26 квітня 2021, 18:55

Скільки українців, росіян та білорусів перебувають під міжнародними санкціями

Опубліковано в №8 (738)

Юрій Томін
Юрій Томін «YouControl» керівник проєктів та програм з розвитку бізнесу

Фахівці YouControl визначили кількість українців, росіян та білорусів у санкційних списках найвпливовіших суб'єктів міжнародного права. А ще з'ясували, з яких причин вони туди потрапили та якими бувають наслідки, та детально проаналізували санкційні програми, впроваджені ООН, ЄС, США, Великобританією, Австралією, Африкою, Канадою.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


Які бувають санкції

Санкції — це, у першу чергу, інструмент зовнішньої політики та економічного тиску. Держави все частіше використовують їх при вирішенні міжнародних конфліктів, для підтримки миру та безпеки у світі, з метою якісного управління у світовій фінансовій індустрії. Існує багато відмінностей у тому, як вони призначаються. Санкції можуть бути націлені на:

• країну в цілому (всеохоплюючі);

• конкретні галузі (секторальні);

• конкретних юридичних та фізичних осіб (персональні).

Персональні санкції часто називають «розумними», адже вони цілеспрямовані та призначені для засудження лише певних осіб, а не цілої країни. Вони передбачають обмеження операцій з окремими суб'єктами та/або компаніями, включаючи заборону на в'їзд окремих осіб, заморозку їх активів, фінансові обмеження. Вплив адресних санкцій очевидний, адже вони діють напряму. Наприклад, на можливості конкретних людей вільно пересуватися Європою, США чи Австралією.

11

За підрахунками фахівців аналітичної системи YouControl, на початок квітня 2021 р. у санкційних списках ООН, ЄС, США (OFAC), Великобританії (Казначейство її величності), Австралії (DFAT), Африки (AfDB) та Канади міститься 543 записи стосовно громадян України, 730 — щодо росіян та 189 — щодо білорусів.

Варто зауважити, що ПІБ однієї й тієї ж людини може зустрічатись у списку кілька разів. Це робиться спеціально для більш коректного пошуку. Дуже часто крім основного ПІБ зазначаються всі відомі псевдоніми або ПІБ з документів, які особа може використовувати, занотовуються вірогідні варіації написання ПІБ за всіма можливими правилами транслітерації для різних мов. Наприклад, у санкційному списку Казначейства її величності запис щодо Януковича Віктора Федоровича містить 252 варіанта написання його ПІБ, а запис про його сина Олександра — 300 варіантів, і це абсолютні лідери за кількістю варіацій.

Юридичні аспекти: кому варто перевіряти, для чого і де

Перевіряти своїх контрагентів по списку санкцій мають, у першу чергу, банки, філії зарубіжних організацій, компанії, які працюють з іноземною валютою, резиденти інших держав, оскільки ведуть бізнес на світовому ринку. Міжнародні санкції передбачають різні види економічних та інших обмежувальних заходів, які можуть застосовуватись до фізичних та юридичних осіб: блокування активів, обмеження торговельних операцій, анулювання або зупинення ліцензій тощо.

Міжнародна практика (в першу чергу, США) передбачає можливість автоматичного застосування санкцій до компаній, пов'язаних з підсанкційними суб'єктами (sanctioned related entities). Це однозначний ризик ділових відносин, стосовно якого законодавство різних країн містить відповідні застереження. Згідно з «Правилом 50», яке застосовують OFAC США, Рада ЄС і HM Treasury Великобританії, організація, яка на 50% і більше належить компаніям, що знаходяться під санкціями, теж потрапляє під ці санкції.

Чи можна співпрацювати з компаніями під санкціями? Згідно ст. 7 Закону №361-IX про фінмоніторинг, в Україні у сфері фінансового моніторингу щодо клієнтів встановлюється високий ризик ділових відносин, якщо стосовно них або їх кінцевих бенефіціарних власників застосовано санкції. Це сигналізує про високу ймовірність використання клієнта для легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму, а тому може значно ускладнити/унеможливити здійснення фінансових транзакцій з ним. Інформація про застосування міжнародних санкцій вноситься до відповідного переліку Держфінмоніторингу, наявність контрагента в якому означає заборону будь-якої співпраці з ним у фінансовій сфері.

Знайти інформацію про осіб, на котрих накладені санкції, можна на офіційних сторінках цих органів. Автоматизувати пошук можна за допомогою модуля YouControl People. Аналітична система перевіряє, чи є збіги за ПІБ фізособи у 9 міжнародних санкцій них списках та РНБОУ. У видачі можна ознайомитися з деталями: причинами накладення санкцій, обмеженнями, строком тощо.

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати