17 травня 2017, 11:34

Максимальну величину бази нарахування ЄСВ планують скасувати

Опубліковано в №18-19 (568-569)

Лариса Антощук
Лариса Антощук «KPMG Law Ukraine» керівник практики з вирішення податкових спорів компанії

Коли вчергове піднімається питання дефіциту Пенсійного фонду, це ще раз нагадує про пріоритетність пенсійної реформи. Проте поставивши це питання, автори законопроекту №6414 «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо скасування максимальної величини бази нарахування єдиного внеску», зареєстрованого у парламенті 26.04.2017, пропонують досить просте рішення – знайти додаткові надходження. І знайти їх пропонується у компаніях, які у нашій країні дозволяють собі гідно оплачувати роботу співробітників – у сумі понад 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


На думку автора законопроекту, ця норма сприяє зростанню дефіциту Пенсійного фонду України, оскільки певна кількість пенсіонерів отримують пенсію від суми доходу, з якого не були сплачені страхові внески.

Відомо, що з таких заробітних плат бюджет уже отримує 18% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору. Прибравши максимальну величину бази нарахування єдиного внеску (ЄСВ), а значить, зобов’язавши сплачувати 22% у вигляді єдиного соціального внеску з усієї заробітної плати, законодавець вчергове поставить питання інвестиційної привабливості країни.

З одного боку, законопроект можна назвати кроком назад у порівнянні з попередніми ініціативами по зменшенню ставки ЄСВ, а значить, і детінізації ринку заробітних плат, що суперечить декларуванню намірів на проведення ефективної податкової реформи. З іншого боку, він може мати підтримку з боку більшості громадян, які під класичним гаслом «нехай платять багаті» із задоволенням підтримуватимуть ідею проекту у соцмережах та на форумах. Адже якщо вірити статистиці Пенсійного фонду, показник середньої заробітної плати на початку 2017 р. становив 5590,26 грн, що у 7,6 разів менше максимальної межі бази нарахування ЄСВ, яку пропонують скасувати (42100 грн).

А далі вже важко прогнозувати, чи компанії, які цінують свою репутацію, теж вступлять у публічну дискусію, чи просто переглянуть і відкоригують плани на ведення бізнесу в Україні. Питання риторичне.

Фахівцям, напевне, хотілося б проаналізувати рішення ситуації з дефіцитом Пенсійного фонду на підставі проекту, який пропонував би реформаційний підхід і стратегічні розрахунки. Цього у проекті №6414 немає. Він пропонує скоріше тактичне рішення за рахунок тих, хто і так тримає лідерство у сплаті податків та зборів із фонду оплати праці. Рішення за парламентарями.

Нагадаємо, що у Верховній Раді зареєстровано законопроект №6414 про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо скасування максимальної величини бази нарахування єдиного внеску». Ним пропонується скасувати максимальну величину бази нарахування єдиного внеску, яка дорівнює 25 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом (станом на 1 січня 2017 р. ця сума становила 40 тис. грн, а з 1 травня зросла до 42100 грн).

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати