостачання, в умовах зими повинні розглядатися як необхідні для виживання населення. Намагання знищити їх можна кваліфікувати як порушення заборони нападів на об’єкти критичної цивільної інфраструктури, необхідної для виживання цивільного населення (ст.54 (2) Додаткового протоколу І).
5) На підприємстві «Атоменергомаш» на півдні України розпочинається виробництво компонентів ядерного палива для вітчизняних атомних енергоблоків. Про це 16 березня 2023 року повідомила компанія «Енергоатом». Проєкт є спільним для НАЕК «Енергоатом» і американської компанії Westinghouse. Відповідний Меморандум був підписаний ще у 2020 році в присутності президента України Володимира Зеленського. Один із заводів з виробництва ядерного палива американської компанії Westinghouse розташований у місті Вестерос (Швеція).
На створення власної лінії з виробництва ядерного палива «Енергоатом» планує вийти у 2026 році. Поступово виробництво нарощуватиметься до 50% від річної потреби «Енергоатома», решту забезпечуватиме Westinghouse. Наразі «Енергоатом» повністю забезпечений ядерним паливом на найближчі два роки.
Україна стала першою у світі країною, яка відмовившись від російського ядерного палива, перевела свої атомні енергоблоки радянського дизайну на ядерне паливо американського виробника Westinghouse.