22 жовтня 2013, 14:48

Кримінологія – це анатомія злочинності

Головна причина, яка генерує вчинення більшої частини злочинів, – соціально­економічне розшарування суспільства

Опубліковано в №43 (385)

Анна Маляр Кримінолог, адвокат, кандидат юридичних наук

Для обговорення сучасного застосування кримінології «Юридична газета» звернулася до кримінолога, адвоката, кандидата юридичних наук Анни Маляр


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


 

Пані Анно, кримінологічні питання не часто обговорюють адвокати. Яке значення має ця наука для правників та державних діячів?

По­перше, проблема злочинності є актуальною та гострою для будь­якої держави. Адже злочини становлять небезпеку не лише для окремих громадян, а й для держав та людства загалом. По­друге, рівень злочинності не може дорівнювати нулю, тобто злочинність завжди була і буде, а тому потрібно постійно їй протидіяти. Отже, усім державам в усі часи потрібні фахівці, які знаються на проблемах злочинності та можуть якщо й не подолати, то принаймні стримати зростання злочинності.

Якщо проводити асоціативні паралелі, то, наприклад, лікар­гастроентеролог, аби лікувати шлунок, повинен спочатку вивчити анатомію людини. Кримінологія – це анатомія злочинності. Для того щоб практики ефективно протидіяли злочинності, варто знати про неї якомога більше і насамперед її «анатомію», тобто кримінологію. Кримінологія акумулює знання про природу злочинності, її стан та рівень, причини і умови вчинення злочинів, про особу злочинця, географію злочинності, жертв злочинів, у межах кримінології розроб­ляються методи, засади запобігання та протидії злочинності, прогнозування злочинності.

Злочинність, незважаючи на мінливість кількісних і якісних її показників, має свої закономірності та навіть константи, які вкрай корисно знати слідчим, суддям, прокурорам і адвокатам. Приміром, характеристики особи злочинця багатьох видів злочинів є типовими. Алгоритм скоєння злочинів також має типовість, залежно від виду злочину. Тому фахівець, ознайомившись з обставинами вчиненого злочину, може логічно припустити можливі версії та можливих підозрюваних, скласти приблизний соціально­психологічний портрет підозрюваної особи.

Щоб читати далі, передплатіть доступ
0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати