24 квітня 2025, 16:38

Проблеми оподаткування зброї: чи мають стягувати ПДВ з поставок озброєння?

Сьогодні закупівля зброї для українських військових – це допомога армії, нашому народу  та Україні в боротьбі з агресором. Проте, організації та компанії, що закуповують зброю та військову техніку для військових кажуть про вимоги митниці сплатити податок на додану вартість. Отже й зброї та військової техніки може бути придбано менше. З формальної точки зору постачання зброї підпадає під сплату ПДВ. Але є нюанси.


Маєте Телеграм? Два кліки - і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!


До юридичної компанії «Болінський і команда» звернулася компанія-імпортер озброєння з проханням розʼяснити питання податкових зобовʼязань та необхідності сплати податку на додану вартість при постачанні озброєння та військової техніки на замовлення військової частини.

Військові потребували поставки озброєння, боєприпасів та військової техніки за певною номенклатурою. Гроші на придбання визначеного переліку товару надавав приватний фонд. Оскільки фонд не може самостійно купувати товари оборонного призначення, компанія-імпортер озброєння мала забезпечити постачання товару для військової частини.

Тобто товари оборонного призначення купувалися не за державний кошт, а в якості допомоги. Постачальник озброєння — компанія, що має всю необхідну дозвільну документацію.

Питання щодо сплати ПДВ виникло в імпортера, оскільки митниця вимагала сплату цього податку. Оскільки військові мали отримати озброєння та техніку якнайшвидше, часу на розгляд судових спорів фактично не було. Тому було прийнято рішення максимально оперативно визначитися з позицією та забезпечити правовий підхід до вирішення спірного питання з митним органом.

Спірне питання

Суть спірного питання — в тлумаченні митницею норми на користь необхідності сплати ПДВ із вартості озброєння, що постачається військовим формуванням. До певного часу позиція митниці була непохитна. Разом із тим, вимога митниці могла спровокувати в майбутньому негативні наслідки для компанії та її керівників.

Для захисту територіальної цілісності та недоторканості від нападу росії — наша держава надала преференції та тимчасово звільнила від сплати податку на додану вартість постачальників озброєння та військової техніки під потреби військових формувань.

4866_c26be60cfd1ba40772b5ac48b95ab19b «Така позиція держави абсолютно справедлива, враховує потреби військових формувань у озброєнні та військовій техніці, для виконання бойових задач із захисту територіальної цілісності та недоторканості України від агресії зі сторони росії, — зазначає Святослав Болінський, СЕО юридичної компанії "Болінський і команда". — Ця позиція була відображена у відповідних змінах як у Податковому кодексі України так і у Митному кодексі України. Проте, співробітники митниці почали тлумачити вказану преференцію таким чином, що преференція зі звільнення від сплати ПДВ розповсюджується тільки в випадку, якщо озброєння та військова техніка придбана лише за державним оборонним замовленням у відповідності до ЗУ "Про оборонні закупівлі". Така позиція митниці не відповідала ані вимогам Митного кодексу України, ані вимогам Податкового кодексу України».

Внесені зміни в законодавство

Вся справа — у формулюванні підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України. Згідно з чинним законодавством, операції з ввезення та постачання товарів оборонного призначення для потреб безпеки й оборони звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

Таке звільнення діє в період воєнного стану за умови, що товари: визначені як товари оборонного призначення відповідно до пункту 29 частини першої статті 1 Закону України «Про оборонні закупівлі» та класифікуються за відповідними групами, товарними позиціями та підкатегоріями згідно з УКТ ЗЕД.

Операція має здійснюватися на виконання державного контракту, або в зв'язку з потребами Збройних Сил України, якщо мова йде про гуманітарну або благодійну допомогу, залежно від того, хто є отримувачем і платником.

Святослав Болінський, юрист: «Товари, які наш клієнт постачав військовим формуванням, відповідали підкатегоріям УКТ ЗЕД та підпадали під визначення товарів оборонного призначення. Однак митниця наполягала, що, оскільки товари закуповуються за приватні кошти, а не через процедуру державного оборонного замовлення, норми Податкового кодексу щодо звільнення від сплати податку не поширюються на такі операції. На її думку, звільнення від ПДВ застосовується виключно в межах державного оборонного замовлення. Таку ж позицію займав і первинний митний брокер».

Позиція митниці

Така позиція митниці не відповідала нормам законодавства, оскільки:

  • Норма Податкового кодексу звільняла постачання товарів оборонного призначення від оподаткування.

  • Формулювання підпункту 4 пункту 32 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України стосувалося виключно переліку товарів, що мають відповідати визначенню «товарів оборонного призначення», — і не містило вимоги щодо способу чи процедури їх закупівлі.

  • Пояснювальна записка, публічні заяви та зміст внесених змін до законодавства підтверджують мету — зменшення податкового навантаження на імпортерів, що, своєю чергою, має знизити фінансовий тиск і сприяти збільшенню обсягів озброєння, в якому існує й надалі зберігається нагальна потреба в зв’язку з агресією росії.

Святослав Болінський, СЕО юридичної компанії «Болінський і команда» наголошує: «Компаніям, які постачають зброю, обладнання та військову техніку, варто вивчати законодавство й захищати інтереси не лише свої, а й військових. Вони мають принципово ставитися до позицій, пов’язаних із податковими преференціями. Потрібно також зважати на причини ухвалення таких законів, розібратися, чому історично були внесені відповідні зміни, й формувати свою позицію з урахуванням необхідності отримання роз’яснень від контролюючих органів. Слід пам’ятати: вимога сплати податків не завжди є обґрунтованою з точки зору закону. Це може спричинити негативні наслідки в майбутньому, зокрема — звинувачення у шахрайських діях. Наприклад, сплата податку на додану вартість на вимогу митниці може бути розцінена як безпідставне включення ПДВ до суми контракту, якщо такий податок насправді не підлягав сплаті. У такому випадку відповідальність може бути покладена як на компанію, так і на її керівника».

Наші дії

Юристи компанії розробили правову позицію для митниці та підготували пакет документів у співпраці з митним брокером. Митному брокеру було надано відповідні розʼяснення, враховуючи правові й технічні умови (ПТУ), положення Митного кодексу України, а також пояснювальні записки до проекту закону, яким вносились зміни щодо звільнення від сплати ПДВ.

Попросили митницю надати письмову вимогу про необхідність сплати податку. Це давало б можливість зняти відповідальність із керівника компанії в майбутньому. Також отримали індивідуальне податкове розʼяснення про звільнення. У співпраці з бухгалтерією підготували відповідні податкові декларації та пояснення податковій щодо господарської операції.

Таким чином, товар оборонного призначення був вчасно поставлений військовим. Крім того, на суму, що мала бути сплачена як ПДВ, було придбано додаткове озброєння. Що означає більше зброї та боєприпасів для українського війська. 

«Болінський і команда»

Юридичну підтримку бізнесу здійснюємо вже сьогодні: +38 067 746 95 87

bolinskyi.com

0
0

Додати коментар

Відмінити Опублікувати