Після опівночі 19 вересня місто Миколаїв та Миколаївщина загалом зазнали російського ракетного удару. Вчергове – адже від початку повномасштабного вторгнення в Україну назбирається днів 30 (не більше!), коли росіяни не чіпали прифронтове місто. Цього разу наслідки могли стати непередбачуваними: одна з ворожих ракет (ймовірно, це був «Калібр») впала та вибухнула за 300 метрів від ядерних реакторів Південноукраїнської атомної електростанції. ПАЕС знаходиться в 100 кілометрах від Миколаєва.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
«Ударною хвилею пошкоджено будівлі станції, розбито понад 100 вікон. Відключився один з гідроагрегатів Олександрівської ГЕС, яка входить до складу Південноукраїнського енергокомплексу», повідомила Національна атомна енергогенеруюча компанія (НАЕК) «Енергоатом».
Варто згадати попередження ще у березні міністра енергетики України Германа Галущенко: «Кожного дня з 24 лютого балансує на межі катастрофи, яка буде набагато гіршою за Чорнобиль та Фукусіму разом». «Навіть у страшному сні я не міг уявити захоплення Чорнобиля, Запорізької атомної станції, обстрілу Харківського фізико-технічного інституту, де розташована дослідна ядерна установка. Але це відбулося», – сказав він тоді.
Безпосередньо Південноукраїнська АЕС зазнає загрози не вперше. Після захоплення Запорізької атомної електростанції 4 березня російська армія намагалася взяти під свій контроль також Південноукраїнську атомну станцію, однак ЗСУ розбили ворога у Вознесенську та відкинули за Миколаїв.
У квітні, а потім у червні камери відеоспостереження ПАЕС фіксували прольоти над станцією крилатих ракет на критично низькій висоті. Тоді Україна офіційно поінформувала про загрозу ядерної аварії Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), місія якого доїхала в Україну лише нещодавно – вперше від початку масштабної війни.
«Зараз ми повинні говорити про створення постійної місії МАГАТЕ на всіх ядерних об'єктах в Україні задля запобігання розповсюдженню практики ядерного тероризму росії. Короткострокові місії, які відбувалися на ЧАЕС та ЗАЕС, не дають можливості постійно відстежувати факти порушень та обстрілів, які здійснює росія, та запобігти пошкодженню інших атомних станцій», – наголосив 19 вересня Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Ексомбудсмен Людмила Денісова звернула увагу, що держава-терорист продовжує порушувати вимоги статті 56 Додаткового протоколу до Женевських конвенцій від 12.08.1949 про захист жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол I від 08.06.1977), яка суворо забороняє будь-які напади на об’єкти підвищеної небезпеки, зокрема атомні електростанції. «Звертаюсь до Комісії ООН з розслідування порушень прав людини під час воєнного вторгнення рф в Україну із проханням врахувати ці факти злочину тероризму в Україні. Закликаю МАГАТЕ та ООН вжити заходів для захисту Південноукраїнської АЕС та ядерної безпеки України і Європи», – наголосила вона.
«Інакше як ядерним тероризмом це не назвеш. Вони (рф – ред.) не збираються припиняти свої терористичні дії й розповсюдять їх також на атомні станції», – сказав в ефірі Єдиного марафону новин голова «Енергоатому» Петро Котін.
Зараз всі три енергоблоки ПАЕС працюють у штатному режимі, потерпілих серед персоналу станції немає, зазначається в повідомленні «Держатомрегулювання».
Нагадаємо, днями в інтерв’ю агентству Reuters Президент Володимир Зеленський наголосив, що від МАГАТЕ Україна «очікує не тільки висновків, а й потужних кроків».