18 листопада 2013 року рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України на посаду ректора Національної школи суддів України (далі – НШСУ) призначений Микола Оніщук – доктор юридичних наук, заслужений юрист України, Міністр юстиції України у 2007–2010 роках, член Конституційної Асамблеї. Про зміни, які чекають на відомство та профільне законодавство з приходом нового очільника, з читачами «Юридичної газети» поділився новопризначений ректор НШСУ.
Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час! |
Миколо Васильовичу, у щорічному Посланні в 2012 році Глава держави наголосив на необхідності відкоригувати Закон України «Про судоустрій і статус суддів», наділивши повноваженнями щодо підготовки суддів лише НШСУ, а не підпорядковані виконавчій владі заклади освіти. Яка Ваша позиція з цього приводу?
Позиція Президента України щодо місця і ролі НШСУ є для нас важливою з точки зору наших намірів і об’єктивних потреб уточнити низку положень чинного Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який врегульовує питання спеціальної підготовки кандидатів на посади суддів. Дійсно, саме школа суддів має опікуватися спеціальною підготовкою кандидатів на посаду судді та власне займатися періодичним навчанням (перепідготовкою) суддів. Так це питання вирішується майже в усіх європейських правових системах.
Викладацький склад вищих юридичних навчальних закладів зорієнтований на підготовку студентів, майбутніх фахівців у галузі права. Як відомо, ВНЗ фінансуються з державного бюджету, знаходяться у системі виконавчої влади та підвідомчі Міністерству освіти і науки України. За усталеними європейськими стандартами заклади спеціальної підготовки не можуть перебувати у системі виконавчої влади. Ця несумісність і ця методологічна розбіжність у підходах, яка міститься у чинному законодавстві, має бути усунута.
Визначаючи завдання Національної школи суддів України, стаття 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» вказує, що заклад здійснює організацію спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді. При цьому за чинним законодавством безпосередньо сама підготовка суддів здійснюється у ВНЗ. Наша пропозиція полягатиме у вилученні слова «організація».