Війна змусила юристів пройти кілька стадій — від «навіщо я вибрав цю професію» до «у нас буде багато роботи після перемоги». Сьогодні час ухвалювати рішення. І одне з них: як будувати плани щодо подальшої роботи? Чи буде вона та де? Це переважно стосується самостійних адвокатів та малих юридичних фірм.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Передбачити майбутнє неможливо. Хоча всі розуміють, що після закінчення війни буде багато роботи. Передбачають вже зараз бум на кримінальну практику, кредитні спори, закриття бізнесу та відкриття нового та багато чого іншого. Та є одне «але»: це все — передбачення. Пропоную подивитися на більш «тверде» — цифри, пов'язані зі звітністю пошукової системи Google (ресурс ads.google.com).
Далі буде аналіз частоти запитів за ключовими словами при пошуку юристів/адвокатів. Хто не в темі: ця статистика показує, скільки людей на місяць шукають юридичні послуги в конкретному місці.
Як не парадоксально, багато адвокатів та юридичних компаній так клієнтів не шукають. Наша юридична компанія «Ріяко та партнери» невелика (до 15 осіб), ми працюємо у регіоні (Харків). Для нас важливо генерувати клієнтів з усіх каналів, тому ми завжди використовували сайт як повноцінне джерело отримання лідів. Звітність з лідогенерації ми ведемо останні 3 роки. Співвідношення середніх за всіма практиками завжди було приблизно 50/50. Половина надходили через сайт, половина — через рекомендації. Тому я обґрунтовано вважаю, що післявоєнне майбутнє багатьох адвокатів та малих юридичних фірм — у конкуренції за клієнта в інтернеті. І на кону питання: що зараз відбувається з цим каналом попиту? Як вплинув на попит в інтернеті на юристів/адвокатів перший місяць війни? Що сталося у другий місяць? І нарешті, третій місяць війни: чи є позитивна тенденція? Як відреагували на війну різні регіони України?
Загальний огляд
Загальні показники по всій Україні свідчать багато про що. Вони підтверджують ті факти, які всі й так розуміли. Ось огляд попиту по всій країні з січня до березня за основним ключем «адвокат» та пов’язаного з ним. Щоб не повторюватися далі за текстом, саме цей ключ ми взяли для дослідження, оскільки він є найбільш запитуваним, а відповідно, й найрелевантнішим.
Частота запиту «адвокат» на території всієї України за січень-березень 2022 р.:
Для перегляду натисніть на зображення
Відразу впадає у вічі поступове зниження кількості запитів, хоча 24.02 зупинилося все. При подальшому дослідженні виявилося, що регіональні ринки постраждали по-різному. Це залежало від близькості прямих бойових дій та активності «прильотів».
За логікою ми об’єднали області в групи, виходячи з близькості до бойових дій. Донецька, Луганська, Херсонська та Миколаївські області не досліджувалися через відсутність частини даних у Google.
Огляд впливу війни на регіони
Перша група: найбільша міграція та активність воєнних дій — втрата ринку на 80–90%:
- Чернігів (92%)
- Суми (91%)
- Харків (90%)
- Київ (80%).
Середній показник на сторінці статистики по цих 4 областях за січень–березень 2022 р. виглядає так:
Для перегляду натисніть на зображення
Закономірне просідання на початок війни та у перший місяць у цих регіонах виглядає об'єктивно: втрата попиту з 4400 на 720 запитів (приблизно 85–90%).
Відразу відповім на запитання, чому просідання не на 100%. Один ключ зріс у рази — «військовий адвокат». Тільки ця послуга була актуальна на початку війни і залишається такою станом на травень.
Друга група йде з втратою у 65–50%: це області, які були відразу біля першої групи або де на частині території йшли активні бойові дії:
- Полтава (65%)
- Одеса (63%)
- Черкаси (58%)
- Кропивницький (58%)
- Житомир (55%)
- Дніпро (50%).
Скрін звіту за цими 5 областями за період січень–березень 2022 р. виглядає так:
Для перегляду натисніть на зображення
Третя група — області, куди переїхала середня кількість тимчасових переселенців. «Воєнний шок» тривав 2–3 тижні, після яких регіони зрозуміли, що потрібно жити далі. Результат: без зниження попиту:
- Хмельницький (0%)
- Вінниця (0%)
- Тернопіль (0%).
Пояснити такі показники досить просто: з одного боку, кількість запитів трохи зменшилася через війну, з іншого — компенсувалася приїздом нових мешканців та їхніми потребами у юридичних послугах.
Скрін звіту щодо цих областей:
Для перегляду натисніть на зображення
Окремо можна зазначити Луцьк (втрата 37%). Такі показники пов’язані, швидше за все, з тим, що сюди переїхало не так багато людей. Відповідно, ринок з 24.02 все ж просів.
Четверта група — західні регіони. Тут найцікавіше. Закони економіки ніхто не скасовував. З першого місяця війни ці області (Чернівецька, Закарпатська, Львівська) прийняли максимальну кількість внутрішніх переселенців. Нові люди спровокували попит. Кожен мав свою мотивацію: хтось втікав тимчасово від війни, а хтось вирішив переїхати в ці області на постійне проживання. Попит зріс тут у середньому до 150% від довоєнного. Враховуючи, що попит місцевих жителів на 10–30% знизився, це означає, що ті, хто переїхали, збільшили попит по суті майже вдвічі.
Чернівці: попит зріс на 120–136%:
Для перегляду натисніть на зображення
Львів: попит зріс на 125–150%:
Для перегляду натисніть на зображення
Ужгород: попит зріс на 200%:
Для перегляду натисніть на зображення
Окремо варто зупинитись на Ужгороді. Подивіться на зростання попиту. Воно спостерігалося на початку грудня на тлі інформації про можливий повномасштабний наступ росії. Залишається лише здогадуватися, що саме сталося. Швидше за все, певна частина людей заздалегідь визначилися з тим, щоб виїхати в найдальшу точку України, і зробили це у грудні. Як видно, пік активності був у січні: за середньої запитуваності 610 це число зросло втричі, до 1700. Якщо говорити про чистий ключ «адвокат», то він ьз середніх 60 за останні півроку по Ужгороду виріс у 10 разів — 590 запитів на січень. До першого місяця війни цей показник став не 300%, а 200%. Це також певний сигнал щодо попиту на ринку.
Аналізуючи західні регіони, слід усвідомлювати, що ці показники — це співвідношення, у скільки разів які показники зросли. Наприклад, 10, яке зросло втричі, — це всього 30. А 300 зросло у 1,5 рази — це 450. Тому пропоную подивитися на ці ринки через призму кількості чистих запитів «адвокат» у конкретно в Ужгороді, Чернівцях та Львові:
- Львів: було запитів 480 — стало 590;
- Ужгород: було запитів 60 — стало 170;
- Чернівці: було запитів 150 — стало 320.
З погляду бізнес-інтересу, звичайно. Чернівці та Львів виглядають на порядок цікавішими, ніж Ужгород.
Тенденції
Звітність за квітень Google випустив 12 травня. Важливо було дочекатися цих цифр, щоб зрозуміти, чи відповідає пожвавлення в країні збільшенню рівня необхідності в юридичних послугах. Очікування виправдалися: у юридичному попиті відбулося зростання приблизно на 10–20%.
Загальна картина не змінилася в Полтаві, Вінниці, Тернополі, Луцьку та Хмельницькому: коливання становили 5–10% у районі 100% попиту. Тобто попит залишився на звичайному для областей рівні. Це пояснюється тим, що не так багато людей з цих областей виїжджали, погіршуючи попит. На тлі збільшення ділової активності місцевий попит почав зростати, відповідно, плюс і мінус поглинули себе.
Обнадійливі тенденції до повільного відновлення ринку цифри показали у наступних містах:
- Одеса, Дніпро та Кропивницький: +10% (стосовно найменшого показника на початок війни);
- зростання попиту в Черкасах та Житомирі склало +20–25%.
Квітень показує подальше збільшення потреб у юридичних послугах у Чернівцях, Ужгороді та Львові. Стабільний попит у Чернівцях збільшився до 170% довоєнного, в Ужгороді — до 170–200%. Львів продовжує утримувати позиції у 160–180% по запиту «адвокат» від середнього показника за останні 2 роки.
Львів:
Для перегляду натисніть на зображення
Реальність така, що якби сьогодні треба було приймати рішення, де відкривати юридичну компанію, то за попитом Львів приблизно зрівнявся з Києвом. Ми розуміємо, що це тимчасово, але для гравців юридичного ринку ця інформація може буде важлива при прийнятті рішень щодо географії надання послуг та розвитку.
Київ:
Для перегляду натисніть на зображення
Відверто радує динаміка зростання показників по столиці. На фоні повернення містян ринок Києва піднявся з 80–85% провалу на +10% за квітень. Кількість чистих запитів «адвокат» на місяць у столиці вже складає 4000, і це хороша динаміка.
Харків, Чернігів, Суми:
Для перегляду натисніть на зображення
На жаль, у цих регіонах позитивної динаміки поки не спостерігається — зберігається втрата 80–90% ринку. Це пов'язано з тим, що в ці міста українці почали повертатися пізніше, ніж, наприклад, до Києва. Та й пошкоджень там набагато більше, а це впливає на платоспроможність клієнтів.
Висновки
Як бачимо, цифри відповідають на багато запитань. Звіти запитуваності повністю підтвердили стан юридичного ринку та динаміку змін залежно від місця та часу. Близькість бойових дій зупинила ринок майже повністю, а міграція населення на захід країни привела до буму попиту, якого регіони до цього не бачили. Сьогодні попит виправдано йде в ногу з людиною та її місцезнаходженням.
Характерною є динаміка Києва, до якого активно почали повертатися мешканці. Зростання на 10% — хороший показник того, що оздоровлення ринку почалося. Перенаселені області (Львівська, Закарпатська, Чернівецька) і надалі відчуватимуть підвищений попит, який піде на спад на тлі міграційних процесів. Очікуємо, щоб Сумська, Чернігівська та Харківські області розпочнуть позитивну динаміку, яка залежатиме від швидкості повернення мешканців додому.
Звітність показує, що до 100% ринок повернеться мінімум через 4–6 місяців (за найоптимістичнішого прогнозу). Але прогнози зараз робити об’єктивно не можна. Тому чекаємо на всіх додому, щоб запустити всі економічні процеси та відновити ринки.
Все буде Україна!