Кабмін своєю постановою № 1332 від 22.11.2024 вніс істотні зміни до порядку бронювання військовозобовʼязаних працівників, а також до критеріїв та порядку, за якими здійснюється визначення критично важливих підприємств.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Відстрочки, які були надані військовозобовʼязаним працівникам за старими правилами (через подання списків або за допомогою порталу Дія), залишаться чинними до 28.02.2025 (крім випадків, коли надані відстрочки закінчуються раніше цієї дати). До офіційного оприлюднення постанови також вказувалося 31.01.2025 як кінцева дата дії відстрочок, але наразі відомо, що ця інформація була невірною, а надані відстрочки будуть збережені саме до 28.02.2025.
Відтепер встановлено обовʼязок для підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, не пізніше ніж упродовж наступного дня після прийняття працівника на роботу, переміщення його з одного структурного підрозділу до іншого або переведення на іншу постійну посаду або роботу, звільнення, поновлення на роботі, тимчасового припинення/відновлення дії трудового договору подавати, через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, Пенсійному фонду відповідні відомості в електронній формі.
Органи державної влади, місцевого самоврядування та державного управління мають встановити критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, з урахуванням погодження таких критеріїв зі сторони Міноборони та Мінекономіки, а також у тримісячний строк переглянути раніше прийняті рішення про визначення підприємств, установ, організацій критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Щодо критеріїв, за яким підприємства будуть визначатись (в тому числі підтверджувати статус) критично важливими підприємствами:
1. Загальна сума сплачених податків, зборів, платежів до державного і місцевих бюджетів, крім митних платежів, та сума сплаченого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування впродовж звітного податкового року перевищує еквівалент 1,5 млн євро.
2. Сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн євро.
3. Підприємство, установа, організація має стратегічне значення для економіки та безпеки держави відповідно до переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 83.
4. Підприємство, установа, організація має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади.
5. Відсутність заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
6. Розмір нарахованої середньої заробітної плати застрахованих осіб — працівників:
- за останній календарний квартал становить не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (на сьогодні це 20 тис. грн).
7. Підприємство, установа, організація є резидентом Дія Сіті.
8. Підприємство є постачальником електронних комунікаційних послуг із використанням мереж мобільного зв’язку, середньомісячний розмір чистого доходу якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 200 млн гривень або постачальником електронних комунікаційних послуг із використанням мереж фіксованого зв’язку, середньомісячний розмір чистого доходу якого за даними останньої фінансової звітності перевищує 20 млн гривень, що підтверджується звітом про фінансові результати з відмітками (штампами) контролюючого органу, який отримав фінансову звітність, із зазначенням дати її отримання.
Відтепер для підприємств, установ, організацій є обов’язковими критерії щодо середньої зарплати працівників по підприємству та щодо відсутності заборгованості з податків та єдиного соціального внеску (критерії номер 5 та 6).
Щодо порядку, за яким здійснюється бронювання військовозобовʼязаних працівників:
ВАЖЛИВО! Відповідно до змін, не підлягають бронюванню військовозобов’язані, які обіймають посади на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, нарахована заробітна плата (прим. брутто) яких в кожному місяці останнього звітного періоду (кварталу) нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (станом на сьогодні – 20 тис. грн).
Не дивлячись на плани, до нової постанови НЕ ВКЛЮЧЕНО положення про те, що для розрахунку загальної кількості військовозобовʼязаних підприємства не беруться до уваги військовозобовʼязані, яким надано відстрочки з інших підстав (студенти, багатодітні батьки, особи з інвалідністю тощо). Водночас для розрахунку загальної кількості військовозобовʼязаних не враховуються військовозобовʼязані жінки.
Повідомлення щодо того, що працівники, яких можна забронювати мають бути працевлаштовані на підприємстві до 18 травня 2024 року, НЕПРАВДИВІ. Постанова КМУ не містить жодних подібних положень.
Відтепер паперове бронювання повністю скасовується та надалі всі процедури бронювання будуть здійснюватися виключно із застосуванням порталу Дія (планово бронювання в Дії має запрацювати, починаючи з 01.12.2024, але, враховуючи, що цей день припадає на неділю, можливе відновлення роботи 02.12.2024).
Подані списки працівників, що пропонуються до бронювання, будуть опрацьовуватись порталом Дія впродовж 72 годин. Військовозобовʼязані будуть заброньовані у випадку одночасного виконання наступних умов:
1. Перебуває на військовому обліку.
2. Перебуває у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством, критично важливою установою.
3. Обіймає посаду на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, за якою йому нараховано заробітну плату за кожний місяць останнього звітного періоду (квартал) не нижче за розмір мінімальної заробітної плати по країні, помноженої на коефіцієнт 2,5 (крім державних і комунальних підприємств, установ і організацій, господарських товариств, у статутному капіталі яких понад 50% акцій (часток) належать державі або перебувають у комунальній власності, та господарських товариств, понад 50% акцій (часток) яких належать господарським товариствам, частка держави або комунальної власності в яких становить 100%).
4. Уточнив персональні дані, зазначені у пункті 2 розділу II “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 11 квітня 2024 р. № 3633-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”.
5. Не перебуває в розшуку.
Як ще одну підставу для анулювання відстрочки уряд визначив невідповідність військовозобовʼязаного обовʼязковому критерію щодо нарахованої заробітної плати в кожному місяці останнього звітного періоду (кварталу) в розмірі 20 тисяч гривень.